Hayatın her köşesinde olduğu gibi eğlence dünyasında da eskimeyen, aksine duyulan ilgisi artan şeyler vardır. İşte Simpsons ailesi de kesinlikle bu kategoride kendine yer edinebilecek bir isim. Yıllardır TV’de devam eden başarılı çizgi dizi, geçtiğimiz aylarda kendini Beyazperde ile taçlandırdıktan sonra şimdi EA Games çatısı altında bu kez de monitörlerimize konuk olmayı planlıyor, ama sıradan bir film oyunu projesi olarak değil.

EA Redwood Shores’in üzerinde çalışmakta olduğu yapım için ilk başta şunu söyleyebilirim ki kesinlikle oyunun üzerinde titizlikle duruyor. Sıradan bir film oyunu değil, bizzat dizi yazarlarının orijinal bir hikaye ile desteklediği başlı başına bir oyun olacak The Simpsons Game. Öte yandan ünlü dizinin geçmiş bölümlerinde yer alan bazı komik olayları oyunda görme şansımız da olabilir. Bu durumda sürekli kurduğumuz “Ben bunu görmüştüm” en açıklayıcı cümle olacaktır.

Oyunumuzda; Bart, Homer, Lisa, Maggie ve Marge başlıca karakterlerimiz olarak gözümüze çarpıyor. İçinde bulunacağımız 16 bölüm boyunca her birini teker teker kontrol edebileceğiz. Her karakter çeşitlilik olsun diye eklenmemiş oyuna tabii ki. Her birinin ayrı yetenekleri var. Bununla birlikte yıllardır izlediğimiz karakterleri de yönetmek hoş bir duygu olacaktır. Oynamış olduğumuz bölüm sırasında iki karakter bulunuyor. Bunlardan birini biz kontrol ederken, diğerini yapay zeka kontrol edecek. Her bölümde karakterler değişecek. Önceki bölümde yapay zekanın yönettiği karakteri diğer bir bölümde biz de kontrol edeceğiz. Tabi ki her karakteri yönetmek ayrı bir zevk olacaktır diye düşünüyorum. Karakterlerimizin özelliklerine kısaca bakalım.

Biz bir takımız

Homer: Baba Simpson’nın en önemli özelliği şişebilmesi. Evet, şişerek büyük bir kütle halini alarak adeta dev bir top gibi etrafta yuvarlanıyor. Tabii bu gezinti sırasında çevreye büyük zararlar veriyor. Bununla birlikte Homer’in ikinci kimliği olarak asker olduğu gerçeği çıkıyor ortaya. Bu sıradayken özel aparatlarından yararlanabileceğiz. Mesela bir bina çatısından atlarken Homer’in sırtında bulunan pelerin bir nevi uçak vazifesi görecek ve dengeli inişler yapabileceğiz. Bununla birlikte elinde bir de kanca bulunuyor ve bu alet sayesinde spider man gibi istediği yere tırmanma olanağı doğuyor.

Marge: Anne Simpson’nın özelliği ise elindeki megafon sayesinde etrafa güçlü ses dalgaları yayabilmesi. Böylece çevredeki karakterleri oldukça rahatsız edebiliyor. Bunu yaparken sırt çantasında ise Maggie bulunuyor.

Bart: Karakterimiz maske ve pelerinini taktığı an Bartman’a dönüşüyor ve güçlerine kavuşuyor. Bart’ın da Homer gibi kancası bulunuyor ve aynı yetenek onda da var. Onu diğerlerinden ayıran ise Bart’ın en önemli silahı olan sapanı. Bu sapan sayesinde düşmanlarına küçük taşlar fırlatıyor.

Lisa: Son olarak Lisa ise etrafta hızlı bir şekilde daireler çizerek elektrik enerjisi üretiyor ve bunu düşmanlarına karşı kullanıyor.

The Simpsons Game

“Görsellik olarak Cel-Shading teknolojisini kullanıyor. Böylece oyun orjinal çizgi film formatından kopmamış olacak, ama 2D çizgi film karakterleri bu kez 3D olarak tasarlanıyor.”

Game Over

The Simpsons Game, ne diğer film uyarlamaları gibi detaysız grafiklere sahip görünüyor ne de özgünlüğünden kopmayı amaçlıyor. Sonuçta bir film oyunu olmasa da orijinali televizyon kaynaklı bir efsanedir bu seri. Görsellik olarak Cel-Shading teknolojisini kullanıyor. Böylece oyun orjinal çizgi film formatından kopmamış olacak, ama 2D çizgi film karakterleri bu kez 3D olarak tasarlanıyor. Bu durum ise yapımcıları üzerinde düşündüren bir unsur. Çünkü oyuncu, daha önce TV’de gördüğü orijinal dizi açılarını görmek isteyecektir. Bunun farkında olan EA, bu işin üstesinden gelecektir bana göre.

Hikaye orijinal ekipten, konsept orijinal seriden dedim o zaman aynı şeyleri sesler için de söylemem gerekiyor. Karakterleri dizide seslendiren sanatçılar seslendiriyor. Anlaşılan yabancılık çekmememiz için sıkı bir çalışma var. Son olarak Co-op oynama olanağı da sağlayacak olan yapım oldukça iddialı geliyor.

Aksiyon türündeki yapımımız şirin grafikler, eğlenceli oynanış ve daha fazlasını bize sunmak için 30 Ekim’de; PS2, PS3, Xbox 360, Wii, DS ve PSP için raflardaki yerini alacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz. Oyun ayrıca PC için geliştirilmiyor.