Arsiv

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

Windows Vista ile birlikte uzunca bir süredir geliştirilmekte olan Internet Explorer 8′in yeni Beta sürümü, bizlerle buluştu. Yenilenen özellikler, tamamen değiştirilen görünüm ve yeni fikirler, IE 6 ve önceki sürümleri ile yakalanan başarıyı bir adım öteye taşıyabilecek mi, yoksa bugüne kadar çıkartılmış en başarısız tarayıcı sürümü olarak biz bilgisayar kullanıcılarının anılarımızda mı yer alacak? Aşağıda, Internet Explorer 8 yazılımını eksisiyle artısıyla, bir ön fikir olması açısından sizler için inceledik.

41348 Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Artılar :

Sekmeli Tarama : Birden çok siteyi tek bir tarayıcı penceresinde görüntülememizi sağlayan bu özellik ile ayrı bir tarayıcı sayfası açma gereksinimi olmadan aynı pencere içerisinde birden çok web sayfası görüntülenebiliyor.

Hızlı Arama : Araç çubuğuna entegre edilmiş özelleştirilebilen ve 3. parti eklemelerine izin veren arama çubuğu (Google, Yahoo, Msn gibi çok çeşitli arama motorlarına kolay erişim hizmeti)

RSS Desteği : RSS desteği veren siteler ile tam uyum içerisinde çalışabilme imkanı.

Sayfa Yakınlaştırma Özelliği : Web sitelerinin orjinallerinden daha büyük biçimlerde büyütülebilme ve görüntülenebilme imkanı.

AVI Filtresi : Kötü niyetli web sitelerinin tespit edilip, her türlü içerik paylaşımlarının engellenebilmesini sağlayan bir teknoloji.

Kolaylaştırılmış Dosya Silme Desteği : Tek bir tuş ile bilgisayara kaydedilen çerezler, sayfalar, klasörler ve her türlü çevrimdışı veriyi temizleyebilme imkanı.

CSS Geliştirilmesi : CSS 2.1 desteği ile birlikte, web sayfalarında kullanılan en son görsellikleri başarıyla görüntüleyebilme imkanı.

Güvenlik Geliştirmeleri : Geliştirilmiş ActiveX denetimi (Eklenti yöneticisi dahilinde), Entegre edilmiş Kötü amaçlı yazılım tespit programı, Güvenlik bildirimleri için eklenen Güvenlik Durum Çubuğu, URL güvenlikleri (arttırılmış veri güvenlik protokolleri), Tüm eklentileri pasifleştirebilme imkanı (Sadece Windows Vista kurulu bilgisayarlarda çalışan sabit sürücüye dosya yazılımını engelleyen Korumalı Kip ve Gelişmiş Ebeveyn Denetimleri de bulunuyor), Grup İlkeleri ve dahili tarayıcı motoru geliştirilmeleri ile daha da sağlamlaştırılmış internet güvenliği.

İyileştirilmiş AJAX Desteği : AJAX uygulamaları için tam destek (IE6 içinde bu destek kısmi olarak sağlanabiliyordu)

PNG Şeffaflık Desteği : Şeffaf PNG resimlerini tam olarak görüntüleyebilme ve kaydedebilme imkanı.

True Type Yazı Tipi Eklentisi : Office 10 ve Vista ile birlikte standart olarak sunulan, True Type, yani Gerçek Biçimdeki metin görüntüleme desteğinin tüm IE ve Web sayfalarında uygulanabilmesi imkanı.

Geliştirilmiş Yazdırma Özellikleri : Yenilenen sayfa ve resim yazdırma özellikleri ile, herhangi bir harici program ile düzenlenme gereksinimi olmadan yazıcıdan çıktı alınabilmesi imkanı.

Yararlı Özellikler : Tek bir tuş ile tüm tarayıcı ayarlarını ve eklentilerini sıfırlayabilme imkanı, Uluslararası uyumluluk ve görüntülenme bağlantılarının sağlanması, iyileştirilmiş sayfa içi araması ve reklam engelleyici özellikleri.

ie712qi Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Yukarıda da göreceğiniz gibi Internet Explorer 8, gerçekten de tüm yeni teknolojileri sunmaya, görselliğe ve güvenliğe daha fazla önem veren bir tarayıcı olma yolunda ilk adımlarını atıyor. Ancak firmanın, tüm bu yenilikler için uzunca bir süredir geç kalmış olduğunu görüyoruz.

ie720sm Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

Zira eklenen hemen hemen tüm yeniliklere baktığımızda, en yakın rakipleri olan Mozilla Firefox ve Opera’nın, bu özellikleri senelerdir başarıyla sunduklarını görüyoruz. Her iki tarayıcıya da aşina olan ziyaretçilerimiz, Internet Explorer 8′i ilk kurduklarında görünümün ne kadar diğer tarayıcılara benzediğini farkedeceklerdir. Özellikle Firefox’un Hızlı Arama Kutusu ile Internet Explorer’in Arama Aracı adeta birbirlerinin kopyası gibiler.

ie736yx Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

Sayfa büyütme simgesinin konumu ve içeriği de, bu özelliği ilk kez kullanan Opera’dan neredeyse aynen alınmış gibi gözüktü bizlere. Bu hususlara kısaca değindikten sonra; IE 8′in bizim gördüğümüz eksikliklerini ve beğenmediğimiz yönlerini detaylı biçimde anlatmaya geçebiliriz.

populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Eksiler :

Aktivasyon Zorunluluğu : Yeni Media Player uygulaması gibi, Internet Explorer 8 de aktivasyon yapılmadan kuruluma izin vermiyor. Microsoft’un korsan ürün kullananları tespit edebilmesine ne oranda yararlı olabilir bu uygulama bilinmez ama, IE7′yi CD/DVD’ye yazıp da internet bağlantısı bulunmayan bir bilgisayara kurmayı düşünen kullanıcıları oldukça rahatsız edeceği kesin.

Sekmeli Tarama : Ne yazık ki kullanıcılar tarafından diğer tarayıcılarda oldukça işe yaradığı için önemle istenen bu yeni tarama özelliği, olabilecek en kötü haliyle Internet Explorer 8 içine eklenmiş durumda. Çubuğunun neredeyse 2 adres satırı kadar gereksiz alan işgal etmesinin dışında, adres satırına girilen sitenin farklı sekmede değil aynı pencere içinde açılması problemi giderilememiş. Ayrıca yeni bir sekme elle açıldığında, karşımıza boş bir sayfanın hemen gelmesi yerine, IE8′in bir yerlere bağlanmaya çalıştıktan sonra bu sekmeyi açabildiğini görüyoruz. Sonuç olarak Sekmeli tarama konusunda Microsoft’un geçmesi gereken çok uzun yollar bulunuyor.

Tarayıcı Hızı : IE6 içindeki web sayfası açarken yaşanan kısa beklemeler, sekmeli tarama desteğinin bu kadar kötü olması ile bir kat daha büyüyerek karşımıza çıkıyor. Problem, sadece internette birkaç sayfa ile aynı anda gezinirken çıkmakla kalmayıp, ilk tarayıcı açılışında da baş gösteriyor. IE 6 açılışı, rakip tarayıcılardan nispeten kısa iken, IE8 malesef ki diğer tüm rakipleri arasında açılış yönüyle en son sırada yer alıyor. Özellikle eski konfigurasyonlu bilgisayar sahipleri, IE7′nin yavaşlığından dolayı oldukça hayal kırıklığına uğrayacaklar.

True Type Yazı Tipi : Office 10 ve Vista ile standart olarak kullanıma sunulan bu yazı tipi, malesef ki IE8 sürümü ile göze hoş gözükmesinden ziyade göz yorucu bir unsur olarak ilk değiştireceğimiz ayarlardan biri olmaktan kurtulamıyor. Sayfaları oldukça hoş göstermesi gereken bu biçim, aşırı parlak olması ve birçok sitede görünüm bozulmalarına yol açması ile ilk hayal kırıklığımız oldu.

İşlemci ve Hafıza Kullanımı : Sekmeli tarama özelliğinin en büyük artısının, çoklu internet sayfaları açıldığında sistem hafızasından kazanç sağlaması olması gerekirken, IE8′de tam tersi bir duruma neden olduğunu görüyoruz. Internet Explorer’ın önceki tüm sürümleri, eski konfigurasyonlu sistemlerde bile herhangi bir yavaşlama yapmazken, IE8 henüz tek bir sayfa açıldığında bile oldukça yüksek biçimde hafıza kullanımına neden olarak belirgin bir yavaşlamaya sebep oluyor. Yüksek hafıza kullanımının yanına bir de aynı oranda işlemci kullanımını da kattığımızda, sistem takılmalarının yaşanması için hiçbir engel kalmıyor.

Güvenlik Problemleri : Yenilenmiş güvenlik protokolleri gerçekten de IE8′in tek tartışılamayacak üstün özellikleri bizce de. Ancak daha ilk kurulumda başlayan Aktivasyon ile Microsoft’a bilgi gönderimi ve devamında yine Microsoft ve yanındaki ortak kuruluşlarına sürekli bilgisayarımızdan bilgi sızdırma girişimleri, tüm yapılan güvenlik ayarlamalarına büyük bir gölge düşürüyor.

Bağlanma Problemleri : Eski sürümlerindeki sayfa görüntülenemeyince yenileyip form aktarabilme yeteneği, özellikle yazı gönderilen forum ve sitelerde yaşanabilecek problemleri asgariye indiriyordu. Malesef ki IE8 ile birlikte gelen adres satırı komutu sınırı, form kutusuna yazdığımız uzunca bir metnin, siteye bağlanılamaması durumunda geri alınmasını ve yeniden gönderilmesini imkansız hale getiriyor. Küçük ama oldukça işimize yarayabilen bir detayın atlanması oldukça üzücü olmuş.

Daha uyumsuz Java desteği : Microsoft’un kendi Java Sanal Makinasının kullanımını teşvik etme isteğinden midir bilinmez, IE6 ve harici Sun Java Runtime paketi ile düzgün görüntülenen siteler, IE8 ile bir anda bozulmaya uğruyorlar. Geriye ve artık standartlaşmış harici firmaların ürünlerine yönelik benzer uyumsuzluklar, IE8 içinde bol miktarda bulunuyorlar.

Şifre Kaydetme Yetersizliği : 8 sürümü ile artık standart olarak gelmesi gerektiğine inandığımız, form verilerine girilen kullanıcı adı ve şifrelerin (siteler ve forumlarda kullanılanlar) otomatik olarak kayıt edilmesi özelliğinin hala eklenmemiş olmasını görmek bizleri gerçekten de şaşırttı. Adres satırından kullanıcı adı ve şifre girişi ise, aynı Internet Explorer 6 ve öncesi sürümleri gibi, ek bir kayıt anahtarı girdisine gereksinim duyuyor.

Adeta Kopyalanmış Arabirim ve Özellikler : Bahsettiğimiz üzere, gerek görünüm, gerekse de yeni özelliklere göz attığımızda; IE6 kendine has görünümü ve tarzı ile rakiplerinden farklı bir tarayıcı olsa da, IE8 sanki Firefox ve Opera tarayıcılarının hibritlenmiş halini andırıyor. Internet Explorer 4, 5 ve 6 sürümlerine alışkın bir kullanıcı iseniz, 8 sürümünün aynı tarayıcının yenisi olduğuna ancak Hakkında kutusuna bakıp inanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

indirmekiinvr1 Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

Yazar: | Kategori: windows
Yorum: 7

Microsoft’un baskılarına rağmen insanların hala Xp’yi seçiyor olması bir süre daha aramızda kalacağının habercisi…

xp2lu3 xp in vistaya göre avantajları

Microsoft herkesi Vista’ya yönlendirmeye çalışsa da bir de işin pazar gerçekleri var. Hala bir çok insan Xp’lerinden vazgeçmeye niyetli gözükmüyor. CNET.com’da yapılan ankette “Vista’ya geçmeye hazır mısınız?” diye sorulan soruya yüzde 1,9’luk oranda ‘Evet zamanıdır’ cevabı, yüzde 20,5 ‘zaten kullanıyorum’cevabı, yüzde 37,7 ‘Asla’ cevabı ve yüzde 45,9 oranda ‘Elimden geldiğince erteliyorum’ cevabı geldi…
Microsoft, Ocak’ta büyük firmaların bilgisayarlarında artık Xp görmeyeceğimizi açıklamıştı ama Xp ilk infazı ertelemiş görünüyor… Fima şimdi Xp’nin infazını Haziran’a atmış olsa bile böyle giderse ikinci bir erteleme yaşanabilir…

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

Microsoft‘un en güncel işletim sistemi olan Windows Vista için uzun bir süredir çıkması beklenen Service Pack’in ön-final sürümü indirilebilir hale geldi. Güncellemeler, ağ adresinin yanısıra Windows Update aracıyla da indirilebiliyor.

icon compare Windows Vista Service Pack 1 yayımda

Eğer halihazırda SP1′in beta sürümü yüklüyse, önce onun kaldırılması gerekli koşan SP1 -ne yazık ki- Türkçe Vista tarafından desteklenmiyor. Şu anda sadece İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve Japonca dilleri için desteklenen SP1 ön-final sürümünün neler getirdiğini şuradan inceleyebilirsiniz.

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

readyboost vistadaki ReadyBoost özelliğini Xpde de kullanın
ReadyBoost

Windows Vista ile gelen ReadyBoost özelliğini artık Windows Xp de kullanabilirsiniz. ReadyBoost, usb belleğinizi RAM olarak kullanmanızı sağlayan bir teknoloji. Buradan ilgili programa ulaşabilirsiniz.

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

Windows Vista işletim sisteminde bazı klasör kurulumlardan ve Windows Vistanın uygulamalar için koyular örnek dosyalardan dolayı sisteminde fazla yer kapalamakta eğer bunları kullanmıyorsanız silerek Hard diskinizde yer açmış olucaksınız hemde Performans artıcaktır.

vista1ih2 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Windows Vista Gömme sürücülerin dizinidir buradaki sürücülere bir daha ihtiyacınız olmayacaktır bilgisayarınızda boşuna yer kaplıyor bu dosyaları silerek Windows Visa zayıflatabilirsiniz.  ( 1 GB )

vista4jr6 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

İşletim sisteminde tek bir dil kullanıyorsanız bu klasör altındaki diğer dilleri silerek Windows Vista’ zayıflatın (13.3 MB)

vista3ix2 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Windows’ u bilgissayarınızı kurduktan sonra bu dosyayı oluşturu ve bilgisayarınızla ilgili performans ve yapılan işlemleri burada log dosyasında tutulur bunları kullanmıyorsanız silebilirsiniz. ( 10 MB )

vista2jk2 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Bazı programlar kurulum esnasında artık dosyalarını buraya yüklerler kurulum bittikten sonra bu dosyalar burada kalır ve gereksiz yer kaplar bu dosyları silebilirsiniz.

vista6oo6 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Apple uygulamalarının artık dosyaların bulunduğu dosyalar buradaki dosyalarıda silebilirsiniz.

vista7xs8 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Eğer Windows Vista yardım kullanmıyorsanız silebilirsiniz hard diskinizde 105 MB yer kaplıyor.

vista8jx7 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Doğu Asya yazılı dillerinde kullanılanlar gibi karmaşık karakterleri ve simgeleri, standart klavye kullanarak girmenize izin veren bir araç ve kullandıkça arkasında bir çok artık dosya bırakmakta bu klasördeki dosyaları silebilirsiniz.

vista9uq9 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

WindowsInstaller isminde anlaşılacağı gibi bilgisayarınıza kurduğunuz her programın bu klasöre bıraktığı artık dosyalar yer kapladığı alan sizin kurduğunuz programlara bağlı olarak büyük GB kadar çıkabilir.

vista10zu9 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Windows Vista içinde bulunan duvar kağıtları eğer bunları kullanmıyorsanız silebilirsiniz 36 adet resim dosyası bulunuyor ve büyüklüğü 45 MB

vista11so9 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Windows güncellemelerini indirip kurduğu ve kurduktan sonraki Download dosyalarının bulunduğu klasör buradaki dosyalarıda silebilirsiniz.

vista12aa7 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Tüm kullanıcılar için Ortak belgeler, Videolar, Mp3 gibi örnek uygulamaların bulunduğu klasörler bunlarıda silerek 206 MB bir alan kazanmış olursunuz.

Bazı kısımlarda kapladığı alan boyutu yazılmamıştır bu sizin bilgisayarınıza kurduğunuz veya indirdiğiniz uygulamalara bağlı olarak artıp azalabilir.

Buradaki uygulamaları Bilgisayar bilgisi olan kişilerden yardım alarak siliniz

Bazı klasörde yetki sorunu yaşanıyor yetkilendirme işlemi resimli olarak anlatılmıştır resimler warezdestek sitesinden alınmıştır. Geçici olarak alınmıştır. icon smile Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

1

60841 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

2

61022 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

3

47363 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

4

46944 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

5

24235 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

6

9166 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

7

2787 Windows Vistada Gereksiz Şeyleri Silin

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı, Windows Vista, Windows Xp, Windows 2000 ve Windows Server 2003 bilgisayarlarda Blaster, Sasser ve Mydoom dahil olmak üzere yaygın olarak karşılaşılan belirli kötü amaçlı yazılımları denetler ve temizlenmesine yardımcı olur. Algılama ve temizleme işlemi tamamlandığında, araç, bulunan ve temizlenen (varsa) kötü amaçlı yazılımları açıklayan bir rapor görüntüler. Araç, %WINDIR%debug klasöründe mrt.log adlı bir günlük dosyası oluşturur.
Windows Vista işletim sisteminde çalıştırmak için ;

Başlat | Tüm Programlar | Donatılar | Çalıştır tıklayın ve komut kısmına mrt yazarak Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracını çalıştırabilirsiniz.

Kaynak: http://…evista.iblog.com/..

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 1

anmsatcgq8 Windows Vista dan Ekran Alıntı Aracı

Ekran görüntüsü almak için ya Prt Sc SysRq tuşunu veya herhangi ücretli ve ücretsiz Ekran yakalama programları kullanırız ama Windows Vista bulunan Ekran Alıntı Aracı basit ama diğer programların sağladığı bir çok özelliği sağlamakta.

Programı çalıştırmak için Başlat | Tüm Programlar | Donatılar | Ekran Alıntısı Aracını çalıştırın.

Bir programın veya ekranda çalışan her hangi bir pencerenin görüntüsünü almak için küçük bir pencere açılıcak ve programda Yeni kısmına bastığınızda size 4 seçenek sunmaktadır.

  • Serbest biçimli ekran alıntısı
  • Dikdörtgen biçimli ekran alıntısı
  • Pencere ekran alıntısı
  • Tam ekran alıntısı

Bu dört seçeneğinde birini seçerek ekrandaki görüntüyü alabilirsiniz akdığınız ekran daha sonra küçük bir resim editörü yardımı ile biçimledirebilirsiniz.

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 3
Telnet; Internet’i kullanarak başka bir bilgisayara bağlanmanızı sağlayan metin tabanlı basit bir programdır. Size bilgisayarın sahibi ve yöneticisi tarafından söz konusu bilgisayara bağlanma hakkı verildiyse, Telnet, uzak bilgisayarın karşısında oturuyormuşsunuz gibi bu bilgisayardaki programlara ve hizmetlere erişim komutlarını girmenize olanak tanır. Telnet e‑postalara, veritabanlarına veya dosyalara erişim dahil olmak üzere pek çok amaçla kullanılabilir.

telnetix8 Windows Vista da Telnet i Yüklemek

Bu özellik Windows Vista’ da yüklü değil TelNet aktif hale getirmek için Başlat | Denetim Masası | Programlar ve Özellikler çalıştırdıktan sonra bu pencerede sol tarafta bulunan seçeneklerden Windows özelliklerini aç veya kapat tıklayarak açılan Windows Özellikler penceresinde Telnet arıyoruz ve yanındaki kutucukları işaretledikten sonra tamam dediğimizde yüklemeye hazırlanıyor bu işlem bir kaç dakika sürebilir.

telnet1oa8 Windows Vista da Telnet i Yüklemek

Yukarı
Sayfa 1 ile 212
Yazilar iin RSS aboneligi