[Resim]
Oyunumuz kısaca böyle birşey. Toplam 24 görev boyunca, Hawaii, Pasifik, New York, Hollywood ve Colorado gibi yerlerde gece-gündüz, her türlü hava şartlarında sürekli uçacaksınız. Uçarken, ki oyunun uçuş simülasyonlarından en büyük farkı zaten bu, dikkat etmeniz gereken detaylı uçuş kontrolleri falan yok. Yere çakılmamak, bir köprüye, dağa veya bir tünelin içinden geçerken duvarlara çarpmamak en önemli kriterler. Geri kalanı, yani savaş yeteneği ve yön bulma gibi şeyler ise tamamıyla size kalmış. Kullandığınız uçağın kontrolleri oldukça basit ayarlanmış, size de sadece gideceğiniz yönü ve hızınızı ayarlamak düşüyor. Uçak diyoruz, ama acaba bu alternatif geçmişte kullandığımız uçaklar nasıl şeyler. Elbette bunlar da alternatif uçak tipleri ve hatta bu uçakların birçok özelliğini kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Unutmadan söylemeliyim, oyunda iniş kalkış yapacağımız pistler bulunmuyor. Bunun yerine üs olarak kullandığınız dev zeplinler var ve ara filmlerde bunlara nasıl yanaştığınız ve kalktığınız gösteriliyor. İniş için bir de uzay simülasyonlarından alışık olduğumuz otomatik iniş özelliği mevcut. Görev tamamlandığında üssünüze geri dönerken bu seçenek aktif hale geliyor ve sonrasında sadece animasyon seyrediyorsunuz.

Her görevden önce haritalar ve konuşmalarla dolu güzel bir brifing alacaksınız. Konuşmalar, yani seslendirmeler, başka oyunlarda kolay kolay bulamayacağınız kadar güzel yapılmış. Aynı kalitedeki seslendirmeleri uçuş sırasında da duyacaksınız. Görevin belli aşamalarında veya dog-fight sırasında kulaklarınız sadece motor ve silah sesi duymayacak.
Oyunun grafikleri de seslerini aratmayacak ölçüde güzel hazırlanmış. Harika yeryüzü şekilleri, gece, gündüz ve metreorolojik efektler ile detaylı uçak grafikleri ve bunların atlamadan çalışması görsel bir şölen sunuyor. Net renkler ve iyi hazırlanmış efektler sayesinde oyundan kopamıyorsunuz. Bir görev içinde ilerledikçe brifingde anlatılmamış ek bir görev yapmanız istenebiliyor. Bunun yanı sıra tehlikeli bir manevra yaptığınızda wingman’inizin yorumlarını duyabiliyorsunuz. Fakat kampanyalardaki en büyük eksiklik tamamıyla lineer oluşu, aynı görevi ne kadar çok oynarsanız oynayın hep aynı şeyler aynı sırada gelişiyor, bu da elbette defalarca oynayıp da geçemediğiniz bir görevin zamanla oldukça sıkıcı ve stres yaratıcı hale gelmesine neden olabiliyor; her seferinde aynı konuşmalar, aynı emirler… Özellikle size eşlik eden wingman’lere emir verememeniz ise büyük bir eksiklik. Sanki, sadece senaryoda bulunsunlar ve sürekli yorum yapsınlar da oyuncu kendini yanlız hissetmesin diye oyuna konmuş gibiler. Aslında belki de iyi birşey, bütün konsantrasyonunuzu savaşmaya verebiliyorsunuz bu sayede…