Arsiv


Kategori: Genel

1 Torrent Nedir ? Torrent Ne İşe Yarar ?

Torrent internet ağı üzerinde kullanılan bir paylaşım platformudur. Paylaşım platformu olan torrent sistemi aracılığı ile video,müzik,program, gibi vb. dosyaları indirebilirsiniz. Torrent haricinde kullanılan farklı sistemler mevcuttur örnek olarak en çok kullanılan “http”,”ftp” gibi sistemler verilebilir bu sistemler aracılığı ile de dosya indirmemiz mümkündür. Torrent sisteminin diğer sistemlerden farkı bir dosyayı indirirken bir sunucu yerine binlerce sunucudan birden dosyayı çekmenizi sağlar.
Torrent Sistemi Nasıl Çalışır ?
Torrent’in çalışma sistemi de şu şekildedir önce istenen dosya bir server tarafından paylaşıma başlatıldıktan sonra diğer kullanıcılar indirmeye başlar ve dosyayı tamamladıkları kadarını da diğer kullanıcılar ile paylaşmaya başlarlar gönderimler arttıkça da kullanıcılar dosyaları daha hızlı indirebilirler.
2 Torrent Nedir ? Torrent Ne İşe Yarar ?
Torrent Nasıl Kullanılır ?
Torrent sistemini kullanmak için bir torrent indirme programının kendi sisteminizde mevcut olması gerekir önerdiğim torrent programı utorrent (utorrent indir) programıdır. Torrent programımızı indirip Bilgisayarımıza kurduktan sonra geriye kalan ne indirmek istiyorsak onun torrent dosyasını bilgisayarımıza indirip torrent programı aracılığı ile açıp indirmeye başlamaktır.
Torrent İçin Nasıl Port Açılır ?
Torrent’den dosya indirmek için illa ki modemimizden port açmamız gerekmiyor ama daha sağlıklı dosya indirebilmemiz için  port açmak gerekiyor. Port açmak için Portacma.net adresini kullanabilirsiniz.
Torrent Teknik Terimleri Ve Açıklamaları
Seeder: Paylaşım yapılan dosyanın tamamını indirmiş ve diğer kullanıcılar ile paylaşım yapan kullanıcıya Seeder denir.
Leecher: Paylaşım yapılan dosyayının tamamını indirmemiş ve indirdiği kadarınıda diğer kullanıcılar ile paylaşabilen kullanıcıya Leecher denir.
ratio: Torrent sitelerinin yaptığı bir uygulamadır ratio indirme/gönderme olayı örnek vermek gerekirse 1 GB lık bir dosya indirdiniz bunun %30′unu başka kullanıcıların yüklemesi için gönderme yapmazsanız rationuz düşer ve bundan dolayı torrent sitesinden uyarı mesajı alırsınız.
En Çok Kullanılan Türk Torrent Siteleri
En Çok Kullanılan Yabancı Torrent Siteleri
- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 507 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
1 adet
ahmet #
11 Aralık 2018, 15:59

tesekkurler

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi