kung fu panda

Kung Fu yapabilen bir panda. Hatta bir çekirge, bir yılan. Dreamworks’ün usta savaşçı koca göbekli Po’nun hikayesini konu aldığı animasyon filmi 4 Temmuz’da ülkemizde de vizyona girdi. Haliyle böylesine eğlenceli bir hikayenin oyunculara sunulması da kaçınılmazdı. Tam bu noktada “Bir film ve film uyarlaması bir oyun” kalıbını kullanmam gerekiyor. Ardından istem dışı olarak tecrübülerimiz tüylerimizi diken diken yapacak. Fakat böylesi sıcaklarda kendimizi germenin, “Hayır!” diye haykırmanın manası yok. Güneş var gücüyle bizleri kavururken 6 saatlik bir serinliğe, kimse hayır demeyecektir. Kung Fu yapabilen bir panda… Daha ne olsun!

I LOVE KUNG-FUUUUUUU !!

Dragon Warrior olma hayaliyle yanıp tutuşan ancak daha merdivenleri bile çıkmakta zorlanan sevimli mi sevimli panda Po’nun eğlenceli hikayesini anlatıyor bizlere Kung Fu Panda. Tai Lung’a karşı verilecek mücadelede göbeğine aldırmadan kahramanlığa soyunan Po’nun hikayesi bazen sizi gülme krizlerine sokabilecek kadar başarılı. Film ile çoğu kez paralel ilerleyen sahnelere oyun için özel bazı bölümler de eklenmiş. Van Damme edası ile süzülen bir panda, usta öğretici Master Shifu, bir leylek, bir kaplan ve daha fazlası… Hepsi birer Kung Fu ustası.

Yaklaşık 6 saat süren bu maceranın yarısı Po’nun eğitimiyle geçip gidiyor. Tai Lung’un müttefikleri minicik domuzlara karşı kimi zaman kombo yapmanın dayanılmaz ferahlığını yaşarken, kimi zaman diğer karakterleri kullanarak farklı şekillerde mücadele etmeye çalışıyoruz. Oyunun hemen başlarında Master Crane (Leylek) ile gökyüzünde verilen savaş buna sadece bir örnek. Oyunun yapımcısı Beenox filmdeki diğer karakterleri de bizim emrimize sunarak oyunun tekdüze ilerlemesine engel olmuş. Tomb Raider’dan aşina olduğumuz ara filmlerde bazı tuşlara basarak paçayı kurtarma olayları bu çılgın eğlenceye güzel bir tat katmış. Fazla teferruata girmeden şunu söylemek en doğrusu: Kung Fu Panda bizlere yaklaşık 6 saatlik bir eğlence sunuyor. Ne daha fazlası ne daha azı. Ve oyun mümkün olabilecek en iyi seviyede. Ne tekdüzelikten bahsedebiliriz ne de sıkıcı olduğundan. Po fazlasıyla eğlendirmeyi başarıyor.

kung fu panda

Ummm… Şey. Ben. Nasıl desem. Evet. O benim.

Birçok platformda birden tekme sallayan Po’nun kontrolleri haliyle bilgisayarlarımızda biraz daha zor. Default olarak gelen kontrol ayarları sol elimizi WASD klasiğine, sağ elimizi ise sayı tuşlarına mahkum ediyor. Başlarda kontrollere alışmak zor olsa da oyunun basitliği bunu bertaraf etmiş. Ama ne kadar ustalaşırsak ustalaşalım klavye ile komboları yapmak fevkalede zor. Bu yüzden oyunu bir gamepad ile oynamak en mantıklısı. Yine de başlardaki sıkıntıları atlattıktan sonra klavye ile ustaca işler çıkarabilirsiniz. Gerçi kombo yapmak zorunda değilsiniz, oyun fazlasıyla basit.