Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hellwor/public_html/gamez/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Crysis « Gamez

Crysis olarak etiketli yazılar

Crysis WarheadCrysis, CryTek firmasının FarCry‘dan sonra yarattığı en büyük saldırıydı. tam bir saldırı oldu çünkü FPS oyun tarzında yıllardır alışılan sisteme çok fazla yenilikler getirdi. Grafik konusundaki başarısının yanısıra ses efektleri harikaydı. Türkçe seslendirmeler ise tek kelimeyle müthişti.
Warhead, Crysis ile aynı zamanda, hatta aynı adada geçiyor. Bu sefer olaylara farklı bir perspektiften bakma imkanı bulacağız. Önceki oyunda Teğmen Nomad’ in kontol ettiği birlikte yer alan Çavuş Sykes, yani Psycho ile tanışmıştık. Nomad’ e kıyasla sağı solu belli olmayan, agresif, hatta biraz kaçık bir tipti Psycho. resmi asker tavrından uzak, asi bir karaktere sahip Psycho’ yu tanıdıkça, yer yer ” Keşke oyunun ana karakteri Psycho olsaydı ” dediğimiz oldu. Bu birçok oyuncu tarafından paylaşılan ortak bir düşünceydi ve bir şekilde Crytek‘ e iletildi. Crytek de bu konuya duyarlı bir biçimde yaklaşmış ki, sonunda bizlere ” Psycho’ya özel, kendi başına çalışabilir bir sürüm olan Crysis Warhead’i hazırladı.

Crysis

[Resim]

2004’ün Şubat, Mart ayları oyuncular olarak olabildiğince kendimizi Half Life 2 haberlerine kaptırmışız, başka bir şey düşünemez olmuşuz. Birden FarCry diye bir demo düşüvermiş gökten, aman yarabbim böyle bir oyun yapılacak mıydı? Akabinde oyun gelmiş, başka birşey konuşamaz olmuşuz, tüm beklentiler askıya alınmış öncelik FarCry’a verilmiş. İncelemelerde ödül üstüne ödüller almış. Hatta beklenen oyunların gecikmesi FarCry’ın çıkmış olmasına bağlanmıştı. Birde böyle bir oyunun yapılmış olması yetmezmiş gibi yapanların da Türk kardeşler olduğuyla iyice böbürlenmeye başlamışız. İşte yaptık mı böyle yaparız, Türk’ün gücü sesleri ayyuka çıkmış. Bu kadar gururlanmamız için o kadar fazla sebebimiz vardı ki çok sevinçliydik. Sonrasında ise CryTek ismi bir teknoloji başlangıcı, güç gösterisi olarak sık sık karşımıza çıkacaktı. Beklenen an geldi ve CrySis duyuruldu. Oyun şimdiye kadar görmediğimiz güzellikte grafik ve her zamanki gibi birçok vaat ile ağızlarımızın suyunu akıtmayı başardı. Her yeni görüntü ile daha bir sabırsızlanmaya başlamış, çıkan videolar ile nerede ise uzun metrajlı bir film yapabilecek kıvama gelmiştik. Herkesin sabırsızlıkla beklediği ‘Peki oyun Türkçe olacak mı?’ sorusuna yanıt gecikmedi ve dünya standartlarında bir oyunun %100 Türkçe olacağı CryTek CEO’su Cevat Yerli’den geldi. Artık tek yapmamız gereken sistemlerimizi hazır etmek ve koltuklarımıza yaslanıp beklemekti.

Bir rüya gerçek oldu…

Oyuncular olarak sürekli gerekli desteğin Türkiye pazarına verilmediğinden şikayetçi olduk durduk. Haklı sebeplerimiz vardı. Elin Tanzanyalısı kendi dilinde oyun oynarken biz neden oynayamıyorduk? Suçumuz var mıydı peki? Birçok sorundan kendimizi sadece oyun oynayarak arındıran, rahatlayan oyuncular değil miydik bizlerde? Farklı amaçlarımız var mıydı? Yoktu, bizde herkes gibi kendi dilimizde oyun oynamak istiyorduk, gereken desteği göstermemiz beklendi durdu. Peki neydi bu çifte standart? Diğer ülkelerde kopya oyun yok muydu, milyonlarca insanın netten oyunları indirdiği tek ülke acaba Türkiye miydi? Kopyanın en çok teşvik edildiği, bunu önlemek adına kendi dilinde oyunların çıkarıldığı Rusya’dan daha kötü durumda mıydık? Hayır! Peki eksiklerimiz nelerdi? Bunları görmedik mi? Gördük, beklentilerimiz arttı. İşte beklenen fırsat geldi çattı. Peki şimdi ne olacaktı? ‘Biz tüm zorluklara rağmen içimizden gelerek, kalbimizle yaptık bu işi’ demedi mi Cevat Yerli? Diğer ülkelerde satılan fiyat etiketinden daha aşağıda tutulmadı mı Türkiye fiyatı? İşte artık hiçbir bahaneniz yok arkadaşlar. Artık destek zamanı. Bahaneler arkasına sığınmak için sebebiniz yok. Bu projeye vereceğiniz destek ile bundan sonrası için Türk oyun sektörünün gelişmesinde, insanların dikkatlerinin buraya çekilmesindeki en büyük etken sizler olacaksınız. Parasını gereksiz sponsorluklar için harcayanlar görecek ki Türkiye’de bir oyuncu kitlesi var. Azımsanmayacak bu kitleyi kimse göz ardı edemeyecek. Diğer firmalar işin ciddiyetini görüp evet bizde bu desteği vermeliyiz diyebilecekler. O yüzden bundan sonrası için oyun sektöründeki tek adam siz olacaksınız. CrySis’i Türkçe almalı, orijinal oynamalı ve bu özeni herkesin göstermesini istemelisiniz. Artık bir oyunun kopya oynanmaması gerektiğini insanlara göstermeli onları utandırmalısınız. Bundan sonrası için bizlerin değil firmaların bahanesi olmayacaktır. Eğer bu piyasayı ve Türk oyuncularını bu özveriye rağmen kaybetmeyi göze alacaklar ise o zaman yolumuza bildiğimiz gibi devam ederiz. Peki bir oyun yazısında bunları anlatmalı mıydım? Evet çünkü bunca yıl bende herkes gibi aynı beklentiler ve bahaneler içinde idim, artık Türkçe oyunlara destek verme zamanıdır. Bunu ise bir dünya standardı ile bizlere sunan CryTek’e borçluyuz. Onlar bizlere güvendi, biz de güvenlerini boşa çıkarmayacağız.

Hayatın için dövüş!

Crysis’in konusunu bilmeyen kaldı mı bilmiyorum ama bir kez daha özet geçeyim. 2020 yılında Kuzey Kore açıklarında bir adaya belirsiz bir gök taşı düşer. Gök taşı ile birlikte para normal olarak adanın bir kısmı buzul bir hal alır. Kuzey Kore hükümeti ise olay ile birlikte adayı dışarıyla iletişime kapatır ve Kuzey Kore Halk Ordusu (KHO) bölgeye konuşlanır. Biz de adada bulunan arkeologlar ile iletişimin kopması ile birlikte Amerikan özel hareket ekibiyle birlikte onları arama görevine veriliriz. Görev esnasında ise takım kaptanı Dr. Rosenthal adanın KHO tarafından işgal edildiğini bildirir. Bundan sonra ise öncelikli görevimiz KHO ile sıcak çatışmadan kaçınmak ve rehineleri kurtaramaya öncelik vermek olacaktır. Ama olaylar istenildiği ölçüde gitmez ve KHO müdahalesi ve gizli bir biriminde ele geçirilmesi ile özel donanımlı nano giysilerimiz ile tam yetki verilerek olaya müdahil olmamız istenir. Bundan sonrasını ise anlatmıyorum çünkü bu keyfi Türkçe olarak yaşamak sizlerin hakkı. Söylediğim onca şeyden sonra oyunu oynarken ne kadar İngilizce’niz iyi olur ise olsun Türkçe oynamanın ne kadar zevk verdiğini göreceksiniz. Bazen öyle durumlar oluyor ki tüylerim diken diken oluyor. Kontrollere varıncaya kadar %100 Türkçe bu oyun gözlerimizi yaşartacak kalitede.

Oyunda kullanılan silah listesi:

Tabanca/Pistol: Standart her FPS oyununda genelde oyuna başladığınız düşük kapasiteli zarar verme durumuna sahip silahımız.

Makinalı Tüfek/ Machine Gun: Kısa menzilli seri atışlar yapabilen ve kişiselleştirebileceğiniz ve oyunda bir hayli fazla kullanacağınız taramalı silahınız.

Pompalı/Shotgun: Klasik çifte atar pompalı tüfeğimiz yakın çatışmalarda düşman için kalıcı hasar bırakan bir diğer silahımız.

Scar: Taramalı gibi özelliklere sahip olması ile birlikte özel kuvvetlere özgü güçlü bir silahtır. Modifiye olanağı bir hayli fazla olan bir diğer silahımızdır ayrıca.

FY71: KHO’nun standart silahıdır. Çatışmalar esnasında KHO askerlerinden bol miktarda temin edebilirsiniz.

Keskin Nişancı Tüfeği/Sniper: Uzak mesafeden nokta atışları yapabileceğiniz etkili uzak menzilli tüfeğiniz.

Ağır makineli/Minigun: Taşıması ağır e hızınıza etki eden ama bunun yanında hasar kapasitesi en yüksek silahlardan döner başlıklı ağır makineli silahınız.

Gauss Tüfeği: Sniper gibi uzak mesafe silahı olmak ile birlikte kullandığı elektro mıknatısları ile mermileri ışık hızına yakın bir şekilde düşmana iletir.

Roket Atar: Yine FPS oyunlarının olmaz ise olmazı roket atarımız CrySis içinde bizleri bekliyor. Gösterdiği etki ve efekt görülmeye değer. Maruz kalmamaya özen gösterin.

Oyunda bu silahlara ek olarak silahlarınızı istediğiniz gibi kişiselleştirme özelliğine sahipsiniz. Örneğin taramalı tüfeğinize sessiz olmanız gerek bir mekanda susturucu takabilir, karanlık alanlarda fener yerleştirebilir, dürbün, lazer yada taktiksel eklenti ile daha da güçlendirebilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için oyun esnasında “C” tuşuna basarak silahınızı modifiye edebilirsiniz yine aynı işlem ile dilediğiniz modifiye opsiyonunu geri alabilirsiniz. Modifiye olanağı silahların kapasitesi ve aldığınız göreve göre değişiklik gösterebilir. Bu silahlara ek olarak oyunda el bombası, sis bombası, flaş bombası gibi patlayıcılara da sahip olacaksınız.

[Resim]

Silah modifiyesi esnasında arka planın ağırlaşarak blur efekti ile gösterilmesi oyuna ayrı bir hava katmış. Silahların da ne kadar detaylı tasarlandığı bu esnada gayet net görülüyor.

Araçlar:

CrySis evrenindeki bu adada düşman birimlerinin araçları da yanı sıra olmak üzere bot, tank, kamyon, helikopter gibi birçok aracı etkileşimli olarak kullanabiliyorsunuz . Her hangi bir aracın yanına gelip �F� tuşuna basmanız kullanmaya başlamanız için yeterli. Bazı araçların kendinde silahları oluyor bunların kolay kullanımı için aracın içinden görünümün dışına çıkmanız gerekiyor. Bunun için �F1� tuşuna basmanız yeterli böylelikle hem aracı kullanıp hem de aracın silahını rahat bir şekilde kullanabilirseniz. Bu araçların hepsi hasar alabildiği için düşman mevzilerindeki araçlara çok zor durumda kalmadığınız sürece hasar vermemeye çalışın böylelikle araçları dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

[Resim]

Maksimum Oyun!

CrySis sloganını hak eden müthiş bir oyun bunun en büyük etkisini ise sizlere oyunda sahip olduğunuz nano suit yani nano elbiseniz ile sunuyor. Nano suit’e geçmeden önce nano teknolojisi hakkında sitelerden derlediğim kısa bilgileri de aynen ekliyorum.

NanoTeknoloji Nedir?

Sözlük Anlamı:

Nano kelimesi Yunanca nannos kelimesinden gelir ve küçük yaşlı adam veya cüce demektir. Günümüzde nano, teknik bir ölçü birimi olarak kullanılır ve herhangi bir birimin milyarda biri anlamını taşır. Genellikle metre ile birlikte kullanılır. Nanometre, 1 metrenin milyarda biri ölçüsünde bir uzunluğu temsil eder (yaklaşık olarak ard arda dizilmiş 5 ila 10 atom).

Teknoloji kelimesi ise yine Yunanca tekhné ve logia kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Tekhné el işi veya sanat, logia ise bir konunun çalışılması olarak tercüme edilebilir. Teknoloji genellikle çevre üzerinde kontrol sağlamak amacıyla araç yaratılması olarak tanımlanır. Başka bir anlamla ise teknolojiyi, bilimsel metotların ticari amaçlar için kullanılması olarak yorumlayabiliriz.

Genel Tanım:

Nanoteknoloji, çok genel tanımıyla, istisnai şekilde küçük (yaklaşık atom boyutlarında) yapıların ticari bir amaca hizmet edebilecek şekilde düzenlenmesidir. Başka şekilde tanımlamak gerekirse: Maddeler üzerinde 100 nanometre ölçeğinden küçük boyutlarda gerçekleştirilen işleme, ölçüm, modelleme ve düzenleme gibi çalışmalar nano-teknoloji çalışmaları olarak nitelenir.

Nanoteknolojinin Kullanım alanları

Endüstriyel Alanda:Mikrosensörlerin, mikromakinaların, optoelektronik elemanların imalatı ve uygun şekilde bir araya getirilmesi. ii) Medikal Alanda: Mikro cerrahide (göz, beyin vb.), Diagnostik kitlerde, Bilimsel Araştırmalarda, Yüzey karakterizasyonu ve modifikasyonu, Mikroorganizmaların taşınması, DNA modifikasyonu vb.

Nanomanipulator

Nanomanipulator: Bir insana molekülleri görme dokunma ve değiştirme imkanı tanıyan sanal gerçeklik arabirimidir. Virus, DNA iplikleri ve nanotüpleri modifiye etmek amacıyla kullanılabilmektedir. NM datayı almak için AFM kullanmaktadır. Sanal gerçeklik eldivenleri ve gözlükleriyle kullanıcın örneğin yüzeyini görmesini ve hissetmesini sağlamaktadır. Böylelikle kullanıcı eliyle mikroskobik objeleri tutabilir, itebilir, hareket ettirebilir ve sonuçta çıkan kuvveti, etkileşimi hissedebilir. Böyle bir teknolojiyle gen transferi, enzim değişimi , jeller ve yüzeyler üzerinde lokal değişiklikler yapabilmek mümkün olmaktadır.[Resim]

Nano elbisemizin kullanımı oldukça kolay oyun esnasında V tuşu yada Mouse’muzun orta tuşuna bastığımız karşımıza çıkan ekranda durumumuza en uygun olan seçeneği seçerek olaya giriyoruz.

Maksimum Zırh: Zırhı seçtiğimizde düşman ile girdiğimiz çatışmalar esnasında elbisemizin koruyucu özelliği aktif olduğundan diğer seçeneklere nazaran hasar alma seviyemiz düşüyor. Sıcak çatışmalar esnasında kullanımı oldukça işinize yarayacaktır.

Maksimum Hız: Hız belki içlerinde en zevkli olanlardan bir tanesi. Kısa mesafelerde ortamın gerginliğinden ya da çatışmalardan sıvışmak için bire bir. Bunun kullanımı esnasındaki atraksiyonlar ise ayrı bir güzel.

Maksimum Güç: Size ek güçler kazandırıyor. Elbise aktif etkinizi güçlendirerek ağır nesneleri kaldırmanızı, araçlara daha fazla hasar verebilmenizi, yüksek bir yere zıplarken size yardımcı olmanın yanı sıra silahların kullanımında stabil bir performans sunuyor. Tabi tüm bu güçlerin belli bir süresi ve gücünüzden götürüsü olduğunu unutmayın.

Pelerin: Nano elbisenizin en etkileyici özelliklerinden bir tanesi kısa bir süreline sizi görünmez moda geçiriyor ve görünmemeniz gereken ortamlardan kolayca kurtulabiliyorsunuz.

Nano elbisenizdeki güçlerin kullanımı sınırsız değil belli bir süresi ya da enerjinizden götürüsü var. bunu en sağlıklı şekilde kullanmak oyuncunun becerisine bakıyor. Öyle ki her gücün ayrı bir kullanım yeri var. Yüksek bir yerden atlarken maksimum güç işinize fazlası ile yarayacaktır. Bu tarz değişik kombinasyonları oyuncunun keşfetmesi hiç de zor değil. Gösterge panellerinden zaten sağlık durumunuzu takip edebiliyor, görevlerinizi ise haritadan kolayca bulabiliyorsunuz. Oyun bu konuda da oyuncuya fazlası ile kolaylık sağlıyor. Nano elbisenizin seslendirmeleri de gayet başarılı, havaya girmekte hiç sorun yaşamıyorsunuz. Aralara seslendirmeler ile ilgili sürekli bir şeyler sıkıştırıyorum ki oyunun bu konudaki kıymetini bilelim diye.

Oyunun kontrolleri son derece kolay. Bir FPS oyunun rahatlığı tamamı ile oyuncuya sunulmuş. FarCry’dan bu yana gelen CryTek’in bu konudaki başarısı da devam ediyor CrySis ile. Ayrıca son zamanlarda PC oyuncularının oldukça beğenisini kazanan Xbox 360 oyun kolu için desteği de var oyunun. Xbox 360 kolu ile de oyunu titreşim desteği ile gayet rahat oyunu oynayabiliyorsunuz. Oyunun çoklu oyuncu kısmında ise Instant Action ve Power Struggle modları ile 32 kişiye kadar çoklu olarak oyunu oynayabiliyorsunuz. Çoklu oyun deneyimini yaşamak için EA hesabınız ile giriş yapmalısınız.

DirectX 9 vs. DirectX 10

Gelelim oyunun görsel anlamda vaat ettiklerini yerine getirip getirmediğine, herhalde CrySis’in grafiklerine kötü demek beyaza siyah demek gibi bir şey olurdu. Oyun tıpkı FarCry’da olduğu gibi çıkıp etrafa bakmak, adanın güzelliğini görmek için bile oynanabilir. Bazen durup etrafa bakıyorsunuz bu bölümde biraz daha vakit geçireyim diyorsunuz. Tabi tüm bunlar iyi hoşta ne kadarını görebileceğiz sorusu akıllara gelmiyor değil. Şöyle yine Cevat Yerli’den bir alıntı yapayım ‘Monster Inc. yada Shrek gibi grafiksel kalitede oyun yapmamamız için hiçbir sebep yok ama önemli olan bunu oyuncuya hızlı bir şekilde sunmak diyor. Öyle ki bazı yavaşlıklardan dolayı DX 10 API’sinin bazı özelliklerini kullanmamışlar. Oyun Very High detayda görsel manada tam bir şölen sunuyor. Ama Very High’da rahat bir şekilde ve yüksek çözünürlükte oynayabilmeniz için en az çift bir 8800 GT gerekiyor. High’da ise 8800 GT bu oyunu rahat bir şekilde çalıştırıyor. High, Very High karışımında ise hatırı sayılır bir oyun zevki sizlere sunsa da yüksek frame almanız olası değil. Eğer 1440*900 üstü çözünürlüklerde Very High detayda oynamayı düşünüyor iseniz SLI bir anakart ve en az iki adet 8800 GT temin edin. Zaten tavsiye edilen sistem sorusuna ise Cevat Yerli, ‘Daha bizim tavsiye ettiğimiz bir sistem çıkmadı’ diyor ve gülerek şaka tabi deyip çift çekirdekli C2D bir işlemci, 2 GB Ram, 8800 GT diyor. Hatta ben kendim dört çekirdekli bir işlemci ile dört gözle oynuyorum diyor.

[Resim]

Cevat Yerli�nin yapılan röportajlarda sürekli espriler yapması oyun hakkındaki olumlu gelişmelerden bir hayli memnun olduğunu da gösteriyor. Bizim oyunu oynadığımız sistem ise C2D E6420 işlemci, 2 GB Ram ve 512 MB 8800 GT grafik kartı. High ayarlarda 1440*900 çözünürlükte gayet rahat bir şekilde 30 fps üstünde oyunu oynayabiliyoruz. Very High’da ise çok fazla çatışmanın olduğu ve çok komplike sahnelerde 10-15 FPS’ye düşebiliyor. Şunu rahat söyleyebilirim ki bu oyunu High seviyede oynamak bile görsel manada tam bir şölen yaşatıyor oyuncuya. Very High’da ise ışıklandırmalar ve kaplamalar tamamen değişiyor. Bu da daha fazla bellek ve işlemci gücüne sahip ekran kartı ihtiyacı demek oluyor. Ama bu oyunu illaki çok yüksek sistemlerde oynayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Oyunu low, medium karışık ayarları ile 8600 GT, HD 2600 XT gibi orta seviye kartlarda rahatça oynayabilirsiniz. Zaten gözünüze en iyi gelen görsel ayarları sisteminize uygun bir şekilde ayarlamak standart gelen ayarlardan çok daha iyi performans verecektir. Ayrıca bu durumda bile FarCry’dan daha iyi bir görsellik vaat ediyor. Birde bunu Türkçe oynadığınızı düşünürsek kaybedeceğiniz bir şey yok. CrySis’in şu anda piyasadaki tek gerçek, yama ile gelmeyen bir DX 10 oyunu olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yeni ekran kartı alırken de sitelerin CrySis testlerine de bakmak faydanıza. Lakin CrySis her şeyi ile zamanın ilerisinde bir oyun. FarCry ilk çıktığında zamanın en iyi kartları 9800 Pro’ları bile zorladığını hatırlatırım. Ek alarak eğer bu oyunu High ayarda oynamayı düşünüyor iseniz kesinlikle XP altında oynayın çünkü Vista’ya oranla çok daha iyi performans sunuyor.

[Resim]

Son Sözler

Bunca zaman bekledik ve nihayetinde oyunumuza kavuştuk. CrySis son zamanlarda çıkan en iyi FPS oyunlarından bir tanesi, hatta FarCry ile devam eden FPS dediğimizde ilk aklımıza gelen oyun olma özelliğini de CrySis ile devam ettiriyor. Oyun sunduğu görsellik ve türe kattığı yenilikler ile adından daha uzunca bir süre söz ettirecek gibi. Bu konuda Yerli kardeşleri, CryTek ekibini ve harika hayal güçleri ile böyle bir oyun sundukları içir ayrıca tebrik etmek istiyorum. Bizlere dünya standardında bir oyunu da %100 Türkçe sundukları içinde ayrı bir minnet borcumuz var. Bizlere gösterdikleri bu güven ile kalbimizde ayrı bir yer edindiler. Eğer hala durup oyunu almayı düşünüyor iseniz teesüf eder, hemen yola koyulmanızı tavsiye ederim.

Crysis 1.21 Yama Paketi

• Crysis Patch Hotfix 1.21:
• Açıklama : Crysis’de bilinen bir güvenlik açığını giderecek “hotfix” niteliğindeki 1.21 numaralı yama paketi çıktı. 37 MB boyutundaki paket, online modda sunucu ve oyuncuların oluşan bir kod hatası yüzünden oyundan düşmelerine son veriyor. Crysis Patch 1.21’i indirmkek için link

Yada buradan indirebilirsiniz;

İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

CrySis Kurulum

CrySis Kurulum

Uzaylı ışınları tropik ormanları hayalet beyazlığında donmuş arazilere dönüştürdüğünde, Dünya’yı kurtarma savaşı da başlamış oldu. Oyuncular uzaylılara karşı silahlandıklarında modifiye edilebilir silahlara ve yabancı, sürekli değişen ortama ve gizemli düşmana karşı taktik ve yeteneklerini adapte edebilmelerini sağlayan yüksek teknolojili Nanosuit’e sahip olacaklar. CryENGINE 2™ ile güçlendirilen Crysis, eşi benzeri olmayan grafikler, özel efektler ve yapay zeka ile PC için en müthiş DX10 oyun deneyimini sunacak. Oyun, ayrıca bu nefes kesicisi FPS deneyimini eski DX9 PC’lere de uyarlayabilecek.

Sistem Gereksinimleri

Crysis DirectX 9.0c teknolojisi gerektirir. DirectX 9.0c’yi oyunun kurulum ekranındaki uyarıları takip ederek yükleyebilirsiniz.

GEREKLİ SİSTEM ÖZELLİKLERİ:

İşletim Sistemi: Windows XP ya da Windows Vista

Windows XP:

. İşlemci: Intel P4 2.8 GHz / AMD Athlon 2800+ ya da daha üstü

. Bellek (RAM): 1.0 GB

. Hard Disk: 12 GB ya da daha fazla boş alan

. Grafik Kartı: NVIDIA 6800 GT 256 MB / ATI 9800 Pro ya da üstü

. Ses Kartı: DirectX 9.0c ile uyumlu ses kartı

Windows Vista:

. İşlemci: Intel P4 3.2 GHz / AMD Athlon 3200+ / Intel Core 2.2 GHz ya da üstünü.

. Bellek (RAM): 1.5 GB

. Hard Disk: 12 GB ya da daha fazla boş alan

. Grafik Kartı: NVIDIA 6800 GT 256 MB / ATI X800 Pro 256 MB ya da üstünü

. Ses Kartı: DirectX 9.0c ile uyumlu ses kartı

Multiplayer:

2’den 32 oyuncuya kadar, ağ ya da internet bağlantısı gerektirir (512Kbps Kablo, ADSL ya da daha hızlı bir bağlantı)

CrySis
Sandbox2 Editor’ünün Kurulumu

Crytek’in Sandbox2 adlı “gördüğün ve oynadığın aynı” level editör’ü Crysis ile birlikte ücretsiz olarak geliyor. Bu sayede, kendiniz de oyun için bölüm oluşturabiliyorsunız. Editör’ü kurmak için DVD-ROM’unuzda bulunan \Sandbox2 dizinine gelip ” CryEngine 2 Sandbox” dosyasını çalıştırabilirsiniz.

Crysis(R) Sandbox Editör’ünü Windows Vista’da çalıştırabilmeniz için Kullanıcı hesabı Denetimini (UAC) kapatılmış olmalıdır. Bunun için şu adımları takip edin:

1. Başlat \ Denetim Masası \ Kullanıcı Hesapları’ na gidin.

2. “Kullanıcı hesabı denetimini (UAC) aç veya kapat” seçeneğini tıklayın.

3. “Bilgisayarınızı korumaya yardımcı olması için Kullanıcı Hesabı Denetimi’ni (UAC) kullanın” seçeneğinin karşısındaki kutudaki işareti kaldırın.

5. Tamam’a tıklayın.

Crysis

OYUN TEKNOLOJİSİNİN ULAŞTIĞI SON NOKTA

Sene 1992 . O zamanlar bende çoğunun görmediği , adını bile duymadığı Amstrad isimli bir bilgisayar vardı.Teknolojinin en üst seviyesinin disketler olduğu zamanlar 🙂
Bir arkadaşımda ise zamanın yeni nesili olarak adlandırılabilecek bir Pc vardı.İlk FPS oyunu o PC de oynamak nasip olmuştur. İsmini hepiniz bilirsiniz “Wolfenstein 3D” Evet ilk Fps oyun Wolfenstein 3D’dir.Şimdi o zamandan bu zamana geçen sürede geldiğimiz noktaya bakarmısınız : CRYSIS.
Crysis ilk Türkçe oyun değil belki ama şöyle söyleyebiliriz ki dünya çapında dağıtımı olan ilk Türkçe oyundur ve satış rekorları kırmıştır.Yerli kardeşlerin sahibi olduğu Crytek firması tarafından yine aynı firmanın geliştirdiği CryEngine 2 motoru kullanılarak yapılmıştır. Crysis Yerli kardeşlerin ilk denemesi değil elbet. İlk oyunları olan FarCry çıktığı zaman yine hepimiz çok heyecanlanmış ve sevinmiştik. FarCry’ın kalitesi ; çıkışıyla birlikte kullandığı teknolojinin ,çıkacak bir çok oyunun çıkış tarihlerini ertelemesine sebep oluşuyla açıklanabilir. İşte Crysis bu oyunun geliştirilmiş teknolojisiyle yapıldı ve yüzde yüz Türkçe oynanabilirliği yanında satış rekorlarıylada adından sıkça söz ettirdi bizlere. Yerli kardeşlerin bu başarısı inanıyorum ki hepimizi gururlandırmıştır.Crysis oyun dünyasında teknolojinin ulaştığı son nokta olma özelliğini taşıyan bir oyun.Düşük sistemli bir Pc’de oyunu tüm özellikleriyle oynayabilmek mümkün değil ancak buna rağmen zevkle oynayabiliyorsunuz.Eğer sisteminiz ortalamanın üzerindeyse Crysis’i bütün nimetleriyle oynamanız mümkün.Hani bazı oyunlar vardırya bize yeni ekran kartı ve hatta bazen yeni bir Pc bile aldırır , işte Crysis o oyunun ta kendisi.

Oyunun senaryosu bildik senaryolardan farklı. 2020 yılında başlayan hikayemiz bir adada geçiyor. Kuzey Kore yakınlarında bir adaya meteor düşer. Akabinde adanın bir bölümü buzlarla kaplanır. Kuzey Kore adaya askeri birliklerini sevk eder. ABD ise adada neler olup bittiğini araştırmak amacıyla bir grup bilimadamını gönderir.Bu iki ülkenin adada hakimiyet kurmak istemesiyle olaylar gelişir ve Kuzey Kore ABD’nin bilimadamlarını rehin alır.Kaosu çözme niyetinde olan ABD , içinde bizimde bulunduğumuz ve özel donanımlı bir grup askeri , bilimadamlarının güvenliğini sağlamak amacıyla adaya gönderir.Sonrasında bu karşıt güçler askeri çatışmaya girerler ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır : Uzaylılar ! Uzaylılar ortaya çıkar ve adayı istila etmeye başlarlar. Savaş artık Kuzey Kore – ABD savaşı değildir, uzaylı istilasına karşı bir ortak savaştır.Senaryo üç bölümden oluşmakta . Birinci bölümde adada neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve Kuzey Kore ile bir savaş halindeyiz . İkinci bölümde ise ada bir anda buzlarla kaplanıyor ve uzaylıları keşfediyoruz . Son bölümde ise uzaylılarla kıyasıya bir savaşın içinde buluyoruz kendimizi.Kısaca bu şekilde özetlemek mümkün tabi ancak bu kadarla sınırlı olmadığı kesin. Hikaye oynanabilirlikle birleşince beklentilerin ötesinde üst düzey bir oyun oynamanın keyfini fazlasıyla çıkarabiliyoruz.


Bir oyunu oyun yapan en önemli unsur grafikleridir . Oyunda Crytek firmasının geliştirdiği CryEngine2 grafik motoru kullanılmış.Grafikler gerçekten çok üst düzey bir gerçeklik sunuyor bizlere.Ancak bu üst düzey gerçeklik üst düzey sistemi olan Pc’lerde tam olarak gözlemlenebilir.Nesnelerle etkileşim maksimum seviyede.Bir ağacı devirmemiz bile mümkün kılınmış.Soğuk iklimde bir süre hareketsiz kaldığımızda etkisini fiziksel olarak hissedebiliyoruz.Gece-gündüz olayı  başarıyla oyuna aktarılmış.Gün doğumu ve batımı gerçeğe uygun şekilde yavaş yavaş meydana geliyor.Nesnelerin gölgelendirmeleri başka bir oyunda göremeyeceğiniz şekilde gerçeğe yakın yapılmış. Oyundaki karakterlerin modellemeleri çok başarılı , tepkisel hareketleri ve mimikleri var.Oyunda içinde bulunduğumuz ortamın tüm ayrıntıları özenle hazırlanmış ve gerçeğe yakın olması sağlanmış.Sonuç olarak oyun grafikleri bize benzersiz bir deneyim yaşatıyor.Oyun içi sesler ve efektler başarılı. Türkçe seslendirmeler karakterlerle uyumlu ve senkronize.Silahların farklı ve gerçekçi sesleri var ; patlamalar ve diğer ses efektleri oyunla son derece uyumlu halde.Oyunun işleyişine göre heyecan verici müzikler oyuna ayrı bir hava katmış ve hikayeyi destekler nitelikte.

Oyunun getirdiği yenilikler sadece grafiklerle sınırlı kalmıyor.Bu tarz oyunlarda en çok dikkatimi çeken araçların çeşitliliğidir.Crysis bizi bu alandada hayal kırıklığına uğratmamış. Oyunda kullanabileceğimiz araçlar var . Zodyak , jeep , tank , uçak … E daha n’olsun ? Araçların çoğunda araca sabit silah mekanizmaları var ve bunları kullanabiliyoruz.Araçlar hasar alma özelliğine sahip , yani araç içinde güvende olduğumuz söylenemez hasar arttıkça araç yanıyor ve en sonunda patlayabiliyor.Tabi bu esnada aracın içinde olmak istemezsiniz 🙂            Yerli kardeşler ; Nanoteknoloji olarak adlandırılan teknolojiyi kullanarak hazırlanmış(oyunda) ve halen amerikan ordusu tarafından geliştirildiğine inanılan özel bir giysiyi bizlere sunuyor : Nano-suit . Nano elbisemizin bizlere sağladığı çok önemli güçler var . Bu güçleri oyun içinde yerine ve zamanına göre kullanabiliyoruz.Kısaca bunları tanıtmak gerekirse :

Maksimum Zırh: Elbisemizin bu özelliğini seçtiğimiz zaman aldığımız hasar minimum düzeye indiriliyor.Yoğun çatışmalarda çok işe yarayan bir özellik.

Maksimum Hız: Adından da anlaşılacağı gibi daha hızlı koşmamızı sağlayan bir özellik.Yoğun ateş altında başka çaremiz kalmadığında yada kaçmamızı gerektiren başka bir durumda bu seçenek oldukça işe yarıyor.

Maksimum Güç: Sizi olduğunuzdan daha güçlü bir adam haline getiriyor.Daha yükseğe zıplayabilir , ağır nesneleri kolayca kaldırabilirsiniz. Silahlarınızın hasar verme gücüde bu özellikle beraber artış gösteriyor.

Pelerin: Elbisenin bu özelliği çok uçuk ama çok da işe yarıyor. Sizi bir süreliğine görünmez yapan bu özellik sayesinde oyunun kilit yerlerinde düşmanın sizden önce davranmasını ve size karşı önlem almasını engelleyebilirsiniz.Düşmanlarla çevriliyken aktif hale getirdiğinizde adamların tepkisi de çok hoş olmuş 🙂

Oyunda kullandığımız silahlar standart bir FPS oyunda görebileceğiniz tarzda. Bunlar ; tabanca , makineli tüfek , pompalı tüfek , scar , FY71 , sniper , ağır makineli , gauss tüfeği , roketatar.Ancak modifiye özelliği sayesinde silahlarımızı ek özellikleriyle birlikte kullanabiliyoruz.Dürbün , lazer , susturucu , fener gibi eklentileri oyun içinde takıp çıkarabiliriz.
Bu oyun için söylenecek çok şey olduğu kesin. Ancak çok fazla ayrıntıya girmek , özellikle Türkçe olarak oynayabileceğimiz bir oyunun heyecanını sizlerden esirgemek olacaktır. Crysis son dönemde oynadığım en zevkli oyunlardan biridir.Eksileri yok mu ? Elbette var , oyunun en önemli eksi özelliği kusursuz grafik için sistemin yüksek olması gerek ve bazı yerlerde ufak hatalar olmuş.Bunların dışında  Crysis ; getirdiği yeniliklerle beraber oyun dünyasında bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilecek tarzda bir oyun. Yıllar sonra bazı oyunları incelerken kullanılacak cümleler “Crysisten sonra … “ kelimeleriyle başlayacaktır.Oyun dünyasına düşen bu bomba yapım için Yerli kardeşlere teşekkürü borç biliyor ve bundan sonraki yapımlarını dört gözle bekliyoruz.