Kategori: LinuX

İyi, güzel; Linux bir işletim sistemi; ama neden gül gibi Windows’umu bırakıp Linux’e geçeyim ki?

Evet, aslında bu güzel bir soru, ve bu soruya verilebilecek birçok cevap var:

1- Linux ÜCRETSİZDİR.

Evet, Linux sizden hiçbir ücret talep etmez. Çünkü Linux’un doğası budur. Aldığınız bir bilgisayarı, yeni kurduğunuz bir sistemi kullanabilmek için işletim sistemine 100′lerce dolar daha harcamanız gerekmez. Linux dağıtımları ancak ve ancak cd, kapak, kullanım kılavuzu gibi ek masrafları talep edebilir (Bazı çok küçük istisnalar dışında.). Hatta gönüllüleri sayesinde Size tamemen ücretsiz bile postalanabilir. Ya da bazı dağıtımlarım yatığı gibi Amerika’dan elinize kadar 5 kuruş kargo parası istemeden gönüllü olarak gönderilir.

2- Linux, BERABERİDE YÜZLERCE PROGRAMI ÜCRETSİZ GETİRİR, BERABERİNDE GELMEYEN VE SONRADAN İNDİRİP KURACAĞINIZ PROGRAMLARIN TAMAMI DA PARASIZDIR.

Yanlış duymadınız, Linux ile ihtiyacınız olan tüm programlara ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Linux’ünüzü yüklerken tüm office programlarından tutun da cd yazma programlarına, messengerlarına, türlü türlü internet tarayıcılarına, müzik ve video programlarına, film düzenleme programlarına… da sahip olmuş olursunuz. Yani Windows’ta tamamıyle sonradan edindiğiniz ve hatta büyük çoğunluğu için para harcadığınız programlar işletim sisteminizi yüklerken ücretsiz gelmiş olur. Bunlarla da yetinmezseniz Linux’un geniş program yelpazesinden istediğinizi ücretsiz olarak temin edebilirsiniz, tabi daha fazlasına ihtiyacınız olursa!

3- Linux ÇOK GÜVENLİDİR!

Linux o kadar güvenlidir ki virüs vs korkusu olmadan internette gezinebilirsiniz. Linux için çok az virüs vardır ve güvenliği çok gelişmiştir. Bu yüzden sisteminizin güvenliğinden şüpheniz olmasın. Artık 3 ayda bir bilgisayarınız formatlamaya gerek kalmayacak!

4- Linux AÇIK KAYNAK KODLUDUR.

Açık kaynak kodu, yazılımın değiştirilebileceği, kullanıcının kendi ihtiyaçları doğrultusunda şekil erebileceği anlamına gelir. Windows işletim sisteminin aksine Linux, çok geniş gönüllü yelpazesi sayesinde her saniye gelişmektedir.

5- Linux DAHA STABİLDİR.

Linux çok daha stabil, yani dengeli bir işletim sistemidir. Öyle devamlı hatalarla karşılaşmaz, performans düşüklüklerine katlanmak zorunda kalmazsınız, hatta bir programda hata oluştuğunda sistem, Windows’taki gibi kilitleneceğine ya da yeniden başlayacağına, hata oluşan uygulamayı kapatır. Böylece veri kaybı yaşamazsınız. Bilgisayarınızı günlerce aralıksız, sorunsuz bir şekilde açık tutabilirsiniz.

Aslında daha uzun yazmayı düşünüyordum açıkçası. Ama Linux’un avantajları yazmakla bitmeyeceğinden bunlarla yetinmek zorunda kalıyorum.

Görüldüğü gibi Linux, her türlü ticari kaygıdan uzak olarak gelişmesine dünya üzerindeki sayısız gönüllü tarafından devam etmektedir. İçine karşılıksız emek katılarak büyümekte ve gelişmektedir. Ancak aslında en büyük karşılık Linux’un bunca yol katetmesidir. Her büyük firma (Google vs) Linu8x’a geçmekte ve ev kullanıcıları da yava yavaş Linux’a yönelmektedir.

SANIRIM BU KADAR SEBEP HERKES İÇİN YETER.

Bir dahaki yazımda Linux ile Windows işletim sistemini karşılaştıracağım. Büyük oranda bu yazımın tekrarı olacak ama olsun.

SAYGILAR…

- Etiketler:, , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 209 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi