Yıllar önce, Nintendo Entertainment System’de görücüye çıkan FF, bugünlere gelecek bir oyun olarak görünmüyordu bile. Bilmiyorum ilk bölümleri oynayan var mı. O zamanlar, oyunun deliler gibi oynanacağı, seri haline geleceği, filminin, çizgi filmlerinin, kitaplarının yapılacağı düşünülmüyordu. Nereden nereye…

FF serisi, kısa bir süre önce bitmişti ama hala devam ediyor. Bu nasıl bir iş anlamadım gitti. FF, konu olarak devam ediyor etmesine ama platform olarak değişti diyebiliriz. Bildiğiniz gibi, FF serisi, değişik dövüş sistemi ile, birbirinden uçuk düşmanlarıyla popüler bir oyundur. FFXI’da da bu korunmuş. Sadece oyun MMORPG olmuş. Devasa bir evrende, yine maceralara devam ediyorsunuz.

Vana’diel dünyasında geçen oyunun konusu hakkında pek bir bilgi vermek istemiyorum. Olayın heyecanının kaçmaması açısından. Oyunda, 5 değişik ırktan birini seçiyorsunuz. The Elvan, Mithra, The Hume, Tarutaru, Galka. Karakterlerin hepsinin birbirinden çok değişik görünümleri, karakteristik özellikleri var. Hiçbiri bir diğerinden çok üstün değil. Her zaman bir ırkın bir diğerine göre üstünlüğü bulunuyor. Daha karakter seçim ekranında bile, oyunun kalitesine şahit oluyorsunuz. Karakterleri seçerken ve özelliklerini değiştirirken, müzikler de değişiyor. Seçtiğiniz ırkın karakterleri çeşitli aksiyonlarda bulunuyor. Gerçekten izlemeye değer.

Karakter seçiminin hemen ardından, kendinize bir de job seçmeniz gerekiyor. Bu job neredeyse oyunun tümüne etki ediyor. Job sayesinde, kullanacağınız silahlar, yapacağınız hareketler, giyineceğiniz zırh belirleniyor. Ayrıca, her 2 saatte bir bir özel hareket yapabiliyorsunuz oyunda. Bu da job seçiminize göre değişiyor. Bu 2 saat olayı, gerçek zamana göre 2 saat olduğundan, bu özel hareketleri idareli kullanmaya özen gösterin derim.

Meslekler bu kadar önemli demişken, bir de iyi haber vereyim. Meslekleri her an değiştirmeniz mümkün. Bunu evinizde yapabiliyorsunuz. Meslekleri istediğiniz zaman değiştiriyorsunuz ama o anda mesleğe ait özellikleri ve silahları kaybediyorsunuz. Meslek değişimlerini evinizde yapıyorsunuz. Eviniz oldukça kullanışlı bir mekan. Evinizi tamamen kendiniz dekore edebiliyorsunuz. Bu dekorasyon ileriki zamanlarda size bazı avantajlar sağlıyor. Ayrıca, fazla eşyalarınız için de, depo görevi görüyor eviniz. Oyundaki meslek değişimin asıl amacı, sıkılmayı önlemek. Saatlerce savaşçı olarak dolaşarak sıkılan biris, büyücü veya hırsız olmak için hiç düşünmeden değişim yapabilir. Güzel bir özellik.

Oyunda ilerledikçe, yeni özellikler de açılıyor. Mesela ikinci bir meslek edinebiliyorsunuz. Bunu yapmaktaki amaç ise, her iki mesleğin de özelliklerini taşımak. Birincil ve ikincil mesleklerin bir farkı oluyor tabi. İkincil meslek özelliklerinin gücü, her zaman birincilin yarısı oluyor. İlk meslekte level 30 iseniz, diğerinde 15 oluyorsunuz en fazla. İlk meslek arttıkça, diğerinin de maksimumu artıyor. Böylece bir denge kurulmuş oluyor.

Oyunda, eşya satın alma, öldüğünüz zaman deneyim kaybetme, yeterli düzeye geldiğiniz zaman, uçarak heryeri dolaşma ve kısa zamanda istediğiniz yere gitme gibi özellikler kazanabiliyorsunuz. Oyun, çoğu MORPG’nin özelliklerini aynen taşıyor. Sadece biraz daha geliştirmiş. Bizim de aradığımız böyle birşey zaten. Ayrıca kontrollerin de çok basit ve mükemmel kullanışlı olması, daha bir oynanabilir oyun yapıyor FFXI’ı. Alışma süresi diye birşeyin olmaması da cabası.

Oyun hakkında çok fazla detaya girmek istemiyorum. O yüzden kısa keseceğim. Mesela grafiklerden bahsedelim kısaca. Online oyunların grafikleri eskiden pek de iyi olmazdı. Ama artık devir değiştiğinden, grafikler mükemmel oluyor. Bir örnek, FFXI. Karakterlerden çevre grafiklerine kadar, mükemmel bir kalite yakalanmış. İlk gördüğümde şaşırdım. Etrafta boş boş dolaşmak bile zevk veriyor size. Aynı şeyi sesler için de söylemek mümkün. Müzikler zaten ilk başta vuruyor sizi. Efektler de mükemmele yakın. Çok gerçekçi.

Bu tür oyunları ilk defa oynayan birisi olsanız bile, oyunun yardım dökümanları sayesinde, hemen herşeyi öğrenebiliyorsunuz. Daha sonra, oyun içinde kavruluyor ve deneyim kazanıyorsunuz. Oyuna alışmak, anlamak, ısınmak o kadar da zor değil. MMORPG, ülkemize oldukça yabancı bir oyun türü ama yavaş yavaş yaygınlaşıyor.