Arsiv


Kategori: Genel

Snippet (Tanıtım amaçlı):

Download (Tanıtım amaçlı):
Ako-Akonomi_Snippet.zipAko, 2006 yılının Aralık ayında Akonomi adlı albümünü hazırlamaya başladı ve uzun süren çalışmaları sonucunda albümü Midasın Kulaklığı stüdyolarında tamamladı.

Basemode Records etiketiyle piyasaya çıkan albümün altyapılarının çoğunluğu Jamaicalı DJ One tarafından yapıldı. Albümde 13 parça bulunmakla beraber, albümde New York’ tan Wu-Tang alt gruplarından Four Horsemen (HRSMN) üyesi olan The Priest a.k.a. Killah Priest’ in featuring yaptığı “Taaruz Başladı” adlı parça dikkat çekici. Bu parçanın altyapısı VEYasin tarafından yapıldı. Albümdeki bir diğer featuring ise albümde altyapıları da bulunan Mehmet Kerim’ le yapılmış.

Parçaların çoğu hareketli olmakla birlikte duygusal konseptli parçalar da bulunmakta. Son yıllarda ülkemizin hiphop müziğe ayak uydurmaya başlamasına rağmen henüz tam anlamıyla benimseyemediği Dirty South tarzını tam anlamıyla yansıtan “Vur” adlı bir parça da bulunmakta. “Ryhme Ola” adlı parçada daha önce hiç yapılamamış bir konseptle her kıta kendi içerisinde sadece tek bir kafiye düzeninden oluşacak şekilde kendini dinleten bir parça. Albümün genelinde Türkçe rapin yabancı rapin gerisinde kaldığı bir olgu olan kafiye kalıpları ve benzetmeler olan, double rhyme, line rhyme ve punchline’lar kullanılmış. Duygusal bir parça olan “Erkek Olmak” parçası da Notorious B.I.G’ nin “Ten Crack Commandments” parçası tadında ve her kesimden erkek dinleyicileri kalbinden vuracak bir parça. Kendi şehri olan Ankara için de şehrin kendi ismini alan “Ankara” parçası Ankara’lı müzik severlerin hoşuna gidebilecek bir parça.

Albüm parçaların konseptleri, kafiye düzenleri ve benzetmeleriyle Türkiye’de çıkan çoğu rap albümünden farklı olduğunu gösteriyor. Özellikle kitlelerin underground rapten hala bihaber olduğu bir dönemde daha ilk albümünde Wu-Tang connection tadında bir parça içermesi “Akonomi” albümünün ne kadar farklı ve çağdaş olduğunun bir göstergesi. Parçalar arasında değişken vokaller görebildiğimiz bu albüm, dünyada kalıplaşan rap tarzları olan West-Coast, East Coast ve Dirty South tarzlarının hepsini barındıran altyapılara sahip bir Türkçe Rap albümü.

 

akonomi Ako   Akonomi Albumu Çıktı!

-Akonomi – Track List

01- Hepiniz Fransız
02- Sana Göre
03- Kime Çattın
04- Taarruz Başladı (feat: Killah Priest)
05- Göbek Adı Korsan
06- Rhyme Ola
07- Yasak Bölge
08- Vur
09- Kolları Sıvadım
10- Ankara
11- Erkek Olmak
12- Kimisi
13- Proje Banga (feat: Mehmet Kerim)

- Albümü Online Satın Almak için Tıklayınız..

- Etiketler:, , , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 246 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi