[Resim]

Yarışın başlamasına saniyeler vardı. Birinci olmaktan çok yarışı tek parça bitirmeyi diliyordum çünkü rakiplerim çok acımasızlardı. Her türlü pisliği yapıp, müsabakayı kazanmaya çalışacaklarından şüphem yoktu. Başlama işareti verilip, motorsikletime gaz verdiğimde bunları düşünüyordum. Artık aklımı meşgul eden soruları bir kenara atıp, hayatta kalma savaşı vermeliydim. Tabi kazanmam gereken bir de yarış vardı. Oyunu kuralına göre oynarsam, onu da kazanabilirdim ama…

Oyunu kuralına göre oynamak

PC kullanıcılarının motorsiklet yarışı oyunlarından yana yüzü gülmüyor. Zira bu türe, PC platformunda pek oyun yapmıyorlar. Aralardan tek tük bir kaç yapıma şahit oluyoruz ama onlarında akibetleri kısa sürede uninstall ile sonuçlanıyor. Tabi bunların arasından Moto GP serisini çekip, ayırmak gerek. Motorsiklet yarışlarını simülasyon tadında bize yaşatan yegane yarış serilerinden biri olarak adını altın harflerle yazdırdı Moto GP. Şimdilerde türe yeni bir soluk daha geldi. Yapımın ismi Jacked. Simülasyon değil, kanlı canlı bir Arcade.

Jacked’ın yapımcı firması Sproing Interactive Media. Firma daha önce Beyond Normandy – Assignment: Berlin isimli, İkinci Dünya Savaşı konulu, 3B aksiyon oyunuyla karşımıza çıktı. Aradan geçen 3 yıllık süreçte, Jacked onların yegane projesi oldu. Bakalım onca uğraşa, onca çabaya değmiş mi?

Kazanmak için sadece sürüş kabiliyetinize güvenmeyin

Jacked göze hoş gelen, kısa bir video ile karşılıyor bizleri. Birbirlerine hiç de sportmence davranmayan yarışçıların, rakibini geçmek için türlü pisliğe başvurduğunu görüyoruz. Yanındakine yumruk atanlar, rakibini düşürüp onun motorsikletine atlayanlar, kaza yapıp motoru alevler içinde kalanlar… O an anlıyoruz ki, Jacked sıradan bir yarış oyunu değil.

İlk olarak Profile yaratarak başlıyoruz Jacked’a. Ancak öyle ayrıntılı birşey değil, sadece oynayacağımız karakterin tipini seçiyoruz. Bunu da hazır oyunda bulunan 6 karakterden birini seçerek yapıyoruz. Options ekranı yapımdaki 2. durağımız oluyor. Grafik ayarlarında detay aramayın. Zira sadece efekt ve çözünürlük olarak 2 ayar mevcut! Options’taki tüm işlerimizi bitirdikten sonra Mission Mode ile oyuna başlıyoruz.

Karşımıza Amerika haritasında şehirler geliyor. Bunlara aynı zamanda bölüm olarak da bakılabilir. Zira birinde başarılı olduktan sonra diğer şehirler açılıyor. Başlangıçta sadece New York açık. Buradaki yarışlarda ilk 3’e girmeniz başarılı olmanız için yeterli. Oyunda 500cc, 750cc, 1000cc ve MTT Turbinebike olmak üzere 4 tip motorsiklet seçeneğiniz var. Toplamda ise 500cc, 750cc ve 1000cc’de 5’er tane, MTT Turbinebike’da ise kullanabileceğiniz 3 adet motor mevcut. Ancak başlangıçta size böylesine geniş bir seçenek yelpazesi sunulmuyor. 500cc’lik bir kaç motor ile idare ediyorsunuz.

[Resim]

Kazanmak için savaşmalısınız!

Oynanıştan bahsedecek olursak, ilk olarak şunu belirtmekte fayda var; Jacked sıradan bir motorsiklet yarışı oyunu değil. Zira rakiplerinize yarış anında yumruk atmak, levye ile vurmak, hatta kalıcı(!) bir hasar için bomba atmak bile mümkün! Yani sırf yarış değil, aynı zamanda savaşıyoruz da. Tabi bu saldırıları hareket halinde yaptığımız için, çok başarılı bir oynanabilirlik gerekiyor. Aksi halde bu özellikler heba oluyor. Maalesef Jacked’da da öyle olmuş. Zayıf bir oynanabilirlik yüzünden, yanınızdaki motorcuya vurmak ve onu düşürmek adeta hayal oluyor. Zira bir tane vuruyorsunuz, gerisi gelmiyor çünkü bu sırada rakibinizle senkronize gitmeniz gerekiyor. Onun hareketlerini önceden bilemeyeceğiniz gibi, kontrollerdeki hantallık da elinizi kolunuz bağlıyor. Özellikle dönüşlerde büyük sıkıntı çekiyorsunuz. Zaten sadece ok tuşlarıyla viraj almak neredeyse imkansız! Bunun için “w” tuşuna basarak öne eğilmeli ve o şekilde sağ/sol ok tuşlarını kullanmalısınız. Böylelikle daha iyi bir dönüş açısı yakalıyorsunuz ama bu da yeterli olmuyor. Bir çok arcade yapımda unuttuğumuz veya en az kullandığımız tuş olan ‘fren’ , Jacked’da sıklıkla sarılacağımız bir dost gibi. Bu özelliğiyle biraz simülasyonu kokuyor Jacked, ancak geri kalan tüm özellikleriyle tipik bir Arcade.

Başlangıçta sadece yumruklarınızı konuşturuyorsunuz, diğer silahları yoldan temin ediyoruz. Yolun sağında solunda duran silah logolarıyla temas ettiğimizde, elimizde levye veya bomba beliriveriyor. Böylelikle rakiplerimizi ekarte etmemiz kolaylaşıyor. Tabi aynı durum size karşı da kullanılabilir. Yolda gördüğünüz bir levyeyi sizden önce rakibiniz alıp, sizinle kıyasıya bir mücadeleye tutuşabilir. Böyle durumlarda motorsikletinizin üzerinde kısa bir süre baygınlık geçiriyorsunuz. Bu süre zarfında darbe almaya devam ederseniz, bariyerlere çarpıp, kendinizi yerde buluyorsunuz. Yok eğer darbe almazsanız, bir süre sonra karakteriniz kendini toparlıyor ve yarışa devam ediyor.

Nitro’suz olur mu? Olmaz!

Yarış oyunu yapıyorsanız, iyi ya da kötü nitro koyacaksınız. Son yıllarda nitro özelliği olmayan yarış oyunu göremez olduk. Jacked’da nitro kullanan yapımlardan biri. Motorsiklette ne kadar kullanışlı olur bilemiyorum ama Jacked’da varlığı ile yokluğu arasında öyle büyük bir fark yok. Kullanın, özellikle viraj alırken kullanın. Böylelikle daha dar bir açıyla dönmüş olursunuz.

Oynanabilirliğin ne kadar zayıf olduğundan bahsettikten sonra yapımın grafiklerine geçelim. Jacked’ın görselliği, günümüzün bir hayli gerisinden geliyor. Öyle ki çevre tasarımı çok kötü. Işıklandırmalar berbat! Gece yarışı yapıyorsunuz, yarış pistiniz nereden aydınlanıyor belli değil ama epey aydınlık. Ancak dış dünyaya göz attığınızda (yani binaların arkasına) kapkaranlık bir şehir fotoğrafı görüyorsunuz. Herhalde ay ışığının tek bir noktaya odaklamayı bulmuşlar(!) Motorsiklet ve karakter çizimleri de epey başarısız.

Seslere gelince, Jacked’ın genel başarısızlığı burada da devam ediyor. Maalesef pek fazla ses efekti kullanılmamış. Bu yüzden hep aynı sesleri duyuyorsunuz. Hatta motorsikletin patlama efekti iyice sıkıcı bir hal bile alıyor…

Nasıl oynanır ne yapılır?

Jacked’ın minimum sistem gereksinimi, 1 GHz işlemci, 256 MB RAM, en az GeForce 4 (MX hariç) veya Radeon 9200 ekran kartı. İşletim sistemi olarak ise 98/ME/XP/2000 yeterli oluyor. Bizim kullandığımız sistem, oyunun önerilen sistemi ile aynı. Öyle ki 2.4 GHz işlemci, 512 MB RAM ve 128 MB GeForce FX5700 LE ekran kartı. Bu sistemle tüm grafik ayarları sonda (zaten 2 ayar var) çok rahatlıkla oynadık. Eğer Jacked’ı sorun yaşamadan oynamak istiyorsanız, böyle bir sisteme ihtiyacınız var. Yoksa da üzülmeyin. Zira hiç birşey kaçırmıyorsunuz. Açıkçası Jacked vasatın altında kalmış, adı hiç anılmayacak motorsiklet yarışı oyunlarından biri olarak tarihe geçiyor. Zamanınızı ve paranızı daha değerli yapımlara harcamanız dileğiyle. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın…