Warning: Use of undefined constant wp_cumulus_widget - assumed 'wp_cumulus_widget' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hellwor/public_html/gamez/wp-content/plugins/wp-cumulus/wp-cumulus.php on line 375
Resident « Gamez

Resident olarak etiketli yazılar

Resident Evil 5

Capcom’un on senedir devam eden başarılı serisi Resident Evil, dördüncü oyunuyla seride bir devrim gerçekleştirdikten sonra, yeni nesil konsollardaki ilk yapımı ile adeta şova hazırlanıyor. PS3 ve Xbox 360’da görebileceğimiz Resident Evil 5’in başka bir platformda olmayacağı söyleniyor. Ancak unutmamak gerekir ki, yapımcılar daha önce de Resident Evil 4’ün sadece Gamecube’de olacağını açıklamış ve daha sonra PS2 versiyonunu piyasaya çıkarıp, PC sürümü için de Ubisoft firmasıyla anlaşmıştı.

Yine aksiyon dolu bir yapım bekliyor bizi. Resident Evil 4’teki oynanış daha gelişmiş ve daha hızlı bir şekilde karşımıza çıkacak. Senaryo hakkında henüz açıklanan bir şey olmasa da, bu sefer kurguya daha fazla önem verilmesini umuyoruz. Kahramanımızın, serinin daha önceki oyunlarından tanıdığımız Chris Redfield olduğu tahmin ediliyor. Fakat yapımcıların bu konuda inatla hiçbir soruya cevap vermemeleri kafalarda soru işaretleri meydana getiriyor.

Hiçbir yerde rahat yok!

Oyundaki atmosfer, diğer Resident Evil yapımlarından oldukça farklı. Kavurucu güneşin altında, oldukça aydınlık ve çölü anımsatan bir mekanda geçiyor maceramız. Güneşte uzun süre kaldığı zaman karakterimiz zarar görecek. Kapalı bir yere gittiğinde sıcaklıktan bir nebze olsun kurtulmuş olacak; ama bu sefer de yaratıklar kendisini rahat bırakmayacak. Genellikle toplu halde karşımıza çıkacak olan düşmanlarımız artık daha akıllı, daha hızlı ve daha ölümcüller. Güvenli olan hiçbir yer yok. Oyuncuya rahat nefes almak yok!

Her yeni nesil konsol oyunu gibi Resident Evil 5 de grafikleriyle ön plana çıkıyor. Hem de ne grafikler! Ana karakterimiz inanılmaz bir şekilde modellenmiş. Saçları, sakalları ve yüz hatları gerçeğe oldukça yakın. Arka planlar fazlasıyla detaylı hazırlanmış. Yapımın görsellik konusunda iddialı olduğu diğer bir nokta ise ışıklandırma ve gölgeler. Kapalı bir ortamdan birden açık bir yere çıktığında günışığına çıktığınızı düşünün. Karakterinizin gözleri kamaşıp kısa bir süreliğine etrafı net göremez hale gelecek ve emin olun asla böyle bir zamanda düşmanlarla karşılaşmak istemeyeceksiniz. Gerçekten grafiklere hayran kalmamak elde değil. Ne yazık ki bu görsel şölene tam olarak tanık olabilmek için yüksek çözünürlüklü bir HD TV gerekecek.

Yapımcılar oyunda kullanılacak olan fizik motorunun gerçek ile birebir olabilmesi için ellerinden geleni yapıyor. Hayli gelişmiş fizikler sayesinde çevredeki hemen her şey hasar alıyor. Bunun oynanışa büyük bir katkısı olacağını belirtiyor Capcom.

Çoklu oyuncu seçeneğinin bulunup bulunmayacağı henüz kesinlik kazanmış değil. Bu seneki E3’te Resident Evil 5’i göreceğimizden neredeyse emindik. Nedense Capcom beklemeyi seçti ve bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Yapım aşamasındaki her oyunda olduğu gibi işin sevimsiz yanı ve değişmez kaderimizi beklemek. Henüz net bir çıkış tarihi verilmese de, 2007’nin ilk çeyreğinde PS3 ve Xbox 360 versiyonunun aynı anda çıkacağı söyleniyor. Buna sevinelim mi, üzülelim mi bilemiyoruz ama bir şeyden eminiz; Resident Evil 5 bomba gibi geliyor!

Resident Evil 5

resident-evil-5.jpg

Resident Evil 5′in, PC’ye de gelebilir!

WII için çıkarılacağı söylentileri bir yana elimize geçen bazı haberlere göre Resident Evil 5 in PC’ye çıkması daha muhtemel. Hala resmî olarak duyurulmamış olmasına rağmen bu durum Capcom yetkilisi Christian Svensson’ın yorum yapmasını engellemiyor. “Biliyorumki ben ve Inafune-San PC yandaşıyız ve Capcom PC oyun sektörünün aktif bir üyesi. Bu platforma ve onun yükselme gösteren grafiğine inanıyoruz. Toz pembe kehanetlerim bir kenara, gelecek kâr ve zarar oranımız bizim bu kararı almamızda rol oynayacak. Bu benim uzun yoldan ‘Bekleyin hala kesin değil.’ deyişim.” diyen Christian Svensson’ın sözleri bize son yıllarda hemen hemen her oyunu PC’ye de gelen şirketin bu oyunu da PC ye çıkaracağına inandırıyor. Capcom’un maddi çıkarlarını bir arada düşündüğümüzde de, oyunun PC platformu için de gelmesi ihtimal dışı değil.

Resident Evil 5

Resident Evil 5Afrika’nın sıcağını mı düşünelim yoksa, T- Virüsünün insanları zombiye çevirip, bizi yem olarak görmesini mi? Bu ikilem içersinde kalanlar, benim gibi zombileri seçeceklerdir. Açlık, savaş , silah tacirliği dahil tüm yasal olmayan olaylarında olduğu bu kasabada neler oluyor? İlk oyunları hatırlardağınızda, ölümcül virüs ile Raccoon şehrinde tanışmıştık ve uzun zaman zombiler ile savaşımızı burada veriyorduk. En son Resident Evil 3′de Raccoon şehrini yok etmiştik ve bunun devamında dördüncü oyun çıktı. Fakat çok farklı bir konu ile karşımıza çıkan dördüncü oyunda hükümet tarafından görevlendirilen bir ajanı canlandırıyorduk ve bunun üzerine teröristler tarafından kaçırılan, başkanın kızını kurtarmaya çalışıyorduk. “Los IIluminados” adındaki tarikat tarafından keşfedilen, Las Plagas isimli parazit, kasabalı insanların vücutlarında yaratık olarak yaşam sürüyorlardı. Yine vaktimizi büyük ölçüde bunları öldürmekle harcadık. Ölümcül deney ismi ile sinemalarda da boy gösteren ve ilk filmin çok ses getirmesi nedeniyle, bunun üzerine gelen ikinci film Apocalypse ve serinin yeni halkası olan RE-Extinction isimli yeni film ise şu anda sinemalarda izleyici ile buluştu. Beyaz perdede de iyi bir başarı grafiği çizen, Resident Evil serisi,günümüze kadar başarılı bir şekilde devam etti. Ancak bitmek tükenmeyen bu zombiler şimdide, Afrika’nın Somali bölgesinde karşımıza çıkıyor.

Resident Evil 5 ismi ile yeni konsollarda boy gösterecek olan yeni oyun, hayranlarını ve birçok oyunseveri, büyük ölçüde bekleme moduna sokmayı başardı. Her çıkan oyunu olay yaratan seride, bu yeni maceramızda, hiç şaşırmadığımız ve görmeye alıştığımız zombiler burada’da karşımıza çıkmayı başarıyor.

Resident Evil 5

Sıcaktan kavruluyoruzOyun Afrika Boynuzu adı verilen bölgede bulundan Somali’de geçiyor. Sıcaktan kahramanımız soğuk soğuk terlerken bir anda çevresini öfke ve bir o kadar da kana susamış, yüzlerinden bile dehşet saçan, zombiler sarıyor. Resident Evil Code: Veronica X’den tanıdığımız Chris Redfield’ı Somali’deki o esrarengiz kasabaya götüren neydi acaba? bunun cevabını tabi ki, oyunu oynadığımızda öğreneceğiz ama şimdilik bilmemiz gereken, oyun bize vaat ettiği görsellik. Fragmanı izlediğimizde, oyunun ne kadar dehşet olacağını tahmin edebilirsiniz. Teknolojiyi sonuna kadar zorlayan Capcom, şimdiye kadar ki yapılan Resident Evil serisinde en iyi grafiklere sahip olan oyun, hem senaryosu, hem de yeni özellikleri ile şimdiden 2008 yılının en iyi oyunu olamaya aday olarak görünüyor.

Yeni yapımda güç kaybetme özelliği mevcut. Yani karakterimiz sıcakta fazla duruğu zaman terleyecek, güç kaybedecek ve ayakta durmaya bile zorlanacak. O kadar zorlanacak ki, hayaller görmeye başlayacak.(çölde serap görmek gibi)Yapay zeka konusunda bir adım atan RE5, düşmanları bize karşı daha zorlayıcı yollara gitmiş. Yani diğer RE serisindeki oyunlar gibi tek düze saldırmak yerine, kalabalık bir şekilde ve aniden evlerin arasından çıkıp, çevremizi sarabilecekler. Tabi ki buna karşılık, tecrübeli olan karakterimiz, daha fazla özellikler ile donanmış olacak. Bizi bir an bile bırakmayı düşünmeyen düşmanlar her an her yerden çıkabilecekler. Bizi öldürmek için o kadar ısrarlı olacaklar ki, değişik şekillerde saldıracaklar ve bir eve girip kurtulduğunuzu düşündüğünüz anda pencereden veya kapıyı kırıp girecekler. Birçok özellik RE 4′e benzese de,geliştirilmiş ve biraz daha yaratıcılık katılmış.

Detaya da dikkat eden yapımcılar, zombilerin her inceliğini düşünmüş. Tamamen oyun içi görüntülerden hazırlanan, Microsoft’un E3 2007 basın konferansında gösterilen ilk video’da gördüğümüz gibi zombilerin yüz ifadeleri, yüzlerindeki dehşet görüntü, o anın ne kadar korkutucu olduğunu yaşatacak gibi gözüküyor. Hem aksiyonun dem vurduğu, hem de korkuyu kusursuzca yaşatacak olan oyun “Black Hawk Down”(Kara Şahin Düştü) filminden esinlenerek hazırlanmış. Yapımcılar bu filmin de Somali’de geçmesi ve filmdeki askerlerin yaşadığı olayların Chris’in yaşadığı çaresizlikle kesiştiğini ve bu yüzden filmdeki birçok sahne ve atmosfere benzeyeceğini belirtti. Ayrıca Oyundaki kontroller RE 4′deki kontroller hemen hemen benzeyecek. Omuz üzerinden bakış açısı ve üçüncü şahıs bakış açıları gibi kamera açıları bulunacak. Bunun yanında RE 4′de bulunan silahların yanı sıra yeni silahlarda eklenmiş. Tabi yeni zombilerin daha hızlı olması nedeniyle, onları durdurabilecek daha hızlı ve daha etkili silahlar olacak. Silahlar konusunda yetersiz kalacağımız zamanlarda ise tecrübeli karakterimiz, yeteneklerini konuşturacak. Örneğin kalabalık bir şekilde, her yerden saldıran ve bizi çevreleyen zombilere karşı yeni yeteneklerimizi bu sırada sergileyeceğiz ve hem ateş edip, hem de yumruk atma, yeni dövüş yetenekleri gibi özelliklerimiz bulanacak. Son olarak güneşinde üzerimizde büyük etkiside bulanacak. Karanlık bir yerden gün ışığına çıktığımız zaman bir an gözlerimiz kamaşacak ve önümüzü görmede zorluk çekeceğiz.

Resident Evil 5′ün yapım aşaması devam ededursun, en büyük rakibi olan silent Hill serisinin yeni oyunu da yapım aşamasında ve 2008 yılında bu iki devin kapışmasını izleyeceğiz. Oyun çıkana kadar bir konsol sahibi olmayı düşünmüyorsanız, Resident Evil 5′in fragmanını izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü fikrinizi büyük ölçüde değiştirecek diye tahmin ediyorum.