Resident Evil 5Afrika’nın sıcağını mı düşünelim yoksa, T- Virüsünün insanları zombiye çevirip, bizi yem olarak görmesini mi? Bu ikilem içersinde kalanlar, benim gibi zombileri seçeceklerdir. Açlık, savaş , silah tacirliği dahil tüm yasal olmayan olaylarında olduğu bu kasabada neler oluyor? İlk oyunları hatırlardağınızda, ölümcül virüs ile Raccoon şehrinde tanışmıştık ve uzun zaman zombiler ile savaşımızı burada veriyorduk. En son Resident Evil 3′de Raccoon şehrini yok etmiştik ve bunun devamında dördüncü oyun çıktı. Fakat çok farklı bir konu ile karşımıza çıkan dördüncü oyunda hükümet tarafından görevlendirilen bir ajanı canlandırıyorduk ve bunun üzerine teröristler tarafından kaçırılan, başkanın kızını kurtarmaya çalışıyorduk. “Los IIluminados” adındaki tarikat tarafından keşfedilen, Las Plagas isimli parazit, kasabalı insanların vücutlarında yaratık olarak yaşam sürüyorlardı. Yine vaktimizi büyük ölçüde bunları öldürmekle harcadık. Ölümcül deney ismi ile sinemalarda da boy gösteren ve ilk filmin çok ses getirmesi nedeniyle, bunun üzerine gelen ikinci film Apocalypse ve serinin yeni halkası olan RE-Extinction isimli yeni film ise şu anda sinemalarda izleyici ile buluştu. Beyaz perdede de iyi bir başarı grafiği çizen, Resident Evil serisi,günümüze kadar başarılı bir şekilde devam etti. Ancak bitmek tükenmeyen bu zombiler şimdide, Afrika’nın Somali bölgesinde karşımıza çıkıyor.

Resident Evil 5 ismi ile yeni konsollarda boy gösterecek olan yeni oyun, hayranlarını ve birçok oyunseveri, büyük ölçüde bekleme moduna sokmayı başardı. Her çıkan oyunu olay yaratan seride, bu yeni maceramızda, hiç şaşırmadığımız ve görmeye alıştığımız zombiler burada’da karşımıza çıkmayı başarıyor.

Resident Evil 5

Sıcaktan kavruluyoruzOyun Afrika Boynuzu adı verilen bölgede bulundan Somali’de geçiyor. Sıcaktan kahramanımız soğuk soğuk terlerken bir anda çevresini öfke ve bir o kadar da kana susamış, yüzlerinden bile dehşet saçan, zombiler sarıyor. Resident Evil Code: Veronica X’den tanıdığımız Chris Redfield’ı Somali’deki o esrarengiz kasabaya götüren neydi acaba? bunun cevabını tabi ki, oyunu oynadığımızda öğreneceğiz ama şimdilik bilmemiz gereken, oyun bize vaat ettiği görsellik. Fragmanı izlediğimizde, oyunun ne kadar dehşet olacağını tahmin edebilirsiniz. Teknolojiyi sonuna kadar zorlayan Capcom, şimdiye kadar ki yapılan Resident Evil serisinde en iyi grafiklere sahip olan oyun, hem senaryosu, hem de yeni özellikleri ile şimdiden 2008 yılının en iyi oyunu olamaya aday olarak görünüyor.

Yeni yapımda güç kaybetme özelliği mevcut. Yani karakterimiz sıcakta fazla duruğu zaman terleyecek, güç kaybedecek ve ayakta durmaya bile zorlanacak. O kadar zorlanacak ki, hayaller görmeye başlayacak.(çölde serap görmek gibi)Yapay zeka konusunda bir adım atan RE5, düşmanları bize karşı daha zorlayıcı yollara gitmiş. Yani diğer RE serisindeki oyunlar gibi tek düze saldırmak yerine, kalabalık bir şekilde ve aniden evlerin arasından çıkıp, çevremizi sarabilecekler. Tabi ki buna karşılık, tecrübeli olan karakterimiz, daha fazla özellikler ile donanmış olacak. Bizi bir an bile bırakmayı düşünmeyen düşmanlar her an her yerden çıkabilecekler. Bizi öldürmek için o kadar ısrarlı olacaklar ki, değişik şekillerde saldıracaklar ve bir eve girip kurtulduğunuzu düşündüğünüz anda pencereden veya kapıyı kırıp girecekler. Birçok özellik RE 4′e benzese de,geliştirilmiş ve biraz daha yaratıcılık katılmış.

Detaya da dikkat eden yapımcılar, zombilerin her inceliğini düşünmüş. Tamamen oyun içi görüntülerden hazırlanan, Microsoft’un E3 2007 basın konferansında gösterilen ilk video’da gördüğümüz gibi zombilerin yüz ifadeleri, yüzlerindeki dehşet görüntü, o anın ne kadar korkutucu olduğunu yaşatacak gibi gözüküyor. Hem aksiyonun dem vurduğu, hem de korkuyu kusursuzca yaşatacak olan oyun “Black Hawk Down”(Kara Şahin Düştü) filminden esinlenerek hazırlanmış. Yapımcılar bu filmin de Somali’de geçmesi ve filmdeki askerlerin yaşadığı olayların Chris’in yaşadığı çaresizlikle kesiştiğini ve bu yüzden filmdeki birçok sahne ve atmosfere benzeyeceğini belirtti. Ayrıca Oyundaki kontroller RE 4′deki kontroller hemen hemen benzeyecek. Omuz üzerinden bakış açısı ve üçüncü şahıs bakış açıları gibi kamera açıları bulunacak. Bunun yanında RE 4′de bulunan silahların yanı sıra yeni silahlarda eklenmiş. Tabi yeni zombilerin daha hızlı olması nedeniyle, onları durdurabilecek daha hızlı ve daha etkili silahlar olacak. Silahlar konusunda yetersiz kalacağımız zamanlarda ise tecrübeli karakterimiz, yeteneklerini konuşturacak. Örneğin kalabalık bir şekilde, her yerden saldıran ve bizi çevreleyen zombilere karşı yeni yeteneklerimizi bu sırada sergileyeceğiz ve hem ateş edip, hem de yumruk atma, yeni dövüş yetenekleri gibi özelliklerimiz bulanacak. Son olarak güneşinde üzerimizde büyük etkiside bulanacak. Karanlık bir yerden gün ışığına çıktığımız zaman bir an gözlerimiz kamaşacak ve önümüzü görmede zorluk çekeceğiz.

Resident Evil 5′ün yapım aşaması devam ededursun, en büyük rakibi olan silent Hill serisinin yeni oyunu da yapım aşamasında ve 2008 yılında bu iki devin kapışmasını izleyeceğiz. Oyun çıkana kadar bir konsol sahibi olmayı düşünmüyorsanız, Resident Evil 5′in fragmanını izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü fikrinizi büyük ölçüde değiştirecek diye tahmin ediyorum.