OYUN TEKNOLOJİSİNİN ULAŞTIĞI SON NOKTA

Sene 1992 . O zamanlar bende çoğunun görmediği , adını bile duymadığı Amstrad isimli bir bilgisayar vardı.Teknolojinin en üst seviyesinin disketler olduğu zamanlar :)
Bir arkadaşımda ise zamanın yeni nesili olarak adlandırılabilecek bir Pc vardı.İlk FPS oyunu o PC de oynamak nasip olmuştur. İsmini hepiniz bilirsiniz “Wolfenstein 3D” Evet ilk Fps oyun Wolfenstein 3D’dir.Şimdi o zamandan bu zamana geçen sürede geldiğimiz noktaya bakarmısınız : CRYSIS.
Crysis ilk Türkçe oyun değil belki ama şöyle söyleyebiliriz ki dünya çapında dağıtımı olan ilk Türkçe oyundur ve satış rekorları kırmıştır.Yerli kardeşlerin sahibi olduğu Crytek firması tarafından yine aynı firmanın geliştirdiği CryEngine 2 motoru kullanılarak yapılmıştır. Crysis Yerli kardeşlerin ilk denemesi değil elbet. İlk oyunları olan FarCry çıktığı zaman yine hepimiz çok heyecanlanmış ve sevinmiştik. FarCry’ın kalitesi ; çıkışıyla birlikte kullandığı teknolojinin ,çıkacak bir çok oyunun çıkış tarihlerini ertelemesine sebep oluşuyla açıklanabilir. İşte Crysis bu oyunun geliştirilmiş teknolojisiyle yapıldı ve yüzde yüz Türkçe oynanabilirliği yanında satış rekorlarıylada adından sıkça söz ettirdi bizlere. Yerli kardeşlerin bu başarısı inanıyorum ki hepimizi gururlandırmıştır.Crysis oyun dünyasında teknolojinin ulaştığı son nokta olma özelliğini taşıyan bir oyun.Düşük sistemli bir Pc’de oyunu tüm özellikleriyle oynayabilmek mümkün değil ancak buna rağmen zevkle oynayabiliyorsunuz.Eğer sisteminiz ortalamanın üzerindeyse Crysis’i bütün nimetleriyle oynamanız mümkün.Hani bazı oyunlar vardırya bize yeni ekran kartı ve hatta bazen yeni bir Pc bile aldırır , işte Crysis o oyunun ta kendisi.

Oyunun senaryosu bildik senaryolardan farklı. 2020 yılında başlayan hikayemiz bir adada geçiyor. Kuzey Kore yakınlarında bir adaya meteor düşer. Akabinde adanın bir bölümü buzlarla kaplanır. Kuzey Kore adaya askeri birliklerini sevk eder. ABD ise adada neler olup bittiğini araştırmak amacıyla bir grup bilimadamını gönderir.Bu iki ülkenin adada hakimiyet kurmak istemesiyle olaylar gelişir ve Kuzey Kore ABD’nin bilimadamlarını rehin alır.Kaosu çözme niyetinde olan ABD , içinde bizimde bulunduğumuz ve özel donanımlı bir grup askeri , bilimadamlarının güvenliğini sağlamak amacıyla adaya gönderir.Sonrasında bu karşıt güçler askeri çatışmaya girerler ancak hesaba katmadıkları bir şey vardır : Uzaylılar ! Uzaylılar ortaya çıkar ve adayı istila etmeye başlarlar. Savaş artık Kuzey Kore – ABD savaşı değildir, uzaylı istilasına karşı bir ortak savaştır.Senaryo üç bölümden oluşmakta . Birinci bölümde adada neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve Kuzey Kore ile bir savaş halindeyiz . İkinci bölümde ise ada bir anda buzlarla kaplanıyor ve uzaylıları keşfediyoruz . Son bölümde ise uzaylılarla kıyasıya bir savaşın içinde buluyoruz kendimizi.Kısaca bu şekilde özetlemek mümkün tabi ancak bu kadarla sınırlı olmadığı kesin. Hikaye oynanabilirlikle birleşince beklentilerin ötesinde üst düzey bir oyun oynamanın keyfini fazlasıyla çıkarabiliyoruz.


Bir oyunu oyun yapan en önemli unsur grafikleridir . Oyunda Crytek firmasının geliştirdiği CryEngine2 grafik motoru kullanılmış.Grafikler gerçekten çok üst düzey bir gerçeklik sunuyor bizlere.Ancak bu üst düzey gerçeklik üst düzey sistemi olan Pc’lerde tam olarak gözlemlenebilir.Nesnelerle etkileşim maksimum seviyede.Bir ağacı devirmemiz bile mümkün kılınmış.Soğuk iklimde bir süre hareketsiz kaldığımızda etkisini fiziksel olarak hissedebiliyoruz.Gece-gündüz olayı  başarıyla oyuna aktarılmış.Gün doğumu ve batımı gerçeğe uygun şekilde yavaş yavaş meydana geliyor.Nesnelerin gölgelendirmeleri başka bir oyunda göremeyeceğiniz şekilde gerçeğe yakın yapılmış. Oyundaki karakterlerin modellemeleri çok başarılı , tepkisel hareketleri ve mimikleri var.Oyunda içinde bulunduğumuz ortamın tüm ayrıntıları özenle hazırlanmış ve gerçeğe yakın olması sağlanmış.Sonuç olarak oyun grafikleri bize benzersiz bir deneyim yaşatıyor.Oyun içi sesler ve efektler başarılı. Türkçe seslendirmeler karakterlerle uyumlu ve senkronize.Silahların farklı ve gerçekçi sesleri var ; patlamalar ve diğer ses efektleri oyunla son derece uyumlu halde.Oyunun işleyişine göre heyecan verici müzikler oyuna ayrı bir hava katmış ve hikayeyi destekler nitelikte.

Oyunun getirdiği yenilikler sadece grafiklerle sınırlı kalmıyor.Bu tarz oyunlarda en çok dikkatimi çeken araçların çeşitliliğidir.Crysis bizi bu alandada hayal kırıklığına uğratmamış. Oyunda kullanabileceğimiz araçlar var . Zodyak , jeep , tank , uçak … E daha n’olsun ? Araçların çoğunda araca sabit silah mekanizmaları var ve bunları kullanabiliyoruz.Araçlar hasar alma özelliğine sahip , yani araç içinde güvende olduğumuz söylenemez hasar arttıkça araç yanıyor ve en sonunda patlayabiliyor.Tabi bu esnada aracın içinde olmak istemezsiniz :)            Yerli kardeşler ; Nanoteknoloji olarak adlandırılan teknolojiyi kullanarak hazırlanmış(oyunda) ve halen amerikan ordusu tarafından geliştirildiğine inanılan özel bir giysiyi bizlere sunuyor : Nano-suit . Nano elbisemizin bizlere sağladığı çok önemli güçler var . Bu güçleri oyun içinde yerine ve zamanına göre kullanabiliyoruz.Kısaca bunları tanıtmak gerekirse :

Maksimum Zırh: Elbisemizin bu özelliğini seçtiğimiz zaman aldığımız hasar minimum düzeye indiriliyor.Yoğun çatışmalarda çok işe yarayan bir özellik.

Maksimum Hız: Adından da anlaşılacağı gibi daha hızlı koşmamızı sağlayan bir özellik.Yoğun ateş altında başka çaremiz kalmadığında yada kaçmamızı gerektiren başka bir durumda bu seçenek oldukça işe yarıyor.

Maksimum Güç: Sizi olduğunuzdan daha güçlü bir adam haline getiriyor.Daha yükseğe zıplayabilir , ağır nesneleri kolayca kaldırabilirsiniz. Silahlarınızın hasar verme gücüde bu özellikle beraber artış gösteriyor.

Pelerin: Elbisenin bu özelliği çok uçuk ama çok da işe yarıyor. Sizi bir süreliğine görünmez yapan bu özellik sayesinde oyunun kilit yerlerinde düşmanın sizden önce davranmasını ve size karşı önlem almasını engelleyebilirsiniz.Düşmanlarla çevriliyken aktif hale getirdiğinizde adamların tepkisi de çok hoş olmuş :)

Oyunda kullandığımız silahlar standart bir FPS oyunda görebileceğiniz tarzda. Bunlar ; tabanca , makineli tüfek , pompalı tüfek , scar , FY71 , sniper , ağır makineli , gauss tüfeği , roketatar.Ancak modifiye özelliği sayesinde silahlarımızı ek özellikleriyle birlikte kullanabiliyoruz.Dürbün , lazer , susturucu , fener gibi eklentileri oyun içinde takıp çıkarabiliriz.
Bu oyun için söylenecek çok şey olduğu kesin. Ancak çok fazla ayrıntıya girmek , özellikle Türkçe olarak oynayabileceğimiz bir oyunun heyecanını sizlerden esirgemek olacaktır. Crysis son dönemde oynadığım en zevkli oyunlardan biridir.Eksileri yok mu ? Elbette var , oyunun en önemli eksi özelliği kusursuz grafik için sistemin yüksek olması gerek ve bazı yerlerde ufak hatalar olmuş.Bunların dışında  Crysis ; getirdiği yeniliklerle beraber oyun dünyasında bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilebilecek tarzda bir oyun. Yıllar sonra bazı oyunları incelerken kullanılacak cümleler “Crysisten sonra … “ kelimeleriyle başlayacaktır.Oyun dünyasına düşen bu bomba yapım için Yerli kardeşlere teşekkürü borç biliyor ve bundan sonraki yapımlarını dört gözle bekliyoruz.