Arsiv


25 Haziran 2007
Kategori: Genel

Evanescence

 

Grup Üyeleri
Mevcut Üyeler

  • Amy Lee – Vokal ve piyano
  • John LeCompt – Gitar
  • Rocky Gray – Bateri
  • Terry Balsamo – Gitar
  • Tim McCord – Bas Gitar

Eski Üyeler

  • Ben Moody – Gitar (Grubun kurucularından; Ekim 2003′de ayrıldı.)
  • David Hodges – Klavye (Aralık 2002′de ayrıldı.)
  • William Boyd – Bas Gitar

Biyografi
Evanescence ‘duman gibi yok olmak’ anlamına geliyor. Vokalde Amy Lee, gitarlarda Ben Moody’den oluşan grup ilk albümü “Fallen”‘ı yayınladı. Peki o gerçekten ilk albümleri miydi? “Nasıl yani?” konusuna az sonra geçeceğiz. Arkansaslı grup, Amy’nin inanılmaz sesi ile diğer alternative-rock gruplarından ayrılıyor. Amy’ye göre grubun sırrı müziklerinin epik, dramatik ve karanlık olması. Belki de Amy’nin ta kendisi. Grubu kuran Amy ve Ben, çocukken yaz kampında tanışmışlar. Amy piyanoyla Meat Loaf’ın “I’d Do Anything For Love”ını çalarak oyalanıyormuş, Meat Loaf hayranı olan Ben hemen gidip tanışmış ve grup kurmaya o gün karar vermişler. Kendi çabaları ile yayınladıkları, CD yazıcı ile çoğalttıkları ilk EP’leri ile yerel olarak oldukça tanınmışlar. O albümü bugün ‘komik’ olarak nitelendiriyorlar. Arkasından ikinci EP “Whisper” ve 2001 yılında ilk albüm “Origin” gelmiş. Ancak kendilerine özel bir sebepten dolayı, bu albümü hiç yayınlanmamış saymak istiyorlarmış. Bu sebeple Amazon gibi yayınlarda ve resmi sitelerinde “Fallen”, ilk albüm olarak görünmektedir. Grup “Fallen” albümüyle büyük bir kitleye ulaşmıştır. Grubun albümü 600.000 satıp Billboard ilk 10′a girmiştir. Cristian-Rock kitlesi tarafından çok sevilip başarı grafiği hızla yükselişe geçince bu kitleye hitap eden müzik marketlerinden toplatılmış. Amerika’da Hristiyan Rock şeklinde bir olgu vardır. Dini temalar işleyen gruplar büyük ilgi toplar. Sadece bu türe endekslenmiş plak dükkanları, radyolar ve festivaller var fakat grup üyeleri kendilerini gotik tarzını kabul etmedikleri gibi yalnız bu kitleye hitap ediyor durumuna gelmek istemedikleri için bu tür dükkanlardan albümlerini toplatma kararı almışlardır. Şarkılarda çoğunlukla aşk ve çaresizlikle birlikte karanlık temaları dikkati çekiyor. Evanescence piyasadaki diğer nu-metal veya goth gruplarından çok farklıdır. Grup:
“Öfke dolu gençlerin hazırladıkları, önceden paketlenerek satışa sunulmuş gibi duran çok albüm var piyasada Biz böyle değiliz. Bir görüntü satmaya çalışmıyoruz, sadece kalbimizdekileri yazıyoruz.” diye açıklıyorlar.
Grup turnedeyken Ben Moody grubu terketmiştir. Bu bazıları için hayal kırıklığı yaratırken bazıları için de sevinç yaratmıştır! Ben Moody Avril Lavigne’ın bir ara gitaristliğini yaparken grup devam etme kararı alarak turneye kaldığı yerden devam etmiştir ve Ben Moody’nin yerine Cold grubunun gitaristi Terry Balsamo geçmiştir. 2004 yılının Kasım ayında unutulmaz Paris konseri görüntüleriyle oluşan “Anywhere But Home” adında bir konser albümü çıkarmışlardır.

Evanescence Hakkında Bazı Bilgiler
Everybody’s Fool şarkısının yazılış nedeni; Bu şarkıda şu an 13-14 yaşlarındaki küçük kız kardeşi Lauri’den bahsediyor. Kimseyi kırmak istemediğini ama etrafta hep ahlaksız (daha kötü bir tabir vardı da neyse anlayın artık) bayan sanatçıların idollerin olduğunu, bunun kendisini deli ettiğini, kardeşinin bir zamanlar yoldan çıkmak üzere olduğunu, daha 8 yaşındayken o kadınlar gibi giyinmeye başladığını söylüyor. En sonunda ben de onunla konuştum ve bir şarkı yazdım diyor. Şarkının sadece Britney Spears’la ilgili olmadığını, bu camiadaki tüm insanlar için yazdığını, Hollywood’taki bütün şeylerin sahte olduğunu, mükemmel olduklarını sandıklarını, aslında hiçbirinin öyle olmadığını. Hepsinin sahte olduğunu ve birçok kız ve kadının imajlarını zedelediğni de ayrıca belirtiyor..
Ben Moody gruptan çıktı ve Avril’le çalışmaya başladı. Buraya kadarını çoğunuz bilirsiniz. Avril’in Nobody’s Home parçasında Ben Moody’nin katkısı çokmuş. Asıl ilginç olan Anywhere But Home isminin Nobody’s Home’a nispet olsun diye seçilmiş olması. Yani Ben “Evde kimse yok” diyor Amy de “Evden başka herhangi bir yerdeyim” diyor. Evanescence’in Whisper şarkısını hepimiz çok severiz. Şarkının sonlarında Amy “Don’t close your eyes” diye başlayan nakaratı tekrarlarken arkadan bir grup daha doğrusu bir koro anlayamadığımız bir şeyler söyler. İşte orada şöyle demektedir:
“SERVATIS A PERICULUM, SERVATIS A MALEFICUM”
Bu LATİNCE söz sık sık tekrarlanır. İngilizce anlamı:
“SAVE US FROM DANGER, SAVE US FROM EVIL”
Türkçe karşılığı: “BİZİ TEHLİKELERDEN KORU, BİZİ ŞEYTANA KARŞI KORU”
Amy nin ölen kız kardeşine yazdığı şarkının ismi “HELLO”. Hello şarkısı kendisi için çok önemli bir şarkıymış. “Çocukken bir kardeşim öldü, bu şarkı bir kız ya da erkek çocuğun erken yaşta ölümle tanışmasını anlatıyor.Yaşamak zorunda olduğum bir şey” diyor kendileri. Amy nin kardeşi öldüğünde 3 yaşındaydı.. Amy de 6 yaşındaydı… Kardeşi 1987 yılında doktorların açıklayamadığı bir hastalıktan öldü. Amy ile beraber büyüdüğünü tahmin edebilirsiniz heralde. Biri 6 biri 3 yaşında iki kardeş işte. Ölen kardeşinin fotoğrafını bulamazsın çünkü Amy annesi üzeleceği için ismini bile açıklamıyor… “Hello şarkısını dinleyin” diyor. Anywhere But Home’da da tüm Fallen şarkıları var ama Hello yok. Bunun sebebi albümün konser albümü olması ve Hello’yu Amy ölen kardeşine olan saygısından dolayı canlı performanslarda seslendirmemesi. Amy’nin ölen kardeşinin adı Bonnie. Geçirdiği hastalığın sonucu olarak sık sık hastalık nöbeti geçirirmiş. Bir gün annesi Bonnie’yi banyo yaptırırken bir ara yanından ayrılmak zorunda kalmış, tam bu sırada nöbet başlayınca küvetin içinde boğularak ölmüş. Olay sırasında Amy okuldaymış. Şarkıda Amy’nin okuldan eve gelişi ve yaşadığı bu korkunç olaya inanmakta zorluk çektiği anlatılıyor. Amy için “Hello” kuşkusuz özel bir şarkı. Konserlerde bu şarkıyı hiç söylemiyor aslında söyleyemiyor çünkü ne zaman söylemek istese ağlamaya başlıyor.
Amy’nin resmi olarak hiç yayınlanmayan “you” şarkısıyla ilgili ilginç söylentiler var bu arada. Şarkı Evanescence’a değil tamamen Amy’ye ait. Amy bu şarkının ailesi ve yakınlarına özel olduğu için hiç bir yerde yayınlanmasını istemiyor. Şarkının sözlerine gelince bu sitede ve birçok Türkçe sitede nakarat bölümünde “Lady marry me” diyor. Ama şarkının o bölümünde “Amy marry me” diyor gerçekte. Bu da beraberinde birçok soru işareti getiriyor.
Ben Moody ile Amy lise yıllarında sevgiliymiş ve nişanlanmışlar, sonra da ayrılmışlar. Ben Moody nin gruptan ayrılmasına sebep olarak da en çok bu faktör üzerinde konuşuldu. Yani Ben’in Amy’yi hala seviyor oluşu. Amy Ben ile olan ilişkisi hakkında hiç konuşmuyor, konuşmak istemiyor. Buna karşılık Ben’in nişanlandıktan sonra ayrılmalarına üzüldüğü hakkında birkaç açıklaması var. Herşey bir yaz kampıyla başlamış işte, grupla beraber aşk da başlamış demek ki. Beraber bir röportaj vermişlerdi. Amy, Moody için o benim bir tanem diyordu ve birbirlerinin gözlerine baktıklarında mutluluktan uçtuklarını düşünüyordum keşke birleşseler.

- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 353 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi