[Resim]
E
urosoft tarafından hazırlanan oyunumuz yaşı yirminin üzerinde olan çoğu oyun severin hatırlayacağı gibi eski zamanların eğlenceli iki boyutlu platformlarından.

Tam yirmi bölümden oluşan Komando Yüzbaşı’nda bir Türk komandosunu kontrol edip her görev başında bize verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Her ne kadar her bölümün başında bizden istenen görevi anlatan küçük bir açıklama okusak da sonuç olarak her seferinde bölümü tamamen düşman unsurlarından temizlememiz gerekiyor.

Bölüm tasarımları bu türün atalarından olan Mario’yu anımsatacak şekilde sabit kamerayla sağa, sola doğru çizgisel bir şekilde ilerlese de oyunun hedef kitlesini rahatsız edecek bir tek düzelik değil bu. Zaten düşmanlarda oldukça çeşitli. En basit düşman askerlerinden üzerinize roketatarla, el bombasıyla, dinamitle saldıranlarına, casus uçaklardan kendi kendine giden tekerlekli makinalı tüfeklere hatta Star Wars’daki probe droid’leri andıranlarına kadar oldukça çeşitli ve ilginçler.

Oyunda ilerledikçe karşımıza çıkan madalyalarla puanımızı attırırken, mermilerle cephanemizi yeniliyoruz ve bir yandan da oraya buraya serpiştirilmiş kalplerle sağlığımızı düzeltiyoruz. Ancak söylemeden edemeyeceğim bu kalplere nerdeyse hiç ihtiyacınız olmayacak. Bu tarz platform oyunlarının çoğu örneğinde yapay zeka nerdeyse hiç olmadığından oyunu uğraştırıcı yapan şey yoğun düşman ateşinden kaçmaktır. Çünkü genelde sadece bir veya iki kez canınız yandığında ölürsünüz. Halbuki Komando Yüzbaşı’nda böyle dertlerimiz yok. Tabi ki karakterin Türk komandosu olmasınında yapımcılar bu noktayı işlerken bunu dikkate aldığını gösteriyor. Zira kendisi vuruluyor, vuruluyor ama bana mısın demiyor. Ortada bir Cüneyt Arkın durumu söz konusu.

Oyun beş ve yukarı yaşlardaki oyuncular için tasarlanmış. Bu konuda şunu söyleyebilirim ki Komando Yüzbaşı’ndan çok büyük işler becermesini beklemeniz yanlış bir tutum olacaktır. Zaten oynarken “hakkımızda” tuşuna basarak yapım ekibi hakkında bilgi aldığınızda ne denli küçük bir takımın oyunu meydana getirdiğini göreceksiniz. Hitap ettiği yaş kesimini yeterince memnun edebilcek nitelikte bir yapım Komando Yüzbaşı. Hatta o yaşlardaki oyuncuların el becerilerini ve reflekslerini kısmen zorlayabileceğini bile söyleyebilirim.

Kutunun içinden çıkan mini rehber de oyunu nasıl yükleyeceğiniz ve kontroller hakkında gereken bütün bilgileri içeriyor. Sistem gereksinimlerinin de günümüz için çok düşük olduğunu göz önüne alırsak Komando küçük kardeşiniz veya çocuğunuz için zaman geçirebileceği eğlenceli bir platform.