Kategori: Genel

Bir internet efsanesi olan Facebook aynı zamanda sanal dünyanın kurallarını değiştiren site olarak da anılacak. Bu sosyal ağdan öncen hemen herkes kişisel bilgilerini internette vermek konusunda paranoyakça davranıyordu. Ancak sırf popüler olduğu için kullanıcıları bu sayfa üzerinden tüm bilgilerini ve hatta sonradan pişman olacakları fotoğraflarını bile paylaştı.

Özellikle bu sanal sosyalleşme sitesinin geçtiğimiz ay kendiliğinden değiştirdiği gizlilik ayarları nedeniyle, Facebook kullanıcılarının profilleri bir süre herkese açık hale gelmişti. İşin vahim kısmı ise bu ayarları es geçen ya da yapmayı bilmeyen kullanıcılarının birçoğunun, hâlâ profillerinin halkla açık durumda olmaları.

Ancak kararından kendide olumsuz etkilenen Facebook CEO’su geçen gün verdiği bir konferansta internette özel hayatın olmayacağını savundu. Mark Zuckerberg, konuşmasında insanların kişisel bilgilerini paylaşmamak gibi sosyal normları niye sanal dünyaya taşıdıklarına anlam veremediğini söyledi.

CEO: Biz sorumsuzluk değil devrim yaptık

Zuckerberg ünlü sosyal ağın temellerini Harvard‘daki bir öğrenci odasında atarken, arkadaşları projenin işe yaramayacağını çünkü kimsenin kişisel bilgilerini internete vermek istemeyeceğini iddia etmişler. Ancak 25 yaşındaki CEO yarattıkları yeni sanal düzen sayesinde, birçok eski kafalı şirketin zarar gördüğünü ve gizlilik esaslı politikalarından vazgeçtiğini de belirtti.

Zuckerberg’e göre kendisi yaptığı bu yeniliklerle internette yeni bir dönem açtı. Bu devrimi yapmak için 350 milyon kullanıcının profilini gizlilikten yoksun hale getirdiğini hatırlatan ve sizce bu kişilerin hepsi o ayarları okuyup güvenli olacak şekilde düzenleyip düzenlemediğini sorgulayan bir soru üzerine ise sosyal ağ krallının verdiği cevap ise oldukça ilginç.

Mark Zuckerberg olayla ilgili kararlarının hatalı olduğunu kabul etmeyip, yaptıkları şeyin aslında büyük bir devrim olduğunu savundu. CEO soruya “Bu kadar kullanıcının özel ayarlarını değiştirmek her şirketin yapabileceği bir şey değil. Ancak daha önce bahsettiğim sosyal normları kırmak için böyle devrim niteliğinde bir hareket yapmak zorundaydı” cevabını verdi.

- Etiketler:, , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 2.306 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
11 adet
emre #
30 Ekim 2013, 20:59

şifremi unuttum nasıl açabilirm

ahmet yıldırım #
5 Ocak 2014, 22:27

şifremi yanlış girdim örenmek istiyorum

tugce #
2 Mayıs 2014, 23:35

merhaba 2 ay içinde benim facebookmum acıktı.ben facebook herzaman girmiyorum.ama
son zaman facebook kapattı ve acılmıyor.beni nasıl sifreyi geri alabilirim siz bana fikir
verirmisn lütfen olur.hemen olsun yani

mine toprak #
11 Temmuz 2014, 17:02

fescbooc ve hotmail şifremi unutum veya ele geçti belemiyorum ama bütün yoları denedim ama bir turlu şifre alamadım lutfen bana yardımcı olurmusunuz.

olcay #
12 Temmuz 2014, 12:21

faceyi unuttum bulamıyorum

ALİ ÖZCAN #
5 Eylül 2014, 15:39

HESABIM KAPANDI NASIL AÇARIM

kaan mert #
30 Kasım 2014, 14:07

şifremi geri almak istıyorum

suat göktaş #
24 Ekim 2016, 16:54

şifremi unutum nasıl geri alabilirim

Ali arduc #
25 Kasım 2016, 12:50

Facebook sifre deyistirme kodu facebook ta kayitli olan noya geliyor ama no suan aktif ama kim kullaniyor bilmiyorum

derya #
16 Mayıs 2017, 11:55

adresimin şifresini unuttup nasıl facemi açabilirim
yardımcı olurmusunuz

tucay sabalık #
25 Eylül 2017, 18:12

Şifremi unttum nas albi lirim

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi