Counter-Strike oyununda karşılaştığınız terimler ve kısaltmalar sözlüğü

CS : Counter-Strike’ın kısaltılmış şekli
Ct : Counter-Terorist’in kısaltılmış şekli
T : Terorist’in kısaltılmış şekli
Spectator : İzleme moduna verilen ad. M-6 sekmesinden Spec moduna geçebilirsiniz.
HS : Headshot’ın kısaltılmış şekli. Düşmanı kafasından vurmak demek.
FPS : Frames Per Second’ın kısaltılmış şekli. Saniye başına düşen frame sayısıdır. Ekran kartı kalitenize bağlıdır. Yüksek olması oyun akışımızı olumlu etkiler.
Loss : Oyun sunucusuyla bilgisayarınız arasındaki veri paketlerinden size ulaşmayanarının sayısıdır. 0 olmaması halinde oyun akışından sekmeler olacaktır.
( net_graph 3 komutuyla fps ve loss değerlerinizi görebilirsiniz )
Ping : Sunucuyla aranızdaki verilerin gidiş-geliş süresidir. Ne kadar düşük olursa veri göndeirm hızı o kadar yüksek demektir ve performansımızı olumlu yönde etkiler.
Skin : Oyun içindeki dış görünüşünüze verilen ad.
Ban : Sunucudan belirli bir süre girişinizin yasaklanması.
Kick : Sunucudan dışarı atılmanız. Tekrar girme yetkiniz var.
Sote, Pusmak : Oyuncunun haritanın belirli bir köşesinde uzun süre bekleyip, önünden geçecek birini vurmak için sabit durması.
Bunny : Tavşan gibi zıplayarak, normalden daha hızlı ilerlemek. Bunny ile ilgili videolar ve nasıl yapacağınızı anlatan dökümanlar burada mevcut.
Reload : Şarjörünüzü doldurmak.
Frag : Oyunda vurduğunuz adam sayısı.
TK : Team Killer anlamında, FriendlyFire açık iken kendi takım oyuncusunu vurmak demek. Fakat Team Kill anlamında, bir oyuncunun karşı takımda tüm düşmanları tek başına vurması demektir.
GG : Good Game.
HF : Have Fun.
TT : Taktik.
Away : Oyuncunun bilgisayar başında olmaması.
Rush : Bir bölgeye hızlı bir şekilde saldırmak.
Console : Oyunla ilgili komutların yazıldığı ekran. Bazı bilgisayarlarda consele tuşuna bastığınız halde açılmadığını görürsünüz. Bu sorunu çözmek için, console’u açılan bir bilgisayarın masaüstündeki Counter-Strike oyunu kısayol simgesine sağ tıklayıp, Özellikler bölümüne giriniz. Hedef kısmındaki adresi aynen kopyalayıp, kendi bilgisayarınızdaki CS kısayol hedefini kopyaladığınız düzgün çalışan hedef ile değiştiriniz. (Aynı CS versiyonu olmak zorunda)