İnsanlar, Xenomorphlar yani alienlar ve Predator bir arada olursa ne olur? Klasik bir cümle kuruyoruz: Bol bol kan olur, şiddet olur. Bu oyunun ilkini oynamamış birisi olarak o oyundan bahsedemeyeceğim… Ancak Alien ve Predator filmlerinin bütün öğelerinin oyuna aktarılmış olduğunu söyleyebilirim. Oyunumuz bir FPS, yani oyunu karakterimizin gözünden takip ediyoruz. Türlü türlü silahlarımız var her zaman olduğu gibi ve sürekli bir şeyleri öldürmemiz gerekiyor. Bu oyunu diğerlerinden farklı kılabilecek şeyse oyunda ya insan, ya alien ya da predator olabilmemiz.

Oyunda sanki seçtiğiniz her ırk için ayrı haritalar veya konu varmış gibi bir hava var. Ancak oyun aslında aynı konunun üç farklı ırk açısından ne anlama geldiği üzerine kurulmuş bir advanture oyunu ve üç ırkın yolu oyunda sık sık kesişiyor. Şöyle ki: İnsanlar alienların yaşadığı gezegende o gezegenin doğası üzerinde araştırma yapmaktadırlar.

Eğer oyunu insan rolünde oynarsanız, araştırma yapılmakta olan bir gezegende bazı kargolar gecikmiştir ve insanların kaybolma haberleri gelmektedir, siz de kontrol etmek için o gezegene iniş yapan asker grubunun bir erisiniz (marine). Nereye kayboluyor bu insanlar neden ölüyorlar derken alienlarla karşılaşıyorsunuz. Çeşit çeşit silahlarınızı kullanıyorsunuz. Sonra bu gezegende araştırma yapan grubun başındaki generalin alienlar ve predator  lar üzerinde yasa dışı araştırmalar yaptığını farkediyorsunuz. Sizi susturmak için hapse atıyorlar, sonra burayı patlatıp kaçıyorsunuz, predatorla kapışıyorsunuz ve alienların da büyük çoğunluğunu öldürüp gezegenden ayrılıyorsunuz.

Yok ben Predator olmak istiyorum diyorsanız ki bence oyunda oynaması en zevkli ırk bu, amacınız insanları avlamak ve gezegeninizden kaçırılan iki klan üyenizi insanların ellerinden kurtarmak. Oyun ilerlerken çoğunlukla yine alienlarla boğuşuyorsunuz, gerçi (Predator alienlar karşısında aşırı dengesiz bir kuvvete sahip o yüzden zaten alienlar her seferinde deste deste saldırıyorlar.) İnsanların elinde klan üyelerini kurtarırken tuzağa düşüyorsunuz ve o araştırmaların başındaki general Predatorun maskesini trophy olarak alıyor ve şerefimizi beş paralık ediyor. Oyunun bundan sonrasında generali kovalayıp şerefimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Bütün bu macera boyunca Predatorun görünmez olma, sıcak kana, soğuk kana, metale duyarlı görüş çeşitleri arasında, her biri aşırı güçlü olan Predatora özel silahları kullanıyoruz.

Alien olmayı seçerseniz amaçlarınız çok daha basit ancak ulaşmanız o derece zor oluyor. Oyuna yumurtadan çıkan bir böcek olarak başlıyorsunuz, sizin yumurtanızı taşıyacak kargo gemisinde bir kutunun içindesiniz, ancak salak bir kargo görevlisi sizi bir masanın üzerine gelişigüzel koyuyor ve geminin kalkışındaki sarsıntıdan kutu düşüp açılıyor. Siz yumurtadan çıktıktan sonraki ilk amacınız bulunduğunuz kargo bölümünden kaçmak. Yapabildiğiniz tek şey kendinizi hızla bir yöne doğru fırlatmak ve duvarlarda ve tavanda yürüyebilmek. Bu oyunda en keyifli yönlerden birisi de zaten alien olduğunuzda duvarlarda ve tavanda yürüyebilmek. İkinci görevinizse bu primitif halinizden bir an önce kurtulmak için asalak olarak yerleşecek savunmasız bir insan bulmak. Siz de tamamen savunmasız olduğunuz için oda oda gezip kimsenin yardımına koşamayacağı savunmasız bir insan arıyor bu arada kimseye yakalanmamaya çalışıyorsunuz. Yerleştikten sonraki görevinizdeyse insanın göğsünü parçalayıp çıkıyorsunuz, artık yılan gibi bir şeysiniz ve duvarlarda gezemiyorsunuz, kendinizi fırlatıp ısırabiliyorsunuz ancak sizin ısırıklarınız insanlar için yine pek bişey ifade etmiyor, o yüzden bir an önce büyüyüp gelişmek için küçük bir memeli havan bulmaya çalışıyorsunuz. O görevi de geçtikten sonra ergin bir drone haline geliyorsunuz ki ondan sonra seyreyleyin gümbürtüyü. Silahlarınız, iki adet aşırı keskin pençeniz, kırbaç gibi kuyruğunuz, duvarlarda yürüyebilmek, aşırı hızlı koşmak ve alienın ünlü ağız içinden ileri doğru çıkan kafa kopartan dişleri. Bir de kendinizi aşırı hızla istediğiniz yöne fırlatıp önünüze çıkan herşeyi anında param parça edebilmek var tabii. Bundan sonra tek amacınız kovanınıza (hive)annenizin şefkatli(!) kollarına dönebilmek ve bu yolda sizi engellemeye çalışacak olan insanları ve karşınıza çıkan predatorları haklamak.

Oynanış: Oyun bir FPS olduğu için bilumum silahı uygun yerde uygun düşmana karşı kullanmanız gerekiyor. İnsansanız, tabanca ve taramalı tüfeklerden, alev püskürtücü ve roket atarlara, lazerlere kadar değişen silahlarla ve bunların farklı cephane türleriyle (AP, HP, HE vs.) rakiplerinizi haklıyorsunuz. Sabit bir piliniz var ve bu pil bittikçe kendisini hızla şarj edebiliyor, bu pili fazla bir aydınlık sağlamayan ama iş gören omuz fenerinizde bol bir süre boyunca kullanabiliyorsunuz, ya da (özellikle karanlık alien kovanlarında dolaşırken lazım olan) gece görüş gözlüğünüzde kullanabiliyorsunuz, ancak bu alet pilinizi 20 saniyede falan bitiriyor o yüzden hazırlıksız yakalanmamak için dikkatli kullanmanız gerekiyor. Piliniz şarj olana kadar siz mevta olabilirsiniz çünkü. İnsanken yolunuzu elektronik kapıları açarak, kilitliyseler hack ederek, uygun havalandırma boşluklarında sürünerek buluyorsunuz. Silahlarınızın cephanelerini, sağlık kitlerini ve kurşun geçirmez yelekleri öldürdüğünüz adamlardan veya sağa sola saçılmış olan malzemelerden telafi ediyorsunuz. Ekranın çeşitli yerlerinden sağlığınızı, zırhınızı, cephane durumunuzu sayılarla gösterilmiş olarak izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir de radarınız bulunuyor ve yakın çevredeki canlı aktivitelerini takip edebiliyorsunuz.

Eğer Predatorsanız, yumruklarınıza yerleşmiş olan bıçakları, aşırı keskin olan ve insanlara ve alienlara karşı vazgeçilmez ölümcül silahınız olan mızrağınızı, attığınızda hedefi öldürüp geri dönen normal veya patlayan diskinizi, bir de çivi fırlatan tüfeğinizi ve enerji topu atan bir silahı kullanabiliyorsunuz. Bir de ağ fırlatan tüfeğiniz var. Ağınıza düşen rakip bıçakla veya pençeyle içinden kurtulana kadar gidip kellesini uçurabiliyorsunuz. Sol kolunuza yerleşik olan aleti kullanarak kolunuzdan çok kuvvetli enerji topları fırlatabiliyorsunuz. Ancak Predatorun cephane ve ekran gösterge sistemi insanınkinden tamamıyla farklı. Ekranın sol tarafında sağlığınızı gösteren bir kırmızı çentikler grubu var. Bu çentiklerin sayısı azaldıkça ölüme yaklaşıyorsunuz demek oluyor. Ekranın sağ tarafındaysa bir mavi çentikler grubu var bu grup da enerji miktarınızı gösteriyor. Enerji silahlarınızda, farklı görüş modlarını kullandığınızda veya görünmez olduğunuzda bu enerjinizden harcanıyor. Tedaviye ihtiyacınız olduğunda da kesinlikle bu enerjiden faydalanıyorsunuz kesinlikle sağdan soldan birşey toplama durumunuz yok. (Sağdan soldan topladığınız tek şey öldürdüğünüz insanlardan ve alienlardan trophy olarak kopardığınız kafa tasları. Bu kafa sayısı da ekranda bir kuru kafa yanında çentiklerle gösteriliyor. Single player oyunda bu çentikler eğlenceden başka bir şeye yaramıyor.) Enerjinizi doldurmak için bir aleti açıyorsunuz ve o alet bir süre etraftan enerji emip size aktarıyor. Kendinizi tedavi etmek için yine kolunuzdaki aleti kullanıyorsunuz ve enerjinizi sağlığınızı düzeltmek için kullanıyorsunuz. Predator da insanların yapabildiği gibi elektronik kapıları açabiliyor, bilgisayarları kullanabiliyor ve kilitli kapıları yine kolundaki aletle hack edebiliyor. Tünellerde sürünebiliyor. İnsanlardan üstün olarak kuvvetini toparlayıp çok yükseğe sıçrayabiliyor, ancak bu aktivite sonrasında birkaç saniye hiç sıçrayamıyor. Fazla yüksek olmayan bir yerden atladığında insanların canı yanarken Predatorun canı yanmıyor. Ayrıca görünmez olabilen Predator insanlarla burun buruna gelmedikçe farkedilemiyor, bu yüzden cephaneniz olmasa bile çok kolay avlayabiliyorsunuz. Ancak görünmezlik alienlara karşı sökmüyor. Sıcak kana duyarlı kameranızla insanları her ortamda seçebiliyorsunuz ve enerji silahlarınız ve diskleriniz insanlar kilitleniyor ve ne kadar kaçarsa kaçsın %90 isabet ediyor. Soğuk kana duyarlı kameranızdaysa alienlar aynı şekilde seçilebiliyor ve karanlık kovanlarında dahi onları kolayca görüp silahlarınızı onlara kilitleyebiliyorsunuz. Metale duyarlı kameraysa karanlık yerlerde nesneleri daha iyi görmenizi sağlıyor.

Gelelim alien olmaya: Alien olduğunuzda iki pençeniz, kuyruğunuz ve dişinizden başka hiçbir silahınız yok. Yüksek teknolojili silahlara sahip insanlar ve kuvvetli predatorlar karşısında çok aciz görünseniz bile alienın kontrolü sizde olduğunda aslında hiç de öyle olmadığını görüyorsunuz. Çünkü aşırı hızlı koşabilmek, duvardan duvara atlamak çok yükseklere sıçrayıp, çok aşırı yüksek yerlerden düşüp kesinlikle yaralanmamak ve istediğiniz her an gece görüş özelliği size çok büyük avantaj sağlıyor. Rakibiniz olan insan daha silahına davranana kadar kolunu bacağını koparmış kafasını yiyor oluyorsunuz. Yani elinde alev püskürtücü veya minigun olmayan bir insan sizin karşınızda asla rakip olamıyor. Çünkü bir kere tutuştunuz mu birkaç saniye içinde ölüyorsunuz. Predatorsa gerçekten aşırı zor bir rakip. Çünkü onun enerji silahları illa ki size kilitleniyor ve enerji topunu yediğiniz an ölümle burun buruna geliyorsunuz ve aşırı kıvrak olmanıza rağmen çok düşük bir ihtimalle kaçabiliyorsunuz. Yapabileceğiniz tek şey mümkün olduğunca çabuk Predatora yaklaşmak veya üzerine pençe savurarak uçmanız, çünkü siz ona çok yaklaştığınızda enerji silahları kendisini de etkileyeceği için kullanmıyor. Ancak bu sefer de kabus gibi mızrağıyla başetmeniz gerekiyor çünkü tek bir savuruşta sizi ortadan ikiye bölebiliyor. Zaten predatorlarla birer (veya üçer!!!) boss karakterler olarak karşılaşıyorsunuz. Evet bir bölümde tam üç predatorlar zavallı alien başınıza boğuşmanız gerekiyor. Neyseki Predator çok delikanlı bir mahlukat o yüzden teke tek kapışıyorlar. Yine alienda da sağdan soldan bişey toplamak yok ve ekran üzerinde görebildiğiniz tek gösterge mavi bir çizgi. O da sağlığınızı gösteriyor. Enerjinizi doldurmak için illa ki insan veya predator kafası yemeniz gerekiyor. Başka türlü sağlık dolduramıyorsunuz. Bu sağlık doldurma yönteminde gerçekten çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü pençenizi savurup rakibi kafasını parçalayarak öldürdüyseniz veya üzerine uçarak param parça ettiyseniz size yiyecek bir şey kalmıyor. O yüzden yiyeceğiniz adamı fazla mundar etmemeye bakın. Alien sonuçta bir hayvan olduğu için hiçbir kapıyı doğrudan açamıyorsunuz, ya kilitleri ya camları parçalıyorsunuz ya da kendinize geçecek bir havalandırma boşluğu buluyorsunuz.

Oyunun grafikleri hiç fena değil. Çok yüksek çözünürlükler, 16 bit, 32 bit renkler ve kaplamalar ve bir çok 3D özelliği destekleniyor. Ancak oyunda insan karakterlerin yüz çizimleri çok başarısız. Aslında komik. Konuşmalar ve mimikler rezalet. Onun dışında silahlardan harita çizimlerine kadar bütün kaplamalar çok kaliteli.

Oyunun sesleri de başarılı. Seçtiğiniz karakterin ortamla ses etkileşimleri, insan karakterlerin telsiz konuşmaları kendi aralarında muhabbetleri, silah patlamaları koşma sesleri çok güzel. Yine Predatorun silahları koşması ve zafer çığlıkları (böğürme mi deseydim yoksa) çok eğlenceli. Aliennın çığlıkları pençe, kuyruk savurma sesleri de çok iyi.

Genel: Bugünlerde kesinlikle alınası oyunlar arasında sayılabilir. FPS seviyorsanız ve bu tür oyunlardan sıkılmadıysanız deneyebilirsiniz. Oyunun campaignleri biraz çabuk bitiyor ama oynadığınıza kesinlikle pişman olmazsınız. Oyun diğer oyunlarda bu güne kadar pek rastlanmamış kamera açılarını, girilemeyen, ulaşılamayan köşelere ulaşmanızı, değişik ırk seçenekleriyle aynı filmi farklı bakış açılarından izlemenizi sağlıyor.