1. cümle -> EAX destekleyen bir ses kartınız olsun
2. cümle -> İyi bir kulaklığınız ve mümkünse az çok kıvrak zekanız bulunsun.
– Kardeş, hile yapmıyorum diyosun, ses mes diyosun. İyi de yürüyerek sessiz yaklaşan adamları bile vuruyorsun. Ne iş? * İşte sana tokat gibi cevap

I-) UFAK SESLER & AYRINTILAR
– Merdiven ve kapılar düşmanın yerini belirlemek için elinizdeki en güçlü silahtır. Örneğin prodigyde garaj tarafından giderken uzaktan bir merdiven sesi duydunuz. Bir ctnin dışardaki evin tepesine çıkıp muhtemelen elindeki m4a1 (colt) ile çıkışa bakmakta olduğunu anlamak zor değil. Çok basit olsa da bunu anlayamayıp “yerimi nerden bildin bab” diyenleri istesek bile sayamayız.
– Farklı zeminler farklı sesler çıkarır. Örneğin dustta teröristsiniz ve tünelin t base tarafındaki girşinin oralardasınız. Sağ taraftan gelen toprak zemin sesi, ardından beton sesi size sağdan birisinin üstünüze geldiğini gösterir. Tekrar toprak sesi geldiğinde geri çıkmıştır. Sesin birden kesilmesi, muhtemelen dışardaki kutunun veya çıkışın yanında soteye yattığını gösterir.
– Yüksekten düşünce canının yanma sesleri veya örneğin bir kutunun üstünden yere inince çıkan anlık ayak sesi size yürüyerek yaklaşan rakip oyuncunun yerini ele verir. Örneğin aztecte teröristsiniz ve suya indiniz. İlk köşeyi döndünüz ve orda beklemektesiniz. Roundun başlamasından bu yana belli bir süre geçti. Yani takım arkadaşlarınız çoktan base i terketti veya muhtemelen öldüler. Arka taraftan gelen, yüksekten düşüp canının yanma sesi veya anlık bir ayak sesi, size muhtemelen tahta kapıdan geçip arkanızdan dolaşmış olan ve yokuştan inmek yerine kısa yoldan atlamayı tercih eden ctnin yerini belli eder. Artık ses çıkarmasa bile bir kere orda olduğundan şüphelendiğinizden dolayı köşeden çıkıp vurursunuz.
– Bazen rakip oyuncunun hepsi veya bir kısmını o görüldüğünü anlamadan görürsünüz. Buna örnek olarak sotedeki oyuncunun namlusu en sık rastlananı. Kapı veya ince duvarların önünde namlunun ucunun duvarın içinden geçmesi gibi buglar da oyuncunun yerini eleverebiliyor. Veya dar bir alandan bakıp bir taraftan diğer tarafa geçtiğini görüyorsunuz ve sonra ses kesiliyor. Gittiği yerdeki en yakın kutunun yanına tünediğini anlamak için fazla zeki olmaya gerek yok. Yine de çoğu zaman bu adamlara ateş edildiğini görmüyorum. Edilince de wallhack oluyor. Makus talihimiz.
– Herhangi bir haritada ct oldunuz ve belli bir yeri savunuyorsunuz. Oradan çıkan adamı vurmak için ille görmenize gerek varmı. Crossharinizi tam çıkacağı yere ve muhtemel kafa/göğüs hizasına götürüp eklemeye başlayın. Sesleri dikkatlice dinleyin. oradan gelen ayak sesi size doğru iyice yakınlaştığında, yani “tam şimdi görünecek” dediğiniz an ateş etmeye başlayın. Adam daha neye uğradığını anlayamadan ölecek.

II-) OYUNU OKUMAK
– Ekranınızın sağ üstünde görünen kimin kimi öldürdüğü bilgileri ambians olsun diye gösterilmemektedir. Bunlara biraz dikkat ederseniz karşı tarafın nerden geldiğini anlarsınız. Örneğin prodigyde ctsiniz ve yukarı yoldan garaj tarafına gittiniz. Bu sırada takım arkadaşlarınızın pek çoğunun öldüğü bilgileri geliyor; fakat yakınınızda bir hareket yok. Rakip takımın diğer taraftan geldiğini kestimek zor değil bu durumda. Diğer taraftan gelen rakip takım oyuncularının çatışmadan sonra 3 kişi kaldığını varsayalım. Bunların birinde c4 varsa, o bombayı kurmaya gidecek, diğer 2si ise frag aşkıyla arkadan dolaşıp sizi kolay yoldan öldürme peşinde koşacaktır. Bu durumda arka tarafa doğru umulmayacak bir yere pustuğunuzda veya köşeden ani bir çıkış yaptığınızda rakiplerinizi gayet rahat öldürürsünüz.
– İşaret koymak da bir diğer oyunu takip yöntemi. Örneğin dustta teröristsiniz ve takımınızdan birisi köprü altına doğru yönlendi. Hatta orda biyerde pustu. Crosshairinizi üstüne götürüp nickini öğrenin ve aklınızda tutun. O öldüğünde muhtemelen arkanızdan gelen rakip oyuncular olacak. Onları ummadıkları şekilde avlamak istemezmisiniz?
– Public oyunlarda bazen herkes kafasına göre biryerlere koştururken, özellikle daha tenha veya birbirini tanıyan oyuncuların bulunduğu oyunlarda takım halinde bir noktadan hücum edilir. Rakip takım bir noktadan gelip o roundu kazandı diyelim. Muhtemelen bir sonraki round da aynı yerden gelecek. Kaybederse muhtemelen diğer bomb base’e gidecek. Bir tarafa üstüste hücum edip kazandılar ve son roundu kaybettiler diyelim. Bir sonraki round başka yeri deneyip onu da kaybettiler veya dağıldılar. Sonraki round muhtemelen en başarılı oldukları yer yani üstüste round aldıkları taraftan hücum edicekler.
– Oyundaki standart karşılaşma zamanlarını öğrenmeniz o haritada belli bir süre oyun deneyimiyle ortaya çıkar. İki taraf da rush yaptığında nerede karşılaşıldığını, bir taraf ağırdan aldığında aşağı yukarı ne kadar zaman beklendiğinde rakip takımın pozisyonunu bırakıp ortaya çıktığını kestirebilirsiniz. Bu sürelerde bir aksama olduğunda hücumun diğer taraftan olacağını ille takımınız ölmeden veya arkalarından dolaşmadan da tahmin edebilir ve baseinize yakın yoldan dönebilirsiniz. Örneğin nuke’de teröristken baseden koşup evin çatısına tırmanmanız aşağı yukarı ctlerin a base tarafındaki yukarı kata çıkmasıyla aynı zaman denk geliyor. İçerden giderseniz öldürmek için bayağı uğraşacağınız ve kayıp vereceğiniz rakipleri kolay yoldan yani duvardan vurabilirsiniz.

III-) KUTU-DUVAR ARKASI TARAMAK
– Bir örnekle başlıyım. Mansion oynuyorsunuz ve ctsiniz. Diyelim karşı takımda 8 kişi var ve bunların 4 ü round başında öldü. Hadi 1 kişi de tünele girmiş olsun. Geriye kaldı 3 kişi. Peki bu 3 kişi nerde? Tabiki evin içinde. Yani aranızda sizi engelleyen sadece bir kat duvar var. O zaman neden şansınızı denemeyesiniz ki? Hangi duvarın ardında neyin olduğu haritayı biraz bilerek, alt katta tavandan nereyi tararsanız üst katta nereye isabet edeceği freelook moddayken haritayı inceleyerek ve teröristlerin nerelerde sıkça mevzilendiği de oyun deneyimiyle öğrenilebilir. Geriye kalan sözkonusu duvarları tarayarak şansınızı denemek. Örneğin evin yan tarafından üst katın bir kenarını tarayabilirsiniz. Vurduğunuzu anlamak ise basit. Diğer taraftan acı içinde bir vurulması sesi gelirse o noktaya birkaç mermi atın ve teröristin nasıl öldüğünü, ardından size nasıl küfrettiğini görün
– csrike/overviews klasörünüze bakacak olursanız haritaların kuşbakışı görüntülerini bulacaksınız. Bu imajlar aslında spectator modda haritanın kuşbaskışı görüntüsünü izleyebilmeniz amaçlı hazırlanmış olsa da taktik amaçla da oldukça kullanışlılar. Hangi duvarın arka tarafının neresi olduğunu bu imajlarda rahatça görebilirsiniz. Geriye kalan, zamanlamayı tutturmak. Örneğin siz o duvarın bir yanında olduğunuzdan ne kadar sonra rakip takım oyuncusu orada oluyor. Tabi buna belli bir zaman öngörmek imkansız olsa da iki takımda da round başlar başlamaz bıçak çekip oraya koşma süresini ölçebilirsiniz ve aşağı yukarı bu şekilde tutturabilirsiniz.
– Duvar arkasından tararken duvarın diğer yanından gelen kapı, merdiven gibi sesler de oldukça önemli. Örneğin assault’ta teröristsiniz ve arka kapının oraya gittiniz. Eğer dışardaki merdivenin içerden bakınca nereye denk geldiğini bilirseniz, dışarıdan merdivene tırmanma sesi geldiğinde orayı boylama ak47 tararsınız ve bilin bakalım ne olur? Merdivene tırmanmakta olan adam aşağı düşer. Hem canı azalır hem de muhtemelen vazgeçip kapıdan girmeye kalkar. Aslında bunu özellikle ayarlayıp bir arkadaşımla denemesem de, her yaptığımda diğer taraftan düşme seslerinin gelmesi ve oyuncuların “yav merdivene niye çıkılmıyor” şeklinde söylenmesi tesadüf olmasa gerek Bir diğer örnek de nuke’ten vereyim. A base’in ordaki demir kapı oldukça yüksek ses çıkarır. Kapı sesi duyunca o kapının A base tarafındaki çıkışını dışarıdan (meydandan) tararsanız birilerini vurma şansınız oldukça yüksektir. Tabi potansiyel sote noktası olması isabet şansınızı bir kat daha artırır. Yalnız ff açık serverlarda dikkat edip her kapı sesinde taramamanızı öneririm.
– CS’de duvarın arka tarafından gelen sesleri de arada duvar yokmuş gibi duyabilirsiniz. Örneğin assultta ct’siniz. Bİnaya yakın durursanız içerdeki ayak seslerinden kimin nereye gitmekte olduğunu aşağı yukarı anlarsınız. Hatta bu sesleri takip edip duvar arkasından adam vurabilirsiniz. Assultta sesleri tkaip edip duvardan adam vurabileceğiniz en uygun yer arka kapının oralardır. Alan dar olduğu için fazla yol alternatifi yoktur ve tahmininiz genelde doğru çıkar.
– Daha çok dial up ve yüksek pingli oyuncuların işine yarayan bir püf noktası da ekliyim. Arkasında düşman olmasından şüphelendiğiniz köşeyi dönerken elinizdeki silaha göre muhtemel kafa/göğüs hizasına nişan alıp köşeden hemen çımadan önce ateş etmeye başlayın. Bu sayede karşınızdakini daha sizi görür görmez öldürebilirsiniz ve “200 pingle oynuyosun daha ben seni görmeden headshot yapıyosun” şeklinde bir tepki alıp eğer o kişi adminse kicklenirsiniz
– Hareketli birine ateş ediyorsunuz ve duvarın arkasına girdi. Aynı hızda belli bir mesafe daha duvardan tarayın. Diyelim ki karşınızdaki duvarın köşesin çıkı ateş edip saklanıyor. O zaman saklanıp ateş etmesini bekleyin. Hemen sonra çıkın ve çıktığı köşenin hafif yanını tarayın. Çok büyük ihtimalle orada olacaktır. Hatta duvardan vurulmaya başlıyınca muhtemelen çıkıp tekrar ateş etmeye başlıyıcaktır.
Yukarıda uzun uzun yazdıklarım belki çoğunuzun bildiği, bilmeyenlere ise “ee ne kadar basit; bunun için yazı mı yazılır” dedirten ufak püf noktaları. Yalnız biraz kafanızı çalıştırıp oyunu “koş ve tetiğe bas” mantığından öte oynarsanız bu püf noktaları oldukça işinize yarayacaktır. Yine de fazla kullanmamanızı öneririm.