StarCraft

Starcraft, piyasaya sürüleli uzun zaman olmasına rağmen hala strateji tutkunlarının oynadığı bir oyun. Gerçek zamanlı strateji (RTS) türündeki oyun, tamamı ile uzayda geçiyor.

Tek oyunculu görevlerine insanları temsil eden Terran‘lar ile başlayıp oyun ilerledikçe değişik entrikalara tanık olduğunuz, kutsal X’el Naga tarafından yaratılmış ırk olan Protoss‘lar ve böceğimsi bir ırk olan Zerg‘ler ile oynama olanağına sahipsiniz.

Döneminde çıkan bir çok gerçek zamanlı stratejinin aksine Starcraft tamamen ırkların dengesi üzerine kurulmuş bir oyun, ister Terran’lar ile, ister Protoss’lar ile, isterseniz de Zerg’ler ile oynayın, bir ırkın diğerinden daha zayıf kalması gibi bir durum söz konusu değil.

StarCraft benzerlerinden farklı olarak 200 birimden fazlasını üretememenize olanak tanıyor. Ayrıca bazı birimlerin destek alanı olarak (supply) bir birimden fazla yer kaplıyor. Örneğin Protoss’lara ait Carrier adlı birim altı birimlik destek alanı kaplamakta. Bu da oyunu uygulanabilecek tatkikler açısından zenginleştiren bir faktör, eskiden olduğu gibi kaynağınız yettiği sürece birim üretip saldırmak mümkün değil. Ayrıca bazı ünitelerin gerek kendilerinden varolan, gerekse de daha sonra upgradeler ile kazanılan özellikleri onları birer toplu kıyım aracına dönüştürmekte ki, hem bu tip ünitelerinizi pahalı oldukları için korumak ve etkili bir şekilde kullanabilmek, hem de rakibinizin bu tip ünitelerine karşı tedbir alabilmek yeni taktiklerin geliştirilebilmesine olanak veriyor.

Starcraft‘ı farklı kılan başka bir özellik ise sadece tek bir ünite tipinden kurulu ordularla yapacağınız saldırıların hiçbir zaman başarı şansı olmaması. Örneğin bir Zerg oyuncusunun sadece zergling’lerle yapacağı bir saldırıyı Terran olan rakibi bunker’lar ve siege tank’lar ile yapacağı bir savunma ile çok az kayıp vererek atlatabilir. Oyunda ön planda olan birden fazla değişik tipte üniteden kurulu orduların birbirleri ile koordineli olarak kullanılabilmeleri.

Starcraft Expansion – The Brood Wars
Ek görevler ve ek birimlerle gelen bu genişletme paketinde, ilk oyunda yarım kalan savaşa devam edip öykünün devamını öğrenme şansı yakalıyoruz ve Protoss görevlerinin ardından bir bonus gizli görev oynama şansı yakalayabiliyoruz. Ek birimler Starcraft oyununa sadık kalarak hazırlanmış ve hem kendi aralarında, hem de eski birimlerle mükemmel bir denge içindeler. Gerek single player görevlerde, gerekse de multiplayer oyunlarda oyuna adeta yeni bir hava getirilmiş.

Tüm zamanların en iyi strateji oyunları arasında gösterilen Starcraft ve Starcraft – Brood Wars için söylenebilecek tek bir sözcük var, o da Oynasana!

Efsanevi oyunun devamı duyuruldu: StarCraft 2