Baglantilar


Kategori: Genel

Her konuda ilk göz ağrısı farklıdır deriz ya, bugünün 30’lu yaşlarında bulunanların döneminde bilgisayarı popüler yapan ilk göz ağrılarıdır Commodore 64.

commodore 64 konsolu
commodore 64 konsolu

Aramızda 30’lu yaşlarında olupta kullanma fırsatı bulmuş olanlar var mıdır bilmem fakat o duyguyu yaşamamış fakat biraz olsun hissedebilenlerdenim.

1980’lerde piyasa çıkan ve o dönemin gözdesi haline gelen commodore 64, 25 yıl sonra bile ününü kaybetmemiş olacak ki, çeşitli emülatörler indirerek size kendisini kullanıyormuşsunuz hissini veren uygulamaları, oyunları edinebilmenizi sağlayan bir web sitesi mevcut. Popüler oyunlar olarak tecrübelerime göre değil fakat araştırmama göre Boulder Dash, Ghostbusters ve The Great Giana Sisters oyunlarını sayabilirim.

\

Şuradaki makale’de PC World dergisi yöneticisi ve aynı zamanda editörü olan Harry McCracken Commodore 64 hakkında “çok çekici bir bilgisayar olmayabileceğini fakat birçok kişiselleştirmelere sahip olduğunu ve çok sevildiğini günümüzde de hala sevildiğini” belirtmiş.

1982-1993 yılları arasında 17 milyon Commodore 64 bilgisayar satılmış. Bu rekoruyla Guiness rekorlar kitabına en iyi satılan bilgisayar olarak adını yazdırmış.

commodore 64
commodore 64

82 yılı için iyi bir değer olan 64 KB hafızaya sahip olan Commodore 64, eski bir ses kartına ve aileler adına uygun bir fiyata sahipti: $595.

10 Aralık Pazartesi günü, The Computer History Museum Kaliforniya’da Commodore’nin 25. yılı kutlanacak.

commodore 64
commodore 64

Bu bildiriyi yazmama sebep olan makaleden ve vikipedi‘den commodore 64 hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

- Bu yazı şu ana kadar 203 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi