Street Fighteeer 4! o bir efsane, o bir lider, o bir ilk, o bir devrim… hepsinden de öte, o bir masaldı bir zamanlar. İşte o efsane yepyeni bir oyunla aramıza dönüyor. Capcom’un uzun bir aradan sonra hem sokaklara hem de oyun dünyasına yeni bir dövüşçü ekleyeceğini duyurmasıyla içimizdeki şiddet duygusu alev almaya başladı. O zaman gelin bu efsanenin başlangıcına dönelim ve oradan başlayıp günümüze dek uzanan bir tura çıkalım!

Bundan yaklaşık on sene önce Atari salonlarında tanışmıştık onunla. Meraklısı, rekor kıranı, Haduken çekeni, uçanı, kaçanı her taraftaydı. Herkes birbirine anlatıyordu bu oyunu. Diyaloglar “Abi bir oyun gelmiş, manyak lan! Dengesizin biri bana artistik yaptı, onu orada dövecektim ama baktım Street Fighter diye bir oyun gelmiş, herkes oynuyormuş, düello teklif ettim. O günden sonra adam dövmüyorum,” şeklinde başlıyordu. Çoğu alışkanlığımızı bırakmamıza yol açan, hatta bütün paramızı ve zamanımızı Atari salonlarında geçirmemize neden olacak bir oyundu o. Serînin ilk oyunu çıktıktan sonra kitleler resmen coştu ve yeni oyunlar geldi. Yeni konsollar ortaya çıktıkça işin boyutu ve heyecanı da farklı dalgalara girmeye başladı. Yeni oyunlarla yeni heyecanlar sardı herkesi, oyun bir nefeste bitirildi, hâtta o da yetmedi bir daha bitirildi.

Oyuna girmeden önce belki de hemen hepinizin hatırlayacağı bir şeyi söylemek istiyorum: Capcom tarafından tamamen profesyonel, ciddi bir bütçe ve teknoloji ile hazırlıyor Street Fighter tanıtım videolarını. Bildiğiniz üzere birkaç Street Fighter dövüşçüsünün Street Fighter 3’ten sonra ne hâllere büründüğü, esprili ve keyif veren cinste videolar hazırlayarak beğeniye sunmuştu. Bu noktada düşünüyorum da, bence bu oyun bize daha fazla keyif verecek, özellikle eski bir Street Fighter oyuncusuysanız…

Ne yazık ki oyunumuzun ilk bakışına -biraz desteksiz bir bilgi de olsa- en fazla on karakterle oynayabileceğimiz haberi ile başlamak durumundayım; ancak Capcom oyunun on karakterle sınırlı kalmayacağının, daha fazla karakterin yolda olduğunun sinyallerini verdi ki, aslında on da fena bir rakam sayılmaz. Çünkü eski oyunda sekiz karakterle dövüşebiliyorduk, ilerleme ilerlemedir.

Oyunda belki de geç kalmış ama çok iyi yansıtılacağına adım gibi emin olduğum bir özellik de olacak ve bu hakikaten bir devrim sayılabilir: İkinci boyuttan üçüncü boyuta geçiş. Street Fighter, iki boyuttan üç boyuta geçerken kesinlikle oynanış ve grafik olarak performans kaybetmeyecek, bu da teknik olarak saçma zaten. Günümüzdeki çoğu üç boyutlu ‘çakma’ dövüş oyunundan (Fight Night hâriç) çok daha iyi bir oyun olacağa benziyor oyunumuz, kısacası. Gelelim dövüşçülerimizin artistik hareketlerine…

‘Kombo’ yaptığımızda araya çok güzel animasyonlar girecek ve rakibi sinema tadında pataklayabileceğiz. Bazı özel hareketler de geliştirilmiş, tabii bildiğimiz ve her zaman oyunun içinde olan ‘Haduken’ çok harika bir şekilde yansıtılacak oyuna. Çok daha fazla zevk alarak Haduken çekeceğiz galiba.

Her karakterin eskiden olduğu gibi kendine ait vuruşları ve hareketleri olacak. Özel ataklar ve kombolar sizi K.O.’nun eşiğinden döndürecek, belki de canı neredeyse dolu olan rakibinizi devirebileceksiniz, ki bu da oldukça iyi tasarlanmışa benziyor. Oyuna gerçekçilik ve mantık katmış.