Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 2

Java dili ile yazılmış internet ve masaüstü uygulamalarını bilgisayarınızda ve tarayıcınızda çalıştırabilmeniz için gerekli olan yazılımdır.

Java Java SE Runtime Environment 6.0

Not: Programın bu sürümünü sisteminize kurmadan önce sitemizdeki Java Sanal Makinesi adlı programı da sisteminize kurmanızı öneriyoruz. Böylece TÜM Java uygulamalarını sorunsuz olarak çalıştırabileceksiniz. Programı innDirip kurduktan hemen sonra Windows konsol ekranında ‘java’ komutu vererek yüklediğiniz yazılımın sürüm bilgisini öğrenebilirsiniz.

indirmekiinvr1 Java SE Runtime Environment 6.0 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 1

Java Çalışma Ortamı anlamına gelen JRE her bilgisayarda olması gereken bir programdır. JRE ile java oyunları veya java appletleri barındıran sitelere kolayca girilebilir.

Bu kılavuz JRE’nin nasıl kurulacağını adım adım resimlerle anlatıyor. Ayrıca java derleyicisi kurulumu da anlatılıyor. Kılavuz java hakkında bilgisi olmayıp da bilgisayarında javaya ihtiyaç duyanlar için sade bir dille yapılması gerekenleri anlatıyor. Bu kılavuzu mutlaka belgeleriniz içine kopyalayın.

Kitapçığın değindiği diğer bir konu da java komutları. java, javac, jar, appletviewer gibi komutlar nedir ve nasıl çalıştırılır? Java programı nasıl yazılır? Java programı nasıl derlenir ve arşivlenir? Bilgisayar üzerindeki ya da web üzerindeki appletler nasıl çalışır? Java kurulumu sırasında hangi sorunlar çıkabilir? Java Kurulumunun püf noktaları nedir?

Tüm bu sorulara bu eseri okuyarak yanıt bulabilirsiniz.

Yanıt bulamadığınız sorular için de eseri yazan kişiye mail gönderip sorabilirsiniz.

Not: Eseri okumak için Adobe Acrobat Reader Programı gereklidir. Aşağıdaki linkten sisteminiz için uygun bir Reader kurabilirsiniz;

Adobe Reader 8.0 Türkçe İndir

indirmekiinvr1 Java Kurulum ve Kullanım Kılavuzu İndirmek İçin:

http://www.javamar.com/set/javarehber.pdf


14 Temmuz 2008
Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 1

iPhone’un eksikleri birer birer üçüncü şahıslar tarafından kapatılmaya devam ediliyor. Sitemizin sağ tarfında yer alan son anketimizde kullanıcıların da paylaştığı gibi Java, iPhone’daki en büyük eksikliklerin başında geliyor.

Java’nın gelişticisi Sun‘ın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eric Klein’ın açıkladığına göre Sun, Apple’ın yayınlayacağı duyurduğu SDK’yı kullanarak Java’nın iPhone versiyonunu geliştirecekmiş. Klein’ın verdiği tarih ise en erken Haziran 2008.

java iphone iPhone için Java


Eğer iPhone’da Java olursa, iPhone için geliştirilecek uygulama sayısında büyük bir patlama olur. Mevcut iPhone uygulamaları, “Objective C” ismindeki dünyada az sayıdaki geliştiricinin hakim olduğu bir programlama dili ile geliştirmekte. Java ise dünyada çok sayıda geliştiricinin hakim olduğu bir programlama dili.

Açıkça ben Apple’ın, Sun’ın bu duyurusuna ne diyeceğini merak ediyorum. Çünkü Steve Jobs’ın bir amacı da Objective C’yi dolayısıyla Mac OS X işletim sistemini yaygınlaştırmak. Java ise platform bağımsız (her işletim sisteminde çalışabilen) bir programlama dili olduğu için Steve Jobs’ın hayellerine darbe vurabilir.

Umarım Apple da, bizim iPhone’da Java hayellerimize darbe vurmaz.

Bu arada MacOSXPC.com iPhone SDK’sı ile ilgili çok güzel bir yazı dizisi (11 yazıdan oluşuyor) hazırlamış. İçerik oldukça sade ve doyurucu. iPhone’un SDK’sı hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanlara kesinlikle tavsiye ederim. Aşağıdaki linkten dizinin ilk yazısına ulaşabilirsiniz:

http://www.macosxpc.com/2008/03/08/iphone-sdk-1-giris/

MacOSXPC.com’u hazırlayan arkadaşların eline sağlık.

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

Antechinus JavaScript Editor bir javascript editör programıdır. Bu programın sayesinde web sitenize koymak için javascript dosyaları yaratabilir ya da daha önceden hazırlanmış javascript dosyaları (JS) üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Programın en büyük özelliklerinden bir tanesi AJAX destekli olması. İsterseniz kendi javascript bilgi dağarcığınızla profesyonel javascriptler yazabilir ya da programın kendi temel kısayollarıyla basit kodlar oluşturabilirsiniz.

Yaptığınız çalışmaları anında izleyebilme, resim ekleyebilme, ses dosyası çalabilme, flash eklentisi ekleyebilme gibi ekstra özellikleri mevcuttur.

indirmekiinvr1 Antechinus JavaScript Editor 10.0 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

34470 Antechinus JavaScript Editor 10.0

Yukarı
Yazilar iin RSS aboneligi