Kategori: Yazilim

HESK; Php kodlama diliyle yazılmış, oldukça sade, kullanımı rahat, anlaşılır ve hızlı bir Script’tir.

HESK Help desk software; Türkçe anlamı “Yardım Masası Yazılımı” demektir. Bir çoğumuzun internet sitelerinde gördüğü, genellikle alışveriş sitelerinin, web hizmeti veren sitelerin başta gelmek üzere birçok sitenin benzerlerini kullandığı bir soru cevap sistemidir.

Web tasarımı ile uğraşan veya kendi web sitesi olanlarımızın bildiği gibi, ziyaretçilerimizin veya sitemizden alışveriş yaptırıyorsak müşterilerimizin bize ulaşması esnasında birçok sorun çıkabiliyor. Yaptığımız iletişim formları hosting ve benzeri problemler nedeniyle bazen e-posta adresimize gelmeyebiliyor. Ya da çoğu zaman her müşteriye aynı cevapları vermekten, tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan sıkılmaktayız.

Bu sebeple HESK gibi birçok “Help Desk” yani “Yardım Masası” programı, scripti ve web üzerinde çalışan online sistemler oluşturulmuştur. Bu programlar veya sistemler sayesinde site yöneticileri veya hizmet verenlerinin işleri oldukça kolaylaşmakta, sorulan sorular ve verilen cevaplar bir veri bütünlüğü oluşturarak zamanla sunucu ve hizmet kalitesinin geliştirilmesine de katkıda bulunmaktadır.

Yardım Masası hakkındaki bilgilendirici bölümümüzden sonra HESK’i size tanıtmaya geçelim.

Hesk’in birçok özelliği olmakla beraber, kısaca öne çıkan marifetlerini yazalım :

Müşteri Sayfaları Özellikleri :

# Müşteri Sayfası oldukça sade ve anlaşılabilir.
# Müşteri Sayfasından Yeni Soru Kaydı yapılabilir.
# Yapılan Soru Kayıtlarına Takip Numarası verilerek daha sonra kolay ulaşılması sağlanmış.
# Müşteri Sayfasından Kayıtlı Sorunun Takip numarası unutulmuşsa e-posta adresine gönderilmesi istenebilir.
# Müşteri E-Posta adreslerinin kötü amaçlı kullanımını bildirmek amacıyla, soru kaydı yapıldığında kayıtta yazılan e-posta adresine bilgilendirme mesajı gönderilir.
# Müşteri Sayfasından Soru Kaydı yaparken spam botlar yani kötü niyetli form dolduruculara karşı Güvenlik Resmi mevcuttur. Mesajınızı yazdıktan sonra resimde görünen kodu istenen kutucuğa aynen yazmanız istenir.

Yönetim Kısmı Özellikleri :

# Toplam 6 Sql tablosu ve 13,5 Kb gibi ufak bir başlangıç kurulumu boyutuyla sunucunuzu yormadan çalışır.
# Destek Hizmeti vermesini istediğiniz elemanlarınıza sınırsız sayıda hesap açabilirsiniz.
# Destek Elemanlarınıza vereceğiniz kategori erişimi, soru okuma ve cevaplama yetkilerini yapılandırabilirsiniz.
# Müşteriler tarafından yapılacak soru kayıt formundan ekli dosya gönderilmesini izninize bağlı olarak sağlayabilirsiniz. Ekli dosyaların türü, boyutu gibi özellikleri yönetim panelinizden ayarlayabilirsiniz. Ekli dosyaların kaydedilmesi için script dizini içerisinde veya sizin belirleyeceğiniz bir dizinin CHMOD yazma izinlerini 777 yani yazılabilir olarak açmanız gerektiğinden çok gerekmedikçe kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
# Sık Yazılan Cevaplar için Hazır Cevaplar bölümü sayesinde cevap kayıtları oluşturabilir, gerektiğinde sadece cevabı seçip göndererek zaman kazanabilirsiniz.
# Soru Kayıt formlarına özel alanlar ekleyebilir, istediklerinizi zorunlu alan yaparak müşterinizden almanız gereken diğer istediğiniz bilgileri de alabilirsiniz.
# Gelişmiş Arama seçenekleriyle Kayıtlı Sorular içerisinden istediğiniz bulmanız daha da kolay hale getirilmiştir.
# Müşteriler ve Destek Elemanları tarafından yazılan sorular, cevaplar her iki tarafa da e-posta ile bildirim yapılabilir.
# Üretici Sayfasındaki Destek Forumlarındaki Dil Bölümünden birçok dil çevirisine sahip olabilirsiniz.

Demo İmkanı :

Scripti kurmadan önce kullanmak görmek isteyenler için;
Müşteri Sayfası Demosu

Yönetim Paneli Demosu
Kullanıcı Adı : Demo
Yönetici Şifresi : demo1

Kullanım İpuçları ve Tavsiyeler :

# Yönetim Paneli Giriş Adresi : http://www.sitenizinadresi.com/heskdizininiz/install.php
# Yönetim Paneli Üst Menüsündeki Settings bölümünden scriptin tüm ayarlarını yapabilirsiniz. Bu ayarları yapabilmeniz için hesk_settings.inc.php adlı dosyanın CHMOD izninin 666 olması gerekir ve ayarlar ile işiniz bittiğinde güvenlik gereği mutlaka 644 e çevirmenizi tavsiye ederiz. Bu uyarıyı zaten Settings bölümünde de göreceksiniz.
# Destek Masanızdan gönderilecek sorulara ekli dosya ilave edilmesini istemiyorsanız, güvenlik gereği attachments klasörünün CHMOD değerini mutlaka 644 veya 755 yapınız. Aksi taktirde başınız ağrıyabilir.

indirmekiinvr1 HESK Help Desk Software 2.0 İndirmek İçin:

http://www.phpjunkyard.com/dnl/hesk20.zip

- Etiketler:,
- Bu yazı şu ana kadar 396 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
3 adet
filtre pres #
8 Şubat 2009, 02:52

çok teşekürler

Özdemir #
18 Ağustos 2010, 17:22

güzel paylaşım

Sezer Tahmaz #
27 Aralık 2017, 10:57

Elinize sağlık güzel makale olmuş.

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi