Cs_filistin

Atmosfer ve Kaplamalar: Küçük boy bir harita. Kasabayı basan teröristlerin ellerinden haremde bulunan 4 kişiyi kurtarmaya çalışıyoruz. Standart dust kaplamaları kullanılmış. Kullanılan radyo, Yaser Arafat resimleri, halılar atmosferi güçlendirici öğeler.

Oyun Akışı: Haritada çatışmalar ağırlıklı olarak ortadaki meydanda gerçekleşiyor. Küçük bir harita olması sebebiyle fazla kişinin bulunduğu sunucularda amacın rehine kurtarmak değil adam öldürmek olması kaçınılmaz. Bunun dışında rehine kurtarma sisteminde sorunlar var. Rehinelere 2 ayrı yoldan ulaşabiliyorsunuz; ancak arkadan açılan yoldan rehineleri kurtaramıyorsunuz, çünkü rehinelerin geçemeyeceği kadar dar olmuş. Bu yüzden rehineleri mutlaka ana kapıdan geçirmek zorundasınız.

De_Yeniturkkasabasi

Atmosfer ve Kaplamalar: Küçük boy bir harita. Doğu kasabalarına saldırı yapan ve köşeye sıkışan teröristleri yok etmek konu olarak seçilmiş. Kaplamalar çok iyi ama açıkçası ben pek Türk Kasabası havası bulamadım. Palmiye ağaçları bana daha çok bir Hawai Kasabası’ndaymışım izlenimi verdi, ama genel olarak başarılı. Rüzgar sesi güzel ama bir süre sonra sıkabiliyor. Rüzgarla sallanan tabela, Türkçe yer adları hoş olmuş.

Oyun Akışı: Küçük bir harita olduğu için 10 kişiden fazla oynamak oyunu deathmatch’a çevirmeye yetiyor. Ayrıca Counter-Terrorist’ler biraz daha avantajlı olmuş. Bunun dışında sorun yok.

De_Egypt

Atmosfer ve Kaplamalar: Standart dust kaplamaları kullanılsa da Mısır atmosferi kullanılan resimler, mezarlar ve alttaki büyük sütunlu oda ile çok güzel oturtulmuş. Özellikle sütunlu odadaki ateş efektleri çok hoş olmuş. Haritada kullanılan dikenli yol bana bubi tuzaklarını çağrıştırıyor.

Oyun Akışı: Bomba bölgeleri birbirine çok yakın, Counter-Terrorist’lerin savunma yapması kolay ve bunun sonucunda Terrorist’ler avantajsız konuma düşüyor. Kutu vb. gibi arkasına saklanılacak birimler az, bu da genel çatışmayı zorunlu kılıyor.

De_Handikap

Atmosfer ve Kaplamalar: Çin evi ve köprüyü bombalama/imha etme haritaya konu olarak seçilmiş. Orta boy bir harita. Haritayı ilk oynadığımda dikkatimi çeken şey kullanılan kaplamalardı. Çok uğraşıldığı belli oluyor. Binanın içinde çalan müzik, duvar yazıları atmosferi tamamlayan öğeler.

Oyun Akışı: Bomba koymada bir problem var. Köprüde kenara doğru gidip bomba koymaya çalışırsanız bomba yokoluyor ve hiç patlamıyor. Bunun dışında büyük bir sorun yok.

De_Dizirt

Atmosfer ve Kaplamalar: Devletin çok iyi korunan bir üssünü koruma-saldırma konu olarak seçilmiş. Orta-büyük boy bir harita. Haritaya öncelikle dust kaplamalarının kullanıldığı çöl atmosferiyle başlıyoruz ancak daha sonra binayı ve kamufle edilmiş girişi görüyoruz. Özellikle kamufle edilmiş kapaklı giriş çok orijinal bir fikir. Kaplamalar oldukça güzel.

Oyun Akışı: Counter-Terrorist’ler Terrorist’lere oranla daha avantajlı olmuş. Terrorist’lerin olası saldırı yerlerini çok rahatlıkla tutabiliyorlar. Terrorist’lerin kapaklı girişi kullanmaları pek olası değil çünkü Counter-Terrorist’ler o bölgeye Terrorist’lerden daha önce ulaşabiliyor. Bunların dışında genel olarak bir sorun yok.

De_Qhouy

Atmosfer ve Kaplamalar: Konu olarak Counter-Terrorist’lerin Terrorist’lere ait nükleer silah yakıtı ile köyde bir manastıra saklandıktan sonra Terrorist’lerin bu silahları patlatıp CT’leri yoketmeye çalışması seçilmiş. Orta-Büyük boy bir harita. Kaplamalar cbble haritasından alınmış ve güzel bir ambians oluşturulmuş.

Oyun Akışı: 2 bomba bölgesine de giden 2 ana, 2 tali yol var ancak 1. yoldan gitmek biraz zor çünkü bu bölümde Counter-Terrorist’lerin çok geniş pusu olanakları var. Awm bu harita için çok büyük önem teşkil ediyor çünkü çok geniş düzlükler var ve bu bölümlerde awm’u iyi olan kazanıyor.

De_Fury

Atmosfer ve Kaplamalar: Orta boy bir harita. Yer yer cbble kaplamaları kullanılmış. Yapılan birkaç hata (Bazı duvar bölünmeleri, gölgelendirme hataları) dikkat edildiği zaman göz zevkinizi bozuyor. Bunun dışında kaplama kullanımı başarılı, ambians fena değil.

Oyun Akışı: Tasarım açıkça söylemek gerekirse pek başarılı değil. Counter-Terrorist’lerin Terrorist’leri başlangıç noktalarında yakalayabilecek şekilde dizayn edilmiş ve bu yüzden T’ler oldukça avantajsız konumda.

De_Fuel

Atmosfer ve Kaplamalar: Benzin deposunu Terrorist’ler yoketmeye çalışırken, Counter-Terrorist’lerin koruma çabası konu olarak seçilmiş. Orta boy bir harita. Yer ve ev kaplamaları çok sade olmuş. Haritanın karanlık bir havası var, daha aydınlık olabilirdi.

Oyun Akışı: İki bomba bölgesi ve bu bölgelere giden 2 ana, 2 tali yol var ve bu sayede Terrorist’lerin saldırı için büyük olanakları var. Ancak bunun yanında Counter-Terrorist’lerin de bomba bölgelerini savunmaları için uygun pusu noktaları var. Oynanış gayet dengeli, tasarım güzel.

De_Safran

Atmosfer ve Kaplamalar: İncelediğim Türk haritalarında en başarılı kaplamalar bu haritadaydı. Safranbolu’yu bombalama/bombalamayı engelleme konu olarak seçilmiş. Orta-büyük boy bir harita. Safranbolu atmosferi kullanılan evler, Türkçe yer isimleri, kullanılan zeybek müziği ile sağlanılmış ve çok başarılı olunmuş. Farkettiğim tek eksik, kullanılan rüzgar sesinin belli bir süre sonra insanı sıkma olasılığının yüksekliği.

Oyun Akışı: Oynanış ilk bakışta karmaşık gelebiliyor. Ancak alıştıkça tasarımın gayet güzel olduğunu görebilirsiniz. Saldırı ve savunma olanakları çok geniş.
Kesinlikle denenmesi gereken bir harita.