Arsiv


Kategori: LinuX

Selamlar…
Linux Gezegenini gezerken gördüğüm küçük bir yazıyı buraya aktarayım istedim w00t 8 Milyar Dolar Değerinde İşletim Sistemi!

Debian’ın Sarge adlı sürümünün boyutunu ve değerini inceleyen bir çalışma yapılmış. Linkte çalışmanın detayları mevcut. Bazı tesbitler şu şekilde:

* Bakıcı (maintainer) olarak adlandırılan 1400 adet gönüllünün çalışmalarıyla bu dağıtım oluşturulmuş

* Debian’ın özgür yazılım tanımına tam olarak uyan (yani main deposunda yer alan) 8600 paket ve toplamda (yani contrib ve non-free depolar dahil) 15300 adet paket dağıtımda yer almakta.

* Paket, kendi içinde bütünlük taşıyan yazılım grubuna deniyor. Örneğin Firefox kurmak istiyorsanız, Mozilla-Firefox paketini kuruyorsunuz. Bu pakette Firefox’a ait gerekli olan bütün dosyalar yer alıyor.

* Dagitimi oluşturan yazılımların kaynak kodlarının uzunluğu 230 milyon satır…

* Fikir vermesi açısından Fedora Core 4, 76 milyon satır; Microsoft Xp, 40 milyon satır; Sun Solaris, 7.5 milyon satır kaynak kodu içeriyor.

* Kaynak kodların büyük kısmı C (%57) ve C++ (%16.8) ile hazırlanmış. Bana ilginç gelen bir durum, en çok kullanılan dördüncü dil LISP (%3)

* Dağıtım içindeki kaynak kod uzunluğundaki rekortmenler: OpenOffice (5 milyon satır), Linux (4 milyon satır), NVU (2.5 milyon satır), Mozilla (2.5 milyon satır), GCC (2.5 milyon satır)

* Kaynak kodun değerini hesaplamak için kullanılan bazı bilimsel yöntemler mevcutmuş. Bu yöntemlerle yapılan hesaplamaya göre Debian Sarge 60000 insan-yıl değerinde.

* Yani 1 insanın 60000 yılda yazabileceği veya 60000 insanın 1 senede yazabileceği boyutta.

* Böyle dağıtımı sıfırdan hazırlamak yaklaşık 9 yıl sürecek bir çalışma gerektiriyor. Yani dağınık şekilde kodlar/yazılımlar bulunacak ve siz bunlardan Debian Sarge seviyesinde bir dağıtım oluşturacaksınız.

* Dağıtımın para değeri ise 8 milyar $

Özetle şu an Debian Sarge, yeryüzündeki en büyük yazılım projesi olarak karşımızda.

Kaynak:http://www.alperorus.com/?p=58

Saygılarımla…

ve soracaksınız:Debian Sarge bi işletim sistemi mi ? İşletim sistemiyse cogunlukla kullandigimiz programlar bunu uyumlumlumu?
cevap:Debian Sarge Bir Linux Dağıtımı. Çoğunlukla kullandığınız Windoze Programlarının çalışması konusunda sorun yaşamanız mümkün. Ancak bu programların çoğusu için alternatifler mevcut.

Internet Explorer yerine Mozilla-Firefox, Outlook yerine Thunderbird, Evolition, Media Player yerine Mplayer, Totem… Winamp yerine XMMS, MS Office Yerine Open Office gibi alternatifleri var…

Ki ben Windoze ortamında bile IE yerine Firefox, Outlook yerine Thunderbird kullanıyorum… 3 farklı e-posta hesabını kontrol ettiğim Thunderbir’de şu an için (17.09.2005 11:49 itibari ile) 37517 e-posta mevcut ve buların her birisi koyduğum kurallara göre kendi klasörlerine hiyerarşik bir şekilde dağılmış durumda w00t 8 Milyar Dolar Değerinde İşletim Sistemi!

Daha fazlası için:
http://seminer.linux.org.tr/seminer-notlari/masaustu/

Bunun yanında Wine ve Winex gibi Win32 apileri ile windoze uygulamlarını çalıştırabiliyorsunuz…

En önemli özlliği, sizi her hangi bir lisans bedeli ve kısıtlamasına takılmaksızın istediğiniz gibi kullanmanıza imkan vermesi…

Başarılı paket yönetim sistemi ile işletim sisteminizin yeni sürümü çıktığında yeniden kurmak zorunda değilsini. Doğrudan güncelleyerek yeni sürüme hiç bir ücret ödemeksizin sahip olabilirsiniz…

Saygılarımla By.quak3….

- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 179 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi