Hepimiz ne zamandır istemez miyiz şanlı tarihimizi anlatan bir oyunun yapılmasını? Medal of Honor oynarken, Omaha çıkartmasını yaşarken hangimiz hayal etmedi bir Çanakkale Savaşı’nı, bir devletin yıkılıp yeni bir devletin doğuşunun doğum sancılarını? Düşünsenize o yaşadığınız atmosferin bizim tarihimize ait olduğunu, sıktığımız kurşunların Naziler’e değil bizzat düşmanlarımıza gittiğini, acılar içinde yerde kıvranan askerlerin kendi ülkemiz için can verdiğini… Hangimiz bunları görmeyi istemez ki?

İşin garip olan yanı ise hepimizin bunu görmeyi istiyor olmasına karşın daha tarihimizle ilgili yapılmış tek bir oyunun dahi bulunmaması. Daha doğrusu bulunmamasıydı, zira artık yok değil. Evet, artık Cumhuriyet ile kendi tarihimizi de oynayabileceğiz.

Her ne kadar bu konuda bir FPS hayali kursak da Cumhuriyet o türden bir oyun değil. Hatta eğlendirici yanından ziyade öğretici olduğunu bile söylemek mümkün. Her şeyden önce Cumhuriyet, bir soru cevap oyunu; ancak gayet tabii amacınız sadece soruları cevaplamak değil. Türkiye haritası üzerinde Mustafa Kemal’i kontrol ederek ilerliyoruz ve belirli bir rotaya sahibiz. Örneğin, İstanbul’da başladığımız oyuna yöneltilen soruya doğru cevap vererek sorunun zorluk derecesine göre bir veya birkaç adım ilerleyebiliyoruz. Bir nevi sıra tabanlı oynanışa sahip diyebiliriz Cumhuriyet için.

Ekranın sağ tarafında 1’den 6’ya kadar soru çeşidi göreceksiniz. 1’i seçerseniz en kolay düzeyde soru yöneltilecek ve doğru cevabı verdiğiniz takdirde 1 adım ilerleyeceksiniz. 6 ise en zor soru çeşidi olup doğru cevap karşılığında tam 6 adım ilerlemenizi sağlıyor. Oyuna İstanbul’dan Bandırma vapuruna binerek başlıyorsunuz, daha sonra Samsun, Erzurum, Sivas derken savaşın içine kadar giriyorsunuz. Ayrıca sorular da bulunduğunuz yer ve zamanla paralel olarak yöneltiliyor. Yani Erzurum’dayken Erzurum Kongresi ile ilgili sorularla karşılaşmak mümkün.

İstanbul, Samsun, Sivas, Ankara gibi kilit noktalarda 10-15 saniyelik animasyonlar bekliyor sizleri. Bu animasyonlar çizgi film tarzında olup güzel hazırlanmışlar gerçekten. Bu arada bu tip nokta ve animasyonlardan 9 tane olduğunu hatırlatayım. Tüm bu animasyonları ise oyunun paketinde bulunan 2., yani bonus CD’den tekrar tekrar izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu bonus CD’de oyunun bir adet posteri (3189×4751 çözünürlüğünde.. 16 MB boyutunda :), oyun ve Atatürk ile ilgili resimler, ayrıca Kandemir Art’ın yapmış olduğu oyunla ilgili özel eskiz resimleri de görebiliyorsunuz. Bunun dışında bazı ses ve müziklere ulaşmanız mümkün; İstiklal Marşı gibi.


Oyunu tek kişiliğin yanı sıra arkadaşınızla da oynayabiliyorsunuz. Birden fazla kişiyi oyuna başlarken ayarlayabiliyor ve sıra ile oynuyorsunuz. Tahmin de edebileceğiniz üzere en son noktaya en önce ulaşan oyunu kazanıyor. Emin olun bu tip bir oynanış tek kişilikten daha zevkli, sonuçta rekabetin getirdiği bir eğlence de oyundan aldığınız zevkin üzerine ekleniyor.

Oynamaktan ziyade öğrenmek için alınabilecek, içerdiği konu itibariyle de alınması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum Cumhuriyet’in. İstanbul, Ankara, Adana ve Bursa’daki oyuncular rahatlıkla Eurosoft oyunlarına ulaşabilecekken İzmit, Afyon ve İzmir gibi kentlerdeki oyuncular da 1-2 adet Eurosoft bayisinden oyunu edinebilirler. Eurosoft Pazarlama Müdürü Mahmut Karcı’nın da belirttiği üzere bilgisayar mağazalarında, Vatan Bilgisayar, Bimeks Bilgisayar, Teknosa kitapevlerinde, Remzi Kitapevi, İnkılap Kitapevi, Kabalcı Kitapevi, Dost Kitapevi (Ankara), Kitapsan (Adana, Mersin). oyuncak Mağazaları (ToyzzShoplar, Joker Mağazaları, Toys’R’Us lar vb..) gibi yerlerden de oyunu 25 YTL’ye temin edebilirsiniz.