Condemned olarak etiketli yazılar

Condemned Criminal Origins

Geçtiğimiz yıl F.E.A.R. ile adından sıkça söz ettiren Monolith, ilk olarak X360 için hazırladığı Condemned: Criminal Originsin PC versiyonuyla nihayet karşımıza çıktı! Geçtiğimiz günlerde yapımın demo versiyonunu yayınlayarak beklentileri üst seviyelere taşıyan ekip, 13 Nisan tarihinde Condemnedin dağıtımına başladı.

Condemned: Criminal Originsin başarılı olacağının en büyük kanıtı, aynı yapımcıların elinden çıkmış olan F.E.A.R.dır. Daha önce hiçbir FPS oyununda rastlamadığımız kadar yüksek hareket kabiliyetine sahip düşmanlarıyla, başarılı yapay zekasıyla, yeterli fizik motoru ve muhteşem atmosferiyle, oynayanların üzerinde adeta film tadında bir etki bırakmıştı. Bu yüzden ki nice yayın organında övgülerle söz edilip, yüksek puanlar almıştı. Condemned: Criminal Originsden de hepimiz benzeri bir etki bekliyoruz. Bakalım Monolithin yeni FPSsi, neyi ne kadar başarmış?

İnsana karşı insan
İlk olarak şunu söylemekte yarar var. F.E.A.R. ile Condemnedin en önemli ortak yönü, her iki yapımında korku hissine etki eden bir oyananışa sahip olması. Buna karşın en önemli farkları da yine bu noktada ortaya çıkıyor. F.E.A.R.daki korku vericilerin doğa üstü canlılar olduklarını biliyorduk ve onlardan her an, alışılmışın dışında bir korku uyarısı bekliyorduk. Bu da gerilim hissini yükseltiyordu. Condemnedin farkı ise, olayların gerçek sebeplere dayanması ve karşımızda (Halka 1 ve 2 filmindeki Samaraya benzeyen F.E.A.R.daki ufak kız) Alma gibi doğa üstü güçleri olan birinin olmaması. Yani Condemnedda size yapılacak en büyük kötülüğü yine insanlar yapacak. Açıkçası hal böyle olunca, yani rakibimizi tanıyınca, oyun atmosfer olarak F.E.A.R ‘a göre bir adım geriden başlıyor. Sözü daha fazla uzatmadan, Monotlithin yeni oyununa giriş yapmakta yarar var.

Tam sürümün demodan ilk bakışta ayrılan farkı, menüye eklenen bir kaç seçenek olmuş. Archievements ile oyun için hazırlanan artları görebilirsiniz. İlk etapta hepsi kapalı ancak siz görevleri bitirdikçe açılıyorlar. Load Chapter ile, Load Gamei kullanmadan direk olarak bitirmiş olduğunuz görevlerin başından başlayıp, yeniden oynayabiliyorsunuz. Profile için ise artık çoğu oyunda karşılaştığımız, kendi ayarlarımızı saklayabileceğimiz bir tür modül olduğunu söyleyebiliriz.
İlk etapta Optionsı kullanarak, başta grafik/performans ayarlarınızı yaparak oyuna başlayın. Demoda da karşılaştığımız gibi, yapım F.E.A.R.a göre daha iyi optimize edilmiş. Bilindiği üzere F.E.A.R.ın performans sorununun en önemli kaynağı, Monolith tarafından hazırlanan ışık efektiydi. Bu efekt, maalesef sistemi çok zorladığı gibi, kapatılamıyordu da. Buna karşın Condenmedde böyle bir sorun yok. Monolith efektlerin üzerinde ince eleyip sık dokumuş olacak ki, F.E.A.R.da zorlanan sistemler Condemnedda gayet iyi performans verebilirler.

Demodan tanıdık başlangıç
Oyunda FBI ajanı Ethan Thoması kontrol ediyoruz. Bir cinayet vakası için olay mahaline vardığımız sırada bizi dedektif Dickenson karşılıyor. Kısa bir konuşmanın ardından terkedilmiş binaya giriyoruz. Işık efektleri göz alıyor. Dickensonı takip ederken anlıyoruz ki, burası demoda karşılaştığımız bölüm. Fakat yapımcılar tıpkı F.E.A.R.ın demosunda yaptıkları gibi bir kaç bölümdeki objeleri, aynı bölümde toplamışlar. İlerlediğiniz zaman anlayacaksınız ki, bu bölüm tam olarak demodaki değil. Bazı yerler farklı, uzun veya kısa olabiliyor ya da beklediğiniz bir düşmanın yerinde yeller esiyor…

İlk bölümün bitişi, demonun da son sahnesi oluyor. Oynayanların hatırlayacağı üzere iyice bir dayak yedikten sonra, camdan aşağı fırlatılıp, aracın üstüne düşüyoruz. Sonrası mı? İki polis mumurunun öldürülmesi olayında, şüpheliler listesinde yer alıyorsunuz ve sonra hem polislerden kaçıp kendinizi aklamaya hem de cinayetlerin ardındaki kişiyi yakalamaya çalışıyorsunuz.

Bu yolda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ajan Ethan Thomasın ilerledikçe sanrılar görmeye başlıyor. Bölüm geçtikçe aklını kaçırmaya başladığını düşünüyorsunuz. Hatta bazen cinayetlerin arkasındaki ismin Ethan Thomas olduğu bile aklınızdan geçiyor. Özellikle ilk bölümün sonundaki sahne ve iki polis memurunun öldürülmesi, oldukça basitti. Polislerin ateş etmeyip, öldürülmeyi beklemeleri biraz şaşırtıcıydı. Hem de FBI ajanı Ethan Thomas orada dayak yerken! Bunu bir varsayım olarak kenara koyup, bu soruların cevabını oyunun sonuna dek alamayacağımızı belirtmek gerek.

Kanıtları teçhizatlar sayesinde değerlendiriyoruz.

Yanımızdaki teçhizatlar, kanıt toplamanız için gerekiyor. Oyun size gerekli yerlerde uyarı veriyor ve t tuşu ile teçhizatlarınızı kullanıyorsunuz. Kısaca onlardan bahsetmek gerekirse UV Light ile Ultraviole ışın vererek, kan ve diğer organik maddeleri görebiliyoruz. Laser Light ise bize geniş alanlardaki zerreleri ortaya çıkarmamıza yarıyor. Gas Spectrometerda havadaki koku ve elementleri ortaya çıkartıyor. Bunlar Detection Tools. Bir de Collection Tools var. Suç mahalinden Sampler ile gerekli örnekleri toparlıyorsunuz. 3D Scanner ile objeler hakkında bilgi topluyoruz. Digital Camerada, suç mahalinden resim almak için kullanılıyor.

Yapımda bazı yerlerde ölü kuşlar ve metal parçalar bulacaksınız. Bunları toplamanız halinde, bölüm sonunda daha çok eklenti kazanıyorsunuz. Oyunun gidişatına bir etkileri olmadığını belirtmekte yarar var.

Kendi silahını kendin bul

Düşmanların hareket kabiliyeti, F.E.A.R.dakilerden bile daha başarılı hazırlanmış. Bir kere saklanmak için duvar diplerini tercih etmeleri, bir yerlere tırmanmaları, koşmaları vb… davranışları, karşınızdaki düşmanı küçümsemenizin önüne geçiyor. Özellikle silah bulmak konusunda çok akıllılar. Ellerinde birşey yoksa, kimi yerde üzerinize sandalye fırlatabiliyorlar! Siz bunun şokundayken, sağa sola göz atıp, bir yerdeki metal parçasını çekip alıp, üzerinize saldırabiliyorlar! Sadece metal parçası da değil, oyun boyunca sayısız arbede silahı ile karşılaşacaksınız. Bunları sadece düşmanlar değil, sizde kullanacaksınız. Su boruları, çivili tahtalar, metal plakalar, dolap kapakları, itfayeci baltası, çekiç, inşaat demirleri… gibi nesnelere, oyun boyunca adeta canımızı emanet edeceğiz. Peki ateşli silahlar yok mu? Kısıtlı sayıdalar ve en önemlisi de, sağ sola saçılmış kurşunlar, Condemnedde bulunmuyor. Yani elimize bir silah geçti mi, tek bir mermiyi bile boşa harcamamız gerekiyor, aksi halde tahta sopaya talim etmek zorunda kalabilirsiniz!

Ateşli silah kullanmanın bir diğer ayrıntısı da, biten tabanca veya tüfeklerinizi, atmak zorunda olmamanız. Öyle ki kabzalar bile, bir tür arbede silahı olarak kullanılabiliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, silahların ömrü. Güzel bir silah bulup, istediğiniz kadar kullanamıyorsunuz. Zira dövüştükçe, silahlar kırılıyorlar ve en sonunda kullanılamaz hale geliyorlar. O anlarda tekmelerinizi konuşturmanız gerekiyor.

Yakın dövüşte dikkat edilmesi gereken husus, silahların özellikleri. Bunlar damage, speed, block ve reach olarak belirlenmiş. Kimisi daha çok hasar verirken, bir diğeri daha yavaş olabiliyor ya da kimisinin savunması iyiyken, ötekisi daha uzağa kadar erişebiliyor.

Yapay zeka
Condemned: Criminal Originsi ilk defa oynarken, yapay zeka hakkında övgü dolu sözlere yer verebilirsiniz. Buna karşın tekrar tekrar veya uzun müddet oynama neticesinde, düşünceleriniz epeyce değişecektir. İlk bakışta gördüklerinizden artı değer olarak aklınıza kazınanlar, düşmanlara kazandırılmış yüksek hareket kabiliyeti olacaktır. Özellikle yakın dövüşte oldukça şaşıracaksınız. Düşmana vurduğunuz darbe ve silahın gücüyle doğru orantılı olarak, farklı tepkiler veriyorlar. Öyle ki darbenin şiddetiyle kendi etrafında daireler çizenler, geriye kaçanlar, elindeki silahı düşürüp, panik halinde silahını arayanlar, hatta yeni silah bulmak için çevreye göz atanlar, bulamadıklarında size kafa atmaya kadar geniş bir saldırı yelpazeleri bulunuyor. Gerçekten çok etkileyici.

Oynadıkça görüyorsunuz ki, yapay zeka bir çok yönden başarısız. Örneğin düşmanların saklanma huylarına anlam verebilmiş değilim. Bir kapı açıyorsunuz, düşman tam karşınızda! Biz onu görüyoruz, o bizi görüyor. Buna karşın gözünüzün önünde bir duvar arkası bulup saklanıyor. Yapacağı hamle de hep aynı; Bulunduğu yerden birden bire fırlayıp, size okkalı bir darbe vurmak! Açıkçası bir defa iki defa bu tuzağa düşüyorsunuz ama sonra tamamen etkisiz bir tuzak oluyor. Hatta biraz uğraşırsanız, o anlarda sizde düşmanınıza tuzak hazırlayabilirsiniz. Biraz yaklaşın ve o hareket ettiği sırada geri kaçın, zaten o ilk etapta vurma eylemi göstermeye programlandığı için, onun boşa giden hücumundan sonra, hızlı davranıp, kombine darbeler ile rakibinizi etkisiz hale getirebilirsiniz.

Eğer düşmanınızdan hiç darbe almadan ard arda vurursanız, bazı zamanlar rakibiniz sersemleyip, diz çöküyor. O anlar da ekranın sol alt köşesinde 1- RAM, 2- SLAM, 3- SNAP ve 4- PUNCH olmak üzere, çeşitli seçenekler beliriyor. Bunlar bir nevi son vuruş ya da ölüm vuruşu olarak adlandırılabilir. Ancak bunları kullanmak için hızlı davranmanız gerekiyor, aksi halde düşmanınız kendine gelebilir.

17:13
Condenmedde karşılaştığınız her saatin aynı dakikada durmuş olması, bir hata mı, oyun içi bir rastlantı mı veya oyun içi bir şeyi mi sembolize ediyor bilemiyorum. Fakat dikkat çekici bir ayrıntı. Belki de bunun cevabına yapımı bitirince ulaşabileceğiz.

Teknik ayrıntılara gelince, grafiksel olarak Condemned: Criminal Origins, olağan üstü bir kaliteye sahip değil ama çok kaliteli ışık efektleri sayesinde göze çok hoş, hatta kimi zaman büyüleyici geliyor. Çevre kaplamalarına bakınca yine başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Yüz kaplamaları da ortalamanın üzerinde. Müzikler rahatsız edici ve oyunun vermek istediği psikolojik gerilimi bir nebze olsun yansıtıyorlar ama yeterli değiller kanısındayım. Sesler başarılı ama elinizdeki yakın dövüş silahıyla vurduğunuz zeminlerden, hep benzeri sesler geliyor. Yani bir kısım sesleri yapımcılar atlamışlar. Genel olarak ortamlara sessizliğin hakim olduğunu da belirtmek isterim.

Teknik olarak neler gördük?

Condemnedi oynarken bizim kullandığımız sistem: P4 2.8 GHz işlemci, 1024 MB RAM ve 128 MB ATI Radeon 9800 PRO ekran kartı içeriyor. Grafik ayarlarının Detail sekmesinde herşey maksimumdayken, 1024×768 çözünürlüğünde gölge ayarları düşükteyken ve Antialiasing 2x olarak, oldukça rahat bir oynanış yakaladık. Böylelikle oyunun harika ışık efektlerinden ve görsel detaylarından da mahrum kalmadık.

Genel olarak bakıldığında Condemned: Criminal Origins, geçtiğimiz yıl F.E.A.R.ın yaptığı etkiyi yapabilecek bir oyun maalesef değil. Çok başarılı bir oyun, güzel bir atmosferi var, polisiye gerilim ve hatta korku tadında kurgusuyla, uzunca bir müddet oynanacaktır. Yine de ilerledikçe yapımın kendini tekrar ettiğini düşünmeye başlıyorsunuz. Son söz olarak, Monolith yine başarılı bir FPS yapmış. Tek kusuru belki de beklentilerin çok üst noktada olduğu bir yapım olması. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayın…

Condemned 2 Bloodshot

Condemned 2: BloodshotIssız bir bina, çözülmeyi bekleyen sırlar ve önümde duran bir ceset. Saat gecenin geç saatleri. Odayı loş bir ışıkla aydınlatan lamba bir sağa bir sola sallanıyor derken bir anda söndü. Neyse ki yanımda fenerim var ama o da ne? Biri kapıları kitledi ve bodrum katından havlama sesleri geliyor. Şu kilitli kapının altından akan sıvı yoksa kan mı?

Orijinal oyundan 2 yıl sonra Sega ve Monolith tarafından serinin ikinci üyesi olan Condemned 2: Bloodshot, eş zamanlı olarak PS3 ve Xbox 360 için geliştiriyor. Yapım ilkinden bir yıl sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Önceki oyunda yönettiğimiz FBI ajanı Ethan Thomas, tekrar kontrol edeceğimiz ana karakterimiz olarak karşımıza çıkıyor. Fakat artık eskisi gibi değil, bu kez psikolojik sorunları var. Kayıp ortağının olayını çözmek için ipuçlarına ihtiyacı olacak ve daha fazlası için içinden çıkılması güç birçok karanlık görevde yer alacak. Hatırlarsak ilk oyun oldukça karanlık ve boğucu mekanlarda geçiyordu. Atmosferi oldukça iyi yedirmeyi başaran yapımcılar Condemned�ı muhteşem sonuyla da hem oyuncuları şaşkınlık içerisinde bırakmış hem de cevaplanmasını bekleyen yeni sorular hazırlamıştı. Şimdi ön görülen vakit gelmiş olacak ki, yenisinden oldukça umutluyuz. Özellikle ilk oyunla beraber gelen eğlenceli oynanış stilinin daha da gelişmiş olarak yenisinde de olacak olması çok büyük bir ihtimal. Yapımcılar oyunun birçok yönünde geliştirmelere gidiyor. Bu gelişmeler hem oynanışa etki edeceği gibi hem de göze hitap edecek. Bunlardan biraz bahsedecek olursak.

Bulduğun her şey silahındır

Monolith, oyunun savaş sistemi ve yakın dövüş için bazı geliştirmelerde bulunuyor. Örneğin; Tekme ve yumruk faktörü önemli olacağı gibi bununla beraber boru, balyoz, tuğla gibi çevresel her türlü araç silahımız konumuna gelecek yine ama bu kez çevrede bulacağımız daha fazla faktör silahımız olacak. Bir boru, bir levyeden ibaret gibi değil yani. Bu alet ve eşyaları yakın dövüş için değil ayrıca bize yaklaşmakta olan düşmana önceden müdahale etmek için fırlatabileceğiz de. Böylece yaralanan düşmanı öldürmek daha da kolaylaşacak. Splinter Cell�deki gibi düşmanlarımızı gizlice arkadan yakalayabilme özelliği de bulunacak. Böylece yakaladığımız şahsiyeti o an önümüzde ne varsa (Duvar, masa) ona doğru hamle yaparak özellikle kafasını vurarak, büyük hasarlar verebileceğiz. Diğer bir şekilde oyun esnasında herhangi bir yerden bulduğumuz herhangi bir alkol şişesini önce düşmana fırlatarak üzerinde kırılmasını sağlayabilir, daha sonra bir kibritle onu ateşe verebiliriz. Tabii ki bu özellikler düşmanlar için de geçerli. Bir koridorda sakin sakin yürüyüp köşeyi döndüğümüz sırada kafamıza doğru hızla uçan bir tuğla gelebilir. Bu da demektir ki oldukça dikkatli bir ilerleyiş sağlamamız gerekiyor. İlk oyunda kilitli bir kapıyı açmak için bazı araçlara sahip olmamız gerekiyordu. Mesela Crowbar. Yeni oyunda ise bulduğumuz sert tepki verebilecek her araç işimize yarayacak.

Öldürme çeşitliliği ve zevkini farklı yönlerle buluşturmayı amaçlayan Condemned 2 gerçekten de oldukça detaylı ve inanılmaz bir oynanış sunacak diye tahmin ediyorum.

Görev öldürmekten ibaret değil

Kanlı bir küvet içerisinde bir ceset bulduk, ama kim olduğunu bilmiyoruz ve bilmemiz için araştırmamız gerekiyor. Artık ilk oyunda yaptığımız “Olay yeri inceleme” bölümü daha da geliştirilmiş olacak. Bulduğumuz ceset örneğin ne giyiyor? Polis üniforması varsa bu onun polis olduğunu gösterebilir ama bir yanıltmaca da olabilir. O zaman rozetini bulmak gerekli. Onu da bulduk diyelim ama ne malum ona ait olduğu. Şimdi rozet numarasını kontrol ettirmek gerekiyor. Eğer doğruysa artık o adamın polis olduğundan eminiz, Bundan sonra fotoğraflar çekmek gerekiyor. peki onu kim öldürdü? Bu sefer UV ışığıyla olay yerini incelemek gerekiyor. Yeni görevimiz bu. Olay akışları böyle devam edecek. Tabii bazı seçenekler de olacak. Bunları yapıp yapmamak oyuncuya kalmış ama yapıldığı taktirde ekstra geliştirmeler olacak. Örn: Bir ceset yanına gelince bazı sorular belirecek. Bunlara cevap verildiği taktirde “Forensic Point” kazanabileceğiz. Hatırlarsak ilk oyunda da ekstra özellikler açılması için her bölümde “Ölü kuşlar” topluyorduk.

Makyajlanmış silahlar, yeni yöntemler

Önceki oyunda kullanılan grafik motoru bu kez daha da geliştirilmiş olarak hazırlanıyor. Böylece tüyler ürpertici atmosferin Condemned 2�de daha da yüksek tutulması sağlanacak. Ayrıca HDR ve Bloom gibi gelişmiş görsel özellikler kullanılarak detaylı bir görsellik sunumu amaçlanıyor. Yapımcıların üzerinde çalıştığı bir yenilik daha var: “Hobo Fight Club mod” ismi verilen bu seçenekte online olarak çok şiddetli kavgalara katılabilme olanağı sağlanacak. Dövüş Kulübü’nü hatırlayın. Galip geldikçe yükselme olacak ve tabi ki tecrübe kazandıkça ve ilerledikçe yeni rakiplerle karşı karşıya geleceğiz. Oldukça merak uyandırıcı.

Yazının başında da belirttiğim gibi Condemned 2: Bloodshot, PS3 ve Xbox 360 için geliştiriliyor. Çıkış tarihi kesin olmayan oyunumuzun tahmini çıkışı olarak şu an 2008′in ilk çeyreği gösteriliyor. Yeniden ürpertici görevlere ve karanlık atmosferine dalmak için sabırsızlananlar olabilir. Nitekim benim gibi. An itibariyle oyunun PC’ye gelmesi söz konusu değil ama ilk oyunun Xbox360′da oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması ve beğenilmiş olmasını düşünürsek bu oyunun konsolda seviliyor olduğu da bir gerçek.