Resident Evil 5 olarak etiketli yazılar

Resident Evil 5

Capcom’un on senedir devam eden başarılı serisi Resident Evil, dördüncü oyunuyla seride bir devrim gerçekleştirdikten sonra, yeni nesil konsollardaki ilk yapımı ile adeta şova hazırlanıyor. PS3 ve Xbox 360’da görebileceğimiz Resident Evil 5’in başka bir platformda olmayacağı söyleniyor. Ancak unutmamak gerekir ki, yapımcılar daha önce de Resident Evil 4’ün sadece Gamecube’de olacağını açıklamış ve daha sonra PS2 versiyonunu piyasaya çıkarıp, PC sürümü için de Ubisoft firmasıyla anlaşmıştı.

Yine aksiyon dolu bir yapım bekliyor bizi. Resident Evil 4’teki oynanış daha gelişmiş ve daha hızlı bir şekilde karşımıza çıkacak. Senaryo hakkında henüz açıklanan bir şey olmasa da, bu sefer kurguya daha fazla önem verilmesini umuyoruz. Kahramanımızın, serinin daha önceki oyunlarından tanıdığımız Chris Redfield olduğu tahmin ediliyor. Fakat yapımcıların bu konuda inatla hiçbir soruya cevap vermemeleri kafalarda soru işaretleri meydana getiriyor.

Hiçbir yerde rahat yok!

Oyundaki atmosfer, diğer Resident Evil yapımlarından oldukça farklı. Kavurucu güneşin altında, oldukça aydınlık ve çölü anımsatan bir mekanda geçiyor maceramız. Güneşte uzun süre kaldığı zaman karakterimiz zarar görecek. Kapalı bir yere gittiğinde sıcaklıktan bir nebze olsun kurtulmuş olacak; ama bu sefer de yaratıklar kendisini rahat bırakmayacak. Genellikle toplu halde karşımıza çıkacak olan düşmanlarımız artık daha akıllı, daha hızlı ve daha ölümcüller. Güvenli olan hiçbir yer yok. Oyuncuya rahat nefes almak yok!

Her yeni nesil konsol oyunu gibi Resident Evil 5 de grafikleriyle ön plana çıkıyor. Hem de ne grafikler! Ana karakterimiz inanılmaz bir şekilde modellenmiş. Saçları, sakalları ve yüz hatları gerçeğe oldukça yakın. Arka planlar fazlasıyla detaylı hazırlanmış. Yapımın görsellik konusunda iddialı olduğu diğer bir nokta ise ışıklandırma ve gölgeler. Kapalı bir ortamdan birden açık bir yere çıktığında günışığına çıktığınızı düşünün. Karakterinizin gözleri kamaşıp kısa bir süreliğine etrafı net göremez hale gelecek ve emin olun asla böyle bir zamanda düşmanlarla karşılaşmak istemeyeceksiniz. Gerçekten grafiklere hayran kalmamak elde değil. Ne yazık ki bu görsel şölene tam olarak tanık olabilmek için yüksek çözünürlüklü bir HD TV gerekecek.

Yapımcılar oyunda kullanılacak olan fizik motorunun gerçek ile birebir olabilmesi için ellerinden geleni yapıyor. Hayli gelişmiş fizikler sayesinde çevredeki hemen her şey hasar alıyor. Bunun oynanışa büyük bir katkısı olacağını belirtiyor Capcom.

Çoklu oyuncu seçeneğinin bulunup bulunmayacağı henüz kesinlik kazanmış değil. Bu seneki E3’te Resident Evil 5’i göreceğimizden neredeyse emindik. Nedense Capcom beklemeyi seçti ve bizi hayal kırıklığına uğrattı.

Yapım aşamasındaki her oyunda olduğu gibi işin sevimsiz yanı ve değişmez kaderimizi beklemek. Henüz net bir çıkış tarihi verilmese de, 2007’nin ilk çeyreğinde PS3 ve Xbox 360 versiyonunun aynı anda çıkacağı söyleniyor. Buna sevinelim mi, üzülelim mi bilemiyoruz ama bir şeyden eminiz; Resident Evil 5 bomba gibi geliyor!

Resident Evil 5

resident-evil-5.jpg

Resident Evil 5′in, PC’ye de gelebilir!

WII için çıkarılacağı söylentileri bir yana elimize geçen bazı haberlere göre Resident Evil 5 in PC’ye çıkması daha muhtemel. Hala resmî olarak duyurulmamış olmasına rağmen bu durum Capcom yetkilisi Christian Svensson’ın yorum yapmasını engellemiyor. “Biliyorumki ben ve Inafune-San PC yandaşıyız ve Capcom PC oyun sektörünün aktif bir üyesi. Bu platforma ve onun yükselme gösteren grafiğine inanıyoruz. Toz pembe kehanetlerim bir kenara, gelecek kâr ve zarar oranımız bizim bu kararı almamızda rol oynayacak. Bu benim uzun yoldan ‘Bekleyin hala kesin değil.’ deyişim.” diyen Christian Svensson’ın sözleri bize son yıllarda hemen hemen her oyunu PC’ye de gelen şirketin bu oyunu da PC ye çıkaracağına inandırıyor. Capcom’un maddi çıkarlarını bir arada düşündüğümüzde de, oyunun PC platformu için de gelmesi ihtimal dışı değil.