Pro Evolution Soccer 5 olarak etiketli yazılar

Pro Evolution Soccer 5

Futbol, tüm dünyada en çok izleyici kitlesine sahip olan spor dalı olarak bilinir. Hayran kitlesi o kadar büyüktür ki, futbol adına düzenlenen en basit organizasyon bile büyük izleyici kitlelerini toplamayı başarabilir. İnsanların (özellikle de erkeklerin) bir çoğu nerede bir futbol müsabakası görseler, izlemeye çalışırlar. Futbol, artık insanların adeta damarlarında dolaşan, birçoğumuzda hastalık haline gelmiş bir spor dalıdır.

Hayran kitlesi bu kadar büyük olan bir sporun izleyicisi çok olduğu gibi, oynayan sayısı da o kadar çoktur. Lisanslı, lisansız milyonlarca futbolcu vardır. Bunun dışında neredeyse her erkekte, en azından halı saha maçları yapmak yoluyla da olsa futbol oynamak ayrı bir zevktir. Tüm dünyada her takımın taraftarları, takımlarını izlemek, futbola ve futbolculara biraz daha yakın olabilmek amacı ile stadyumlara akın ederler. Bu futbol hayranı insanlar, her istedikleri an futbolla iç içe olmak, istediği an futbol oynamak isterler elbette.

İşte bunu yapabilmenin bir yolu da bilgisayar oyunlarıdır. Ama oyun öyle olmalıdır ki, oyuncuya hayran olduğu bu sporun tüm heyecanını yaşatmalı, ona neredeyse gerçekten maç yapıyormuş hissini verebilmelidir. En azından o hissi uyandırmalıdır kısmen. Oyuncuya gerçek maçlarda yapabildiklerini yapma imkanı verebilmelidir. İşte yıllardan beri oyunculara gerçek futbol tadını yaşatmak, insanlara bilgisayar başında gerçek futbol heyecanı yaşatabilmek için uğraşan bir firma var KONAMI. Yıllardan beri her sürümüyle, özellikle konsolları kasıp kavurduktan sonra, PC’lerde ilk çıkan versiyonu ile işte budur dedirten bir oyunu ve serisini yapmayı başaran bir firma. İnsanların gönüllerinde yıllardan beri taht kuran bu muhteşem futbol oyunu hepimizin bildiği adıyla PES, yani Pro Evolution Soccer. PC’ye ilk çıkan PES3’ten sonra bu 3. oyun oldu.

PES3’te herkes ona hayran kalmıştı, daha iyisi olamaz derken, PES4’ün muhteşemliği karşısında, tek rakibi kendisi olan Konami, eski oyunundan kat kat daha iyi bir oyun çıkarmıştı karşımıza. Bu artık, işin sınır noktası gibi görünüyordu, çünkü Pro Evolution Soccer 4 gerçekten,oynanış bakımından artık iyice gerçek futbola benzemişti. Yine daha iyisi olmaz diye düşünüyorduk. Ama artık büyücü gözüyle baktığımız PES yapımcıları, tekrar kendilerini aşarak ve tekrar herkesi şaşırtarak bu sefer de, futbolun bilgisayarlardaki gerçek ve yeni yüzü olan Pro Evolution Soccer 5 ile karşımıza çıktılar (Biliyorum çok uzattık, hemen asıl konuya giriş yapıyoruz).

Yok böyle birşey

Oyunda kurulumda ilk dikkat çeken farklılık (görüntü netliği değil), bu esnada bizden registration kodu istenmesi. Eski oyunlarda bu yoktu. Artık Konami en azından bir önlem mahiyetinde bu şekilde kodlar koymak istemiş sanırım. Kurulumu yapıp oyuna girdiğimizde bizleri oldukça hoş bir müzik eşliğinde, oldukça kaliteli hazırlanmış bir giriş videosu karşılıyor. Her şey çok hoş bir görünümde ve video, hadi artık oyuna başla diyor adeta. Giriş videosunu izleyip heyecanlandıktan sonra menüye geliyoruz. Bu da ne demeyin. Evet Konami bu oyunda menüler dahil olmak üzere her noktada değişiklikler yapmış (Menü seçenekleri aynı ama). Hareketli arka plan hemen dikkatinizi çekecektir. Konami anlaşmalı futbolcuları olan John Terry, Thierry Henry ve Didier Drogba’nın görüntülerini koymuş arka plana (Hoş da olmuş hani). PES5’te de yine alışık olduğumuz menü seçenekleri mevcut; Match, Master League, League, Cup, Training, Edit, Options, Network ve Exit. Bu menü seçeneklerinden daha ayrıntılı olarak bahsedeceğiz…

 

Pro Evolution Soccer tüm serilerinde oyuncuların isteklerini göz önüne almış ve gerçek maçlardaki oynanışı yakalamak için sürekli olarak kendini geliştirmişti. Adeta bir geleneğe dönüşmüştü ve bu sene de devam etti. Pro Evolution Soccer, neredeyse tüm yönleriyle kendini geliştirdi bu sene. PES5 demoyu ilk görenlerın bazıları oyunu PES4’le aynı diyerek nitelendirmişler, fakat oynadıkça, aslında PES4’le aralarında isim benzerliği dışında hiçbir benzerlik olmadığını görmüşlerdi. PES5, bir önceki sürüme göre o kadar çok geliştirilmiş ki, gerçekten PES4’le aynı demek oldukça komik bir durum olur.

Oyunun en büyük iddiası olan oynanış, PES5’te tamamen değiştirilmiş ve inanılmaz geliştirilmiş. Futbolcuların yaptıkları her hareket için, kullanılan animasyonlar tamamen değiştirilmiş. Bu oyunun görünüşündeki ve oynanışındaki gerçekçilik unsuruna o kadar büyük olumlu katkı yapıyor ki, bunu sadece görerek anlayabilirsiniz. Pas veren oyuncular, topun, kendisinin ve pası vereceği arkadaşın durumuna göre pas veriyor artık. Eski oyunda olduğu gibi 2-3 pas verme animasyonu yok artık. Aynı şeyler şutlar, ortalar, top kontrolleri, çalımlar ve oyun içinde aklınıza gelebilecek her şey için de geçerli. Artık her futbolcu, yeteneği doğrultusunda, topun durumuna göre, şut çekiyor pas veriyor.

Top kontrolleri ise oyundaki en büyük gelişimin yaşandığı nokta. Futbolcular topu her şekilde kontrol edebiliyorlar. Top kontrolü için artık sadece ayaklarını değil, dizlerini, omuzlarını, kafalarını ve hatta ellerini kullanıyorlar. Sonucunda da elle oynama oluyor tabii ki :) Ama emin olun bu, oyunda çok fazla karşılaşacağınız bir durum değil. Karşılaştığınızda oyundaki animasyon zenginliğinin bir parçası olarak, rakip takımın oyuncularının hakeme eline çarptı diye itiraz ettiğini bile göreceksiniz.

Şutlardan bahsedecek olursak, o konuda da kalitenin arttırılmış olduğu bir gerçek. Aslında bu noktada top fiziğinin geliştirilmiş olduğunu söylemeliyim. Topun gidişi o kadar gerçekçi olmuş ki, gerçekten inanılmaz. Abartmak gibi olmasın ama ben gerçektekinden en ufak bir fark göremedim neredeyse. Futbolcular şutu çektiklerinde topun, verilen falsoya ve hıza göre gidişi, havada süzülmesi, falso alması, oluşturduğu görüntü tek kelimeyle muhteşem. Ortalarda ve paslarda da aynı şey geçerli. Oyundaki her topun gidişi, ağırlığı ve hareket edişi birbirinden farklı. Tıpkı gerçekteki gibi, bütün topların fiziksel özellikler oyuna aktarılmış. Ayrıca artık top yerde yuvarlanırken, havada uçar gibi değil, gerçekten çimin üzerinde yuvarlanıyormuş gibi gidiyor ve sürtünme ile yavaşlaması da çok gerçekçi yapılmış. Topun yavaşlama hızı, çimin kalitesine, zemin ve hava durumuna da bağlı. Rüzgarın esme yönü, hızı ve hava koşulları topun gidişini ve durma hızını doğrudan etkiliyor.

Hava durumu demişken oyundaki en büyük yeniliklerden birine de hava koşullarında rastlıyoruz. PES5’e yeni olarak kar yağışı da eklenmiş. Artık oyunda lapa lapa yağan kar yağışı altında ve o ortamın oyuna kattığı apayrı güzellikteki atmosferde maç yapabilme imkanımız var. Kar yağışı zemini ağırlaştırıyor, futbolcuların hareketlerini ve koşmalarını zorlaştırıyor ve bununlar birlikte oyuna apayrı bir tat katıyor. Ayrıca karlı havalarda futbolcuların nefes alıp verdiklerinde, ağızlarından çıkan havayı görmek de mümkün. Aaa bakın söylemeyi unutmuşum, artık futbolcular nefes alıp veriyorlar. Eskiden ölü müydüler bilemem ama artık canlı olduklarını kendi gözlerimizle görebiliyoruz :)

PES serisinde yıllardır en büyük eksik olarak görünen faktör olan takım ve futbolcu lisanslarında bu sene gelişmeler de olmuş olsa, yine de hala isim hakları alınamamış futbolcu ve takımlar oldukça fazla. Bu da birçok oyuncunun canını sıkıyor tabii ki. Oyunda Anelka’yı görmek isteyen bir oyuncu Aneuta diye bir oyuncuyla karşılaşınca gerçekten üzülüyor. Bu noktada ise yapmak gereken patch-makerların oyuna isim, forma vs. yamaları çıkartmasını beklemek veya bu patchleri kendimizin hazırlaması olacaktır. Bu, oyunda bahsedilebilecek en büyük eksik diyebilirim. Bunun dışında oyunda 6 lig mevcut. Bunlar bazı takımları ve oyuncuları lisanslı olan İngiltere, İspanya, İtalya ve Hollanda ligleri ile lisanssız olan Fransa ve Almanya ligleri. Bu ligler dışında oyunda lisanslı ve lisanssız bir çok takım bulunmakta.

 

Aaa bunlar gerçekteki gibi hareket ediyorlar…

Oyunda animasyon sayısı, müthiş bir şekilde arttırılmış. Her pozisyonda futbolcular o duruma göre kişisel tepkilerini gösteriyorlar ve bunu çok gerçekçi bir görünümde yapıyorlar. Konami bunu nasıl başarıyor anlamak çok güç. Çünkü birçok pozisyona siz nasıl tepki verdiyseniz, o pozisyonda oyuncularınızın da aynı tepkileri verdiğini neredeyse her zaman görmek mümkün. Hatta bir çok yerde ağzınızın açık kalmasına sebep olacak kadar kaliteli animasyonlarla karşılacaksınız. Gol sevinçleri de aynı doğrultuda, çoğalmış ve kalitelileşmiş. Oyunda Konami adeta her şeyi düşünmüş ve sizin tahmin bile edemeyeceğiniz yeni bir çok animasyon ve olay eklemiş oyuna.

Oyuna eklenen diğer bir yenilik ise, futbolcuların artık topun olmadığı veya faul verilmemiş pozisyonlarda sakatlanması. Oyun devam ederken bir yerde, futbolcunuzun sakatlanması artık mümkün. “Nereden anlarım sakatlandığında o zaman?” diyorsanız, demeyin, çünkü öyle bir durumda ekranın sol üstünde kocaman bir ünlem çıkıyor ve bir futbolcunun sakatlanmış olduğunu haber veriyor. Böyle bir durumda topu taca atabilir ve oyuncunuzun tedavisinin yapılmasını sağlayabilirsiniz, ya da oyundan çıkmasını. Böyle bir durumda, centilmenlik yapmak denilen kavramın da oyuna eklenmiş olduğunu söylemek mümkün. Futbolcunuz sakatlandı diye, topu taca atıp centilmenlik yapan rakip takıma karşı sizde oyun başladığında topu geri vererek karşılık verebilirsiniz… (tabii ki topu atmak zorunda değilsiniz :)). Topu rakip takıma verdiğinizde tribünlerden de size alkışlar gelecektir emin olabilirsiniz. Siz oyuna her şeye rağmen devam ettiğiniz taktirde ise, yine bir yenilik olarak hakem oyunu durduracaktır. Oyuncunun tedavisi yapılacak, oyuncu saha dışına alınacak ve oyun hava atışıyla tekrar başlayacaktır. Evet artık PES’te hava atışı da var. Centilmenlik yapabilme hava atışlarında da geçerli.

Yenilikler tabii ki bitmedi. Oyunda avantaj sistemi artık neredeyse hatasız bir hale getirilmiş ve hakemin sizin istemediğiniz pozisyonlarda oyunu durdurması hariç, neredeyse mükemmele yaklaşmış. Avantaj sistemine getirilen bir yenilik ise, oyunda yine muhteşemliğe yaklaşma adına büyük bir etken olmuş. Artık oyunda, hakem bir futbolcuya çok sert girildiği bir pozisyonda eğer avantaj varsa yine oyunu devam ettiriyor. Eğer avantaj verilen pozisyonda, oyuncu rakibine kartlık bir hareket yapmışsa, artık oyun durduğu anda hakem o futbolcunun yanına gidip vermesi gereken kartı gösteriyor. Aradan isterse dakikalar geçsin hakem kart vermesi gereken kartı oyuncuya mutlaka gösteriyor. Bu ise gerçekçilik adına atılmış büyük bir adım olarak görülebilir.

Bunun dışında oyunda akla zarar şeyler de olabiliyor. Bunlar, öyle nadide olaylar ki, bu oyunu oynayan yüzbinlerce insandan bir veya ikisi bu tür şeylere rastlamışlar ve tahminen daha da rastlanmamış olaylar var. Bir örnek verecek olursak, artık, hiç beklemediğiniz bir anda, bir futbolcunuz sahada kalp krizi geçirerek ölebilecekler. Evet evet yanlış duymadınız. Kalp krizi dedim. Ölmek dedim. Gerçekten de bir oyunda böyle bir şey olabileceğine inanmak çok zor, ama oluyor (videosunu izledim). Oyunda bu ve buna benzer inanılmaz görüntülerle karşılaşmak mümkün. Bunun dışında oyunda her alanda karşınıza çıkacak yepyeni ve kaliteli animasyonlar, oyunun kalitesini arttıran büyük etkenler. Taç atarken, taç atar gibi yapıp rakibi kandırabilir, şut çeker gibi yaparken topu aniden ayağınızdan açarak önünüze çekip, daha iyi bir pozisyon yakalayabilir, Topa dokunmadan, rakibinize birebirde vücut gösterip yanıltmaya çalışabilir, sırtınızı rakibe dayayıp topu saklayabilir ya da istediğiniz bir oyuncunun gelmesini bekleyip ona pas verebilirsiniz. Kısacası gerçek futbol müsabakalarında izlediğiniz neredeyse her şeyi oyunda yapabilmeniz mümkün.

 

Diğer müthiş bir yenilik ise oyundaki bazı futbolcuların, gerçekte yaptıkları çalım hareketlerini oyunda da yapabilmemiz. Örnek verecek olursak, meşhur Ronaldinho hareketi ve Kaka hareketi oyunda yapılabilen hareketler arasında. Bunun dışında oyunda artık, yön ve hareket tuşlarıyla yapılabilen çalım hareketi sayısı o kadar çok ki, neredeyse sınırsız diyebilirim. Eğer yapabilme yeteneğine sahipseniz, oyunda aklınıza gelen her hareketi yapmak mümkün. Eskiden hareket tuşuyla yaptığımız hareketlerin bir çoğunu ise artık sadece yön tuşlarını kullanarak yapabiliyoruz. Oyunda düşünerek hareket etmek zorundayız artık ve düşündüklerimizi gerçekleştirebilmemiz için Konami PES5’te bize neredeyse sınırsız imkanlar sunmuş. Buna kanıt olarak, oyunda sürekli olarak yeni hareketler bulunmasını gösterebilirim. Ayrıca futbolcuların, o anki hislerini de yüz ifadelerinden anlamak mümkün. Oyunda futbolcuların, o anki durumlarına göre bir çok yüz ifadesine büründüklerini görebileceksiniz. Sinirli, üzgün, acı çeken,mutlu, şaşkın, yorgun vs. gibi bir çok yüz ifadesiyle karşılaşacaksınız.

Futbol Şöleni

PES5’te oynanabilirlik had safhada geliştirilmiş. Artık, oyunda yaptığınız her şeyle, gerçek maç yapıyormuş hissine eskiye oranla daha fazla kapılıyorsunuz. Hatta bir önceki oyunla kıyaslanmayacak kadar çok. Ayağınızda sürerken topun kontrolünün sizde olduğunu hissediyorsunuz adeta. Topla yaptığınız her hareket size daha fazla zevk veriyor. Bu zevkin daha fazla olması için, oyunda hareket etmek, koşmak ve çalım atmak dahil, aklınıza gelebilecek gameplay adına her şey zorlaştırılmış. Artık futbolcularınız (mantıklı olarak) daha ağırlar. Uçan, roket gibi hareket eden futbolcular artık tarih oldu diyebiliriz. Artık daha oturaklı, daha gerçekçi hareket eden futbolcular var. Ve artık PES5’i oynamak gerçekten yetenek gerektiren bir şey oldu. Ben bu konuda Konami’yi takdir ediyorum. Para kazanma sevdalısı bir firma olmadıklarını yaptıkları her şeyle kanıtlamaya devam ediyorlar. Bu oyun o kadar zorlaştırılmış ve gerçekçiliğe yakınlaşmak amacıyla, oyunda her şey tam bir simülasyon havasına büründürülmüş ki, oyunun kadim oyuncuları ve bu oyunun büyük hayranları hariç bir çok kişi oyundan soğudu diyebilirim. Bu bir eksi mi yoksa artı mı diye sorarsanız, ben buna artı kere artı derim. Konami, artık gerçek futbol oynamak, zorlanmak, yenememek isteyenlere, çalım atmak, gol atmak için zorlanmak ve oyunda hakkıyla maç yapabilmek için mücadele vermek isteyen oyunculara hitap ettiğini iyice kanıtlamış oldu bu oyunuyla.

Evet aynen dediğim gibi. Artık oyunda, her topu ayağına alan adamla Maradona’lık yapma devri de sona ermiş durumda. Artık düşünerek, pas yaparak, oyun kurup, rakip defansta boşluk arayarak futbol oyunu oynama devri resmen başlamış durumda PES5 ile. Oyunda artık 20 dakikalık, hatta yarım saatlik maçlarda 1 gol dahi atamayacağınız olacak. Fakat bu, futbolu gerçekten sevenlere ve bilenlere, büyük bir haz vermesini engellemiyor oyunun. Tam tersine, gol atmak için mücadele etmeye, kazanmayı hak etmeye itiyor oyuncuları. Tüm kalitesine rağmen, bilgisayara karşı yapılan birkaç maç sonra yavaş yavaş sıkılabiliyorduk PES4’te ama PES5 kendisini her anıyla, istediğiniz kadar oynamış olun, hiç sıkmadan oynatabiliyor. Bir maç yapmış olup ta, PES5’i kapatmak gerçekten çok zor. İnsanlar ve özellikle çalışanlar, öğrenciler için bu oyun gerçekten büyük bir tehlike teşkil ediyor! Uzak durmanızı tavsiye ediyorum :)

Gerçekçilik konusunda bu kadar iddialı olan PES5, grafik ve seslerde de boş durmamış bu sene. Grafiklerin çok iyi olduğu söylenemez ama, futbol oyunlarında futbolcu çizimleri, çim, top, kale vs. gibi maç içerisinde en çok dikkat çeken alanlarda rakiplerinden daha kaliteli bir görünüme sahip olduğu çok açık bir gerçek. Oturaklı çizimler, gerçekteki halleriyle neredeyse birebir çizilmiş futbolcu yüzleri, gerçektekiyle birebir aynı görünen lisanslı takım formaları (kullanılan kumaş dahi anlaşılıyor neredeyse :)), eskisine oranla daha kaliteli stad ve çimler, gerçektekiyle görünüş ve hareketiyle bile birebir aynı olan toplar ve çizimleri, çok gerçekçi yapılmış kaleler ve ağlar bu konuda sayılabilecek şeylerin başında geliyor.

Oyunda çok tanınmamış futbolcular gerçektekine de fazla benzetilmemiş. Bunun dışında oyundaki ağlar ve bu konuda kullanılmış fizikte geliştirilmiş. Ağların dalgalanışı, görünüşü ve topun ağlarda yaptığı etki çok gerçekçi olmuş. Futbolcuların ağa takılmaları ve hatta ağın içine yuvarlanmaları dahi düşünülmüş. Seslendirmeler çok iyi olmamakla beraber, eskisine oranla daha kaliteli olmuş. Taraftarlar birçok pozisyonda mantıklı tepkiler gösteriyolar. Ama yetersiz kaldıkları durumlar da olmuyor değil. Daha iyi olabilirdi. Bununla birlikte oyuna birçok yeni taraftar ve tezahürat sesi eklenmiş. Islık ve yuhalama sesleri de geliştirilmiş oyunda. Oyunda her lige özel tezahürat sesleri bile mevcut.

Şunu da söylemem gerekiyor; oyunun birinci demodaki haliyle daha gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Oyun ilk demoya göre oynanış olarak hızlandırılmış. Ama bence bu büyük bir eksi olmuş. Yavaş hali çok daha gerçekçiydi diyebilirim. Bu yüzden Master League’deki ağır ve kalitesiz takımla yaptığım maçlardan daha fazla zevk alıyorum. Ama tabii ki oyun, bu haliyle de çok kaliteli.

Menüde neler var?

Daha önce bahsettiğim gibi menü seçenekleri eskisiyle aynı. Fakat içeriklerde bazı değişiklikler yapılmış (Bir tek “online” ismi, “network” olmuş, o kadar)

Match: Bu menüde dostluk maçı yapabilir veya penaltı atışabilirsiniz. Artık takım seçimi ekranında takımlar kategorilere ayrılmış durumdalar. Bu da istediğimiz bölge veya lig takımını bulmayı kolaylaştırıyor.

Master League: Bu seçenekte istediğiniz bir takımı alıp, istediğiniz grupları belirleyip, oyunun size vermiş olduğu oyuncularla takımınızı 2. ligden çıkartmak, finansal olarak büyütmek, yeni transferler yapmak ve daha büyük başarılara ulaşmak için mücadele edebilirsiniz. Master League oyunda en hoş gelişmelerin olduğu seçeneklerden biri. Artık daha gerçekçi ve mantıklı bir hale getirilmiş. Kondisyon gelişimleri, antremanlar, transfer sistemi, taktik ekranı vs. gibi bir çok yer daha kaliteli artık. Oyunun gerçekçiliğinin artmış olmasıyla beraber artık master league tadından yenmez bir hal almış.

League: Bu seçenekte incelemenin başında adını verdiğim ülkelerin liglerini oynama şansımız var; İngiltere, İspanya, İtalya, Hollanda, Fransa ve Almanya ligleri. Bunun dışında International League seçeneğiyle istediğimiz takımlardan karma bir lig oluşturabiliriz.

Cup: Bu seçenekte bir gelişme yok, eski oyundaki seçeneklerin aynıları mevcut; International Cup, European Cup, African Cup, American Cup, Asia-Oceanian Cup ve Konami Cup. Kupalar düzenleyip, oyunda kazandığınız kupalarla, müzenizi geliştirebilir, PES puanlarınızı arttırabilirsiniz.

Training: Oyunun training modu da oldukça gelişmiş. Eski oyunda da oldukça iyiydi ama bu sefer bazı yeniliklere gidilmiş. Oyuncuların PES oynama yeteneğini geliştirmek amaçlı bu seçenekte Free Training, Situation Training, Challenge Training, Beginner Training ve oyundaki kontrolleri öğreten seçekler mevcut.

Edit: Bu modda, oyunda bulunan futbolcu görünümleri, formalar, ayakkabılar, stad, takım ve futbolcu isimleri vs. gibi aklınıza gelebilecek tüm değişiklikleri yapabilmeniz mümkün. Yeni eklenmiş saç, yüz modelleri ile, edit mod’dan çok daha fazla futbolcu yüzü yapabilmek mümkün hale gelmiş. Edit mod’da ayakkabı ve formaları da ayarlamak mümkün. Edit mod’un geliştirilmiş olmasıyla, burada geçirilecek zaman da artacaktır doğal olarak. Bu zamanı azaltmak için, Konami Edit Mode’da Mouse kullanabilme imkanı sağlamış ilk kez oyunculara.

Options: Bu menünün klasik seçeneklerinden hiç bahsetmeden, PES’e özel bölümlerinden bahsedeceğim. Bunlar eski PES oyunlarında da bulunan Museum ve PES-SHOP. Museum’da attığınız gollere veya aldığınız kupalara bakabilir, oyunu yapanların isimlerine (credits) ulaşabilirsiniz. PES-Shop’ta ise eski oyunlarda olduğu gibi, oyunda bazı özellikleri aktif edebilme, kapalı olan bazı takımları veya futbolcuları oyuna ekleyebilme şansımız var. Bunu yapabilmek için ise, elimizde yeterli PES puanımızın olması gerekiyor. Oyunda kazandığınız her başarıda PES puanının artacaktır. O puanları burada kullanabilirsiniz.

Network: Gelelim oyunun en can alıcı noktasına. Bu seçenekten çok fazla bahsetmek gerekmiyor aslında. Oyuna PES4 ile eklenmiş olan Multiplayer özelliğinin biraz daha geliştirilmiş olduğunu söyleyebilirim (Biraz demek hakaret olur. Aldığım duyumlara göre müthiş olmuş Multiplayer diyorlar). Fakat eskisinin aksine Registration Code ve Şifre isteniyor artık Network ekranında. Bu oyunda online maç yapmak kadar zevkli başka bir şey olabileceğini sanmıyorum. Şu anda oynama imkanı bulamamış olsam da, eski oyunda bulunan kalitesiz server’lar başta olmak üzere bir çok problemin çözülmüş olmasını temenni ediyorum. Böyle bir durumda internet üzerinden PES fırtınasına hazır olalım.

Exit: Bu seçenek oyundan çıkmaya yarıyor :) Oyunda en istemeyerek kullanacağınız seçenek budur kesinlikle…

Futbolun adı var, PES’in tadı var

Konami her sene ne yapıyor ne ediyor, oyuncuları ve özellikle futbol severleri kendine hayran bırakıyor. Yaptıkları her PES serisi oyun çok tutuldu ve bomba gibi düştü piyasaya. Rakiplerinin bir çok oyuncusunu kendi saflarına kattı PES. PES’e geçiş PES5 ile de devam edecek gibi görünüyor. PES yapımcıları görünen o ki “bu konuda bir rakibimiz yok” demekte hiç de haksız değiller. İnşallah kendileriyle rekabet yapabilecek oyunlar geliştirilebilir yakında ve Konami de zaten sürekli yükselttiği gelişim hızını daha da arttırır. Bu da oyuncuların, futbola daha fazla doyması manasına gelecektir.

Son olarak şunu söyleyebilirim. Öyle görünüyor ki Konami rakiplerine PES dedirtene kadar durmayacak. Bu konuda çok başarılılar ve bu kaliteden de ödün vereceklerini sanmıyorum. Kendilerine “Biz Futbol Ekibiyiz” diyen PES yapımcıları, inanın ki rakipsizler ve elleri öpülesi insanlar. Tüm dünyada bir çok firma,”aman oyun olsun da biz paramızı kazanalım yeter” derken, Konami bu konuda gerçekten, doğrudan oyuncuyu düşünen nadir firmalardan bir tanesi. O yüzden iyi ki varsın KONAMI diyoruz :) Hepinize bol eğlenceli, bol PES’li günler diliyorum.

Pro Evolution Soccer 5

Konami Pro Evolution Soccer serilerinin sonraki bölümü olan Pro Evolution Soccer 5’i tanıtan bir basın açıklaması yaptı. Pro Evolution Soccer 5, 28 Ekim 2005’te (PC (DVD-ROM), PS2 ve Xbox için,) piyasaya sürülecek. hakkında bazı bilgiler şöyle:

Takımı Chelsea’yi Premiership şampiyonluğuna ve Şampiyonlar Ligi’inde yarı finale taşıyan Terry (24 yaşında) şahane bir sezon geçirmiş durumdadır. Mücadele gücüyle aynı zamanda İngiltere’nin uluslararası alanda önemli bir temsilcisi konumuna gelmiştir. Anlaşmanın bir parçası olarak Pro Evolution Soccer 5’in İngiltere versiyonunun tanıtımında görev alacak ve Konami’nin dörtgözle beklenen promosyonunda merkezi bir rol üstlenecektir.

Q4 2005’te ki tanıtıma göre Pro Evolution Soccer 5, yapımcı Shingo ‘Seabass’ Takaska ve KCE Tyo Inc’teki ekibi sayesinde oyundaki gerçekçiliği, topla ve topsuz hareketleri ve sezgisel kontrolü daha da ileriye taşımıştır. Oyuna bir sürü özellikler ve estetik vuruşlar katarak her formatta en gerçekçi oyun olma iddiasını devam ettirmiştir.

Diğer üst düzey futbolcularla birlikte Terry’yi Pro Evolution Soccer’a çeken bu gerçeklik özelliği olmuştur. Sadık bir taraftar olarak, Chelsea kaptanı takım arkadaşları için evinde turnuvalara yapmış, uluslararası maçlara gittiği zaman da kopyalarını yanında götürmüştür. Böylece dünyanın en büyük genç yeteneklerinden biri olarak oyun ve pozisyon bilgisi onu çıkacak Pro Evolution Soccer 5 için mükemmel bir örnek kişi yapmıştır. Yani bu yüzden terry ön planda 😉

Özellikler:
İleri Grafikler – Oyuncu modelleri ve animasyonlar her zamankinden daha düzgün olacaktır. Yine de geleceğin konsolları piyasaya çıkana kadar grafiklerde büyük çaplı bir düzelim beklemeyin.
Yeni Stadyumlar – Pro Evolution Soccer 5 hangi yeni statların olacağı daha belli olmasa da, PESInsight oyunda en az 4 yeni statyum olmasını bekliyor. Umarız yeni statlardsan biri Real Madrid’in Bernabeu Statı olur.
Online Oyun – Daha doğrulanmasa da, Konami, Pro Evolution Soccer 5’de XBox ve PC’de olduğu gibi Playstation 2 üzerinden online oynama özelliği olacağını umuyor. Japonya’daki son versiyonda PS2 üzerinde online özelliği barındırdığına bakarsak, aynı şeyin Ekim’de çıkacak Avrupa versiyonunda da olması muhtemel görünüyor.

Daha büyük düzenleme Modu – Pro Evolution Soccer 5 ‘da daha sahici kitler oluşturabileceksiniz. PES4’te bir sponsör editörü dahil edilmişti, ancak ne yazıkki oyunda pek çok kit stilleri (özellikle çizgili tşörtler) eksikti. Pro Evolution Soccer 5’te aynı durum söz konusu olmayacak.

Minimum Sistem Gereksinimleri: 

Windows 98SE/ME/2000/XP
Intel Pentium III 800MGHz or equivalent processor (Athlon/Duron/Celeron)
128 MB Ram
4X DVD-ROM Drive
NVIDIA GeForce 3 or ATI Radeon 8500 video card
DirectX 8.1 compatible sound card
DirectX 8.1 or higher (included on Disc 1)
*Network(TCP/IP 128kbps or higher)
800MB free hard disk space

Önerilen Sistem Gereksinimleri: 

Windows 2000/XPIntel Pentium IV 1.4GHz processor
256 MB RAM
8X DVD-ROM Drive
NVIDIA GeForce 4 Ti, ATI Radeon 9600, or higher
DirectX 8.1 compatible sound card
DirectX 8.1 or higher (included on Disc 1)
*Network(TCP/IP 1.5Mbps or higher)
3GB free hard disk space

Desteklenen Ekran Kartları:

NVIDIA – GeForce 6800, GeForce FX (5950, 5900, 5800, 5600, 5200), GeForce4 Ti, GeForce3
ATI – Radeon x800, 9800, 9700, 9600, 9500, 9200, 9000, 8500 

Pes 5’in PC İçin Çıkış Tarihi 28 Ekim


Pes 5’in PS2 ve X-Box İçin Çıkış Tarihi 21 Ekim