shattered_dimensions

Hatırlıyorum, bundan yıllar önce, okula gitmek için önlüğümü giyerken rastlardım televizyonda çizgi filmine. Gayet güzel bir başlangıç müziği vardı, böyle önlüğümü yarım yamalak giymiş atlardım koltuklardan hemen, müziğin verdiği gazla. Hey gidi Örümcek Adam hey, Show TV’deydi sanırım o sıralar. Çocukluğumda en sevdiğim kahraman Batman olduğu için, hep ikinci planda kaldı bu komik kahraman. Superman ve Batman kadar ciddiye almıyordu hayatı, araya sürekli espriler sıkıştırıyor ve dalga geçiyordu sürekli. Ama işini en az onlar kadar iyi yapıyordu bu genç adam.

Son yıllarda sinemalarda dönen filmlerini beğensem de, sanal alemdeki durumunu pek de iç açıcı bulmuyordum Spider-Man’in. Activision’ın ve Beenox’ın ürünü olan son yapım Shattered Dimensions, farklı bir deneyim sunmayı planlıyor. Eylül’de konsollara çıkan ve geçtiğimiz haftalarda PC için raflarda yerini alan Spider-Man: Shattered Dimensions, geç de olsa inceleme konuğumuz oldu.

DÖRDÜ BIR YERDE

Shattered Dimensions’ın neden farklı bir ‘Örümcek Adam’ deneyimi sunacağını daha ‘tutorial’ başladığı an anlayabilirsiniz. İçinde önemli bir güç bulunduran tabletin parçaları, farklı zamanlarda ve boyutlarda kötülerin eline geçmiştir. Ve bize bu serüvende, 4 adet farklı Örümcek Adam arkadaşlık edecek. Boyutlar arası yolculuklarda, bildiğimiz klasik Spider-Man de dahil bu 4 kahramanı kontrol ederken, tabletleri düşmanlarımızın elinden alacağız.

1

Kapsamlı bir ‘tutorial’ hazırlayan yapımcılar, bu bölümde 4 kahramanı da kullanmanızı sağlıyor, böylece her birinin kendine has özelliklerini ve bulundukları zamanı daha iyi tanıyorsunuz. Tabletin tüm gücünü ele geçirmeye çalışan Mysterio’ya karşı koymaya çalışırken, arada birçok farklı düşmanla kapışmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu kadar çok düşmanın bulunduğu yerde, size yardımcı olan, Örümcek Adam’ın en güçlü dostlarından Madam Web de yapımda yerini almış.

Bu dört farklı Spider-Man’i tanıtırken tabi ki önceliği klasik ‘Örümcek Adam’ımıza vereceğiz. Kırmızı ağırlıklı kostümüyle yine kötülerin peşinde olan ve oyunda ‘The Amazing Spiderman’ olarak geçen bu dostumuz, zaten bildiğiniz özelliklere sahip. Sağa sola ağ fırlatarak uçuyor, hopluyor ve uzağındaki düşmanları yakalayabiliyor. Ultimate Spider-Man ise, belki de en güçlü olan Örümcek Adam. Koyu kıyafetiyle, sanki etrafına ölüm saçan bir yaratığı andırıyor. Ayrıca ‘Rage’ barı sayesinde, durdurulamaz bir moda giriyor ve hızlı kombinasyonlarıyla kısıtlı bir sürelik de olsa, taş üstünde taş bırakmıyor. Örümcek ağlarının yanında, özel kostümünün sarkaçlarıyla çok etkili darbeler indirebiliyor rakiplerine.

2

Geleceğin kahramanı Spider-Man 2099 ise, adından da anlaşıldığı gibi 2099 yılındaki kötülerle mücadele ediyor. Gelişmiş teknolojiyle birlikte adım atılan uzay çağında, çok farklı bir kostümle karşınıza çıkacak geleceğin kahramanı. Kostümünde bulunan pençeleri de, rakiplerine indirdiği darbelerde etkili olacak.

Geleceğe uzanan bu macerada, geçmişe göz atmadan edemezdik elbette. 1930’lu yılların New York’unda, teknolojiden uzak kısıtlı imkanlarla kötülükle savaşan Spider-Man Noir de bu mücadeleye dahil oluyor. Birebir dövüşlerde ve dayanıklılık konusunda bana göre en zayıf olan bu karakterin, kostümü eski uçak pilotu kıyafetlerini anımsattı bana. Darbelere karşı daha hassas olduğu için, Noir için gizlilik her zaman ön planda. Gölgeler, kontrolünüzde o olduğu zaman en iyi dostunuz oluyor. Yakın ve orta mesafelerden yapabildiği gizli ağ saldırılarıyla, kalabalık düşman gruplarına bulaşmadan ve gürültü etmeden ilerleyen Noir, yapımın sunduğu oyun deneyime farklı bir renk katıyor.

3

BITMEYEN AKSIYON

Hemen belirteyim, aşırı hız ve çok fazla hareket sizi rahatsız ediyor, baş dönmesi, halsizlik gibi yan etkilere sebep oluyorsa, Spider-Man: Shattered Dimensions kesinlikle size göre bir yapım değil. Sürekli bir koşuşturmaca içinde olacağınız bu macerada, aksiyonu köküne kadar yaşayacaksınız. Her bölümün farklı ‘boss’larının bulunması, ve bu yaratıklarla bölüm süresince kapışma halinde olmanız, her ne kadar oyun kurgusunun temeli olsa da, bazen olayların kendini tekrar etmesine neden oluyor. Özellikle başlarda ‘boss’ların canını yakmanız, sonra onların sizden bir şekilde kurtulması ve daha da güçlenerek karşınıza tekrar çıkması, önce dayak yiyen ve sonra sinirlenip bir şekilde rakibini alt edecek kapasiteye ulaşan Jean-Claude Van Damme filmi tadı veriyor.

4

Bölümler boyunca sürekli ‘boss’larla kapışmayacaksınız elbette, kovalamaca sırasında onların sadık hizmetkarlarıyla mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Bazen kas yığını savaşçılar, bazen robot görünümlü nöbetçiler, bazen de silahlı üç beş çapulcuyla muhatap olacaksınız. İşte Shattered Dimensions’ı oynanabilir kılan en önemli özelliklerden biri de bu. Sadece farklı Örümcek Adam’ları yönetmekle kalmıyor, sürekli farklı boyutlarda, farklı yerlerde, farklı düşmanlarla mücadele ediyorsunuz.

Rakiplerinizi alt ettikçe puan topluyor, bölüm içinde verilen ufak tefek ‘challenge’ları tamamlayarak edindiğiniz puanlarla karakterinize yeni özellikler kazandırıyorsunuz. ‘Upgrade’ sisteminde iki farklı bölüm bulunuyor, biri tüm Örümcek Adam’ların özelliklerine etki ederken, diğeri her biri için farklı kabiliyetler sunuyor. Puanlarınızla aldığınız yeni kabiliyetler ve özellikler sayesinde, farklı kombinasyonlarla dövüşebiliyor, karakterlerinizi daha dayanıklı ve güçlü hale getirebiliyorsunuz. Bölümler ilerledikçe yeni kabiliyetlere ihtiyaç duyduğunuzu fark edeceksiniz, deneyim puanlarının önemini daha iyi anlayacaksınız.

BOYUTLAR ARASI YOLCULUK

Az önce de söylediğim gibi, olayların sürekli olarak farklı yerlerde geçmesi ve her bir bölümde farklı bir boyutta mücadele etmek, oyunu daha keyifli hale getiriyor. Bundan önceki Spider-Man yapımlarında, genelde belli bir şehir içinde ağ atıp, hoplayıp zıplardık. Shattered Dimensions’ta ise, bir bölümde balta girmemiş ormanlarda can derdine düşerken, sıradaki bölümde 1930’lu yılların puslu havasında, New York’un ücra köşelerinde kötülere ders veriyorsunuz. Sonrasında geleceğe doğru yol alarak, uçan araçların arasında teknolojik bakımdan gelişmiş düşmanlarla mücadele ediyorsunuz.

6

Karanlık New York’un tenha harabelerinden, 2099’un sunduğu teknoloji ile parlayan ve ışıklarıyla hem gözleri alan, hem de onları yoran geleceğin metropolüne yapılan geçişler, işini sessiz sakin halleden Noir’den sonra, her türlü gürültüye sebep olan ‘Ultimate’ı kullanmak zorunda bırakan olaylar, sadece çevre çeşitliliğini artırmakla kalmıyor, oyunu daha renkli hale getiriyor.

Çok fazla detaya girilmeden hazırlanan harita tasarımları, her bir konsepte uygun olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca yapımın çizgi roman tadındaki grafikleri de, kesinlikle Örümcek Adam oyununa yakışmış. Bu tarz grafikler, düşmanlarıyla sürekli dalga geçen ve ciddiyetten uzak olan kahramanımızı çok iyi şekilde yansıtıyor. Tamamen çizgisel olarak hazırlanan bu sevimli grafikler sayesinde, kaplama, efektler ve diğer detaylara fazla takılmadan, oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Gerçi ara videoların çizgi roman tarzında olmadığını söylemeliyim, kesinlikle çok kaliteli bir şekilde sunuluyor oyun içinde.

7

SONUÇ

Bölümlerin işleyişi ve olayların gelişimi, birbirine benzediği için oyunun bir süre sonra kendini tekrar ettiğini göreceksiniz. Hatta iki üç bölüm sonra, artık nelerin olacağını önceden kestirebilir duruma geleceksiniz. Bir de oyuncuyu yıldırmak için her türlü zorluğa başvurmuş yapımcılar, bazen sinirlenebilirsiniz bu nedenle, özellikle en zor seviyede oynarken. Ama yapımın sunduğu farklı boyutlarda, farklı Örümcek Adam’larla mücadele etme imkanı, Spider-Man hayranlarına oldukça keyifli dakikalar yaşatabilir. Ara videolarla birlikte senaryoda neler olacağını merak ettiriyor oyunun kurgusu. Spider-Man’in hızlı oynanışı ve renkli grafikleri belli bir zaman sonra gözleri yorduğu için, ekran başında çok uzun süre aralıksız kalmamak kaydıyla yapımı oynamanızı tavsiye ederim.

Spider-Man: Shattered Dimensions, yıl sonu nedeniyle durgun olan oyun piyasasında hemen öne çıkabilecek bir yapım olduğundan, arşivlerde yerini alması muhtemel.