Castle Siege: Ballerburg

Oyun aslında oldukça eski bir yapım. Nedendir bilinmez fırsat bulup çıkaramamışlar. 2002 yapımı olduğuna dair bilgiler içeriyor ancak Ağustos ayında piyasaya çıktı. Yapımcısı İngiliz-Alman karışımı Ascaron friması, dağıtımı üstlenen firma da Hip Games. Sistem gereksinimleri olarak günümüz için fazla bir şey istemiyor. Zira yapım tarihleri 2002’yi işaret ediyor. Bu durumda oyunun ayarlarını kökleseniz dahi teklemiyor sistem. DX8 destekli bir ekran kartı ile güzel efektler izlemek mümkün. Ancak benim kartım biraz eski olduğundan bunları göremedim.

Oyun eski tarihlerde kalenin içinde geçiyor. Sizin kaleniz ve rakip kale(ler) ve belki müttefik kale(ler). Diyorum çünkü oyunun bazı bölümlerinde birden fazla düşmana ve/veya birden fazla müttefiğe sahip oluyorsunuz. Amacınız ise, başta verilen görevleri yerine getirmek ve kısaca düşman kalesini yıkmak. Bunun içinse harvest edip bina yapıp asker üretip saldırmanız gerekmiyor. Yine biraz bina yapmanız gerekiyor, para kazanma sistemi vergilerle oluşuyor ve asker ya hareketli birlikler yerine sabit uzun menzilli birimlerle olduğunuz yerden sallıyorsunuz kayaları, ateş toplarını vs. Çiftçileriniz var ve onlar olmadan para kazanamıyorsunuz.

Vergi oranınız %40’ın altındaysa yeni çiftçiler kalenize gelerek çalışıyorlar; tabi yeterli sayıda ev yapmanız gerekiyor ki bir ev 10 kişi barındırıyor. %40 oranına sabitlerseniz vergiyi, çiftçiler ne gidiyor ne geliyor. %40’ı geçtiğiniz takdirde geçtiğiniz birime düz oranla çitçiler de o hızla kaleden gidiyorlar. Çalışır bir mantık şöyle olabilir. İk başta biraz ev yapıp vergiyi aşağıya çekmek ve sonra sabitlemek. Ardından da para lazım olduğunda oranı arttırıp, yeterli seviyeye gelince azaltmak.

Sadece bu binayla kalmıyor oyun, mage tower, bigbrain, smithy, ammo workshop gibi 7-8 tane daha bina var. Bir de kalenizi ve binalarınızı korumak için kule ve duvar inşa edebiliyorsunuz. Bunu kalenin önüne koyarsanız, haliyle düşman da catapultlarını biraz yukarıya çevirip sallaması gerekiyor ki, denk getirmesi biraz zorlaşıyor. Bahsi geçen binalardan araştırma yapıp yeni büyüler bulabiliyor ve uygulayabiliyor, yeni silahlar geliştirebiliyor, araştırmalar yapıp silahların isabet oranlarını geliştirebiliyorsunuz. Oyunda eski tarihlerin uzun menzilli kuşatma silahları mevcut. Cannon, catapult, long john, hot helga :), ballista, rocket launcher gibi. Bir de oyunda tek hareket edebilen ünite olan zeppelin. Kullanımı çok basit. Tüm bunları hızlı kullanarak rakibiniz sizin kalenizi yıkmadan siz rakibin kalesini yıkacaksınız. Ateş ettikten sonra impact view’a girerek atışınızın başarılı olup olmadığını bunun ardından gerekiyorsa koordinat düzenlemesine gidebilirsiniz. Arada tamir şansınız da var.

Bu kadar; oyun bundan fazlasını sunmuyor. Belki biraz eğlenceli ama, sadece o kadar. Eğer arkadaşlarınızla aynı anda boş zamanınız olur da “hadi vakit öldürelim” derseniz ve bunun için de bu oyunu seçmek gibi bir düşünceniz olursa 1-2 saat oynanabilir.

Platform: PC Yapımcı: Ascaron Yayıncı: Hip Games
Tür: Strateji Çıkış Tarihi: 2004 Ağustos Sistem: P2-350, 64 MB ram, 16 MB D3D ekran kartı.