Baglantilar


Kategori: windows

Merhaba,

Birkaç gün önce arkadaşımın bilgisayarına kurulum yaparken yaşadığım problemden bahsedeceğim. Bilgisayar Aidata marka. Yanında verilen birde Recovery Disk (Kurtarma CD) si bulunuyor. Ancak ne yazıkki şu aptal disk Sata Harddisk i görmüyor. Alttaki yazımda bu problemin nasıl üzerinden geldiğimi anlatacağım.

Öncelikle internette araştırırken bulduğum kaynaklardan ve elinizde ki olanaklardan bahsedeyim.

  • Ana Kart CD Sinden Driver Alarak Kurmak

Bu yöntem en yaygın olarak bilinen yöntem sınıfına giriyor. Ana kartınızın tanıtım CD sinde bulunan driveri bir disket’e atarak bilgisayara göstermekten geçiyor. Adımlar Şu şekilde: Windows Cd nizi CD rom a yerleştiriyorsunuz. Bir tuşa basın dedikten sonra çıkacak olan ekranda “S” seçeneği ile yeni bir aygıt yükleyeceğinizi belirtin. Sizden A sürücüsüne (Floppy) gerekli sürücülerin olduğu disketi yerleştirmenizi ve “Enter” tuşuna basmanızı isteyecektir. Bazen size bir sürücü,bazen de birden fazla sürücü listesi çıkabilir. (… drivers for W2K,…drivers for Win Xp ) uygun olanı seçin ve devam edin…

Eğer bağlantılar doğru ve aygıtlarınız sağlamsa diskinizi görecektir. Kurulumun diğer işlemleri normal IDE Diske kurulum ile aynıdır.
  • Xp CD sine SATA Disk Driverinizi Gömerek Windows Xp Kurmak
Bu yöntemi de genelde bilgisayar sahipleri yapıyor. Her defasında üstteki adımla ugrasmak istemeyenler için, “bir defa yapayım dursun” diyenler için bu yöntem ideal sayılabilir.
Yöntemde ki amaç, Windows CD nize gerekli sata driverini yerleştirerek otomatik tanımasını sağlamak. Bu amaçla bize destek olacak program Nlite.
Bu yöntem ile kurulum için makalemiz ise alttaki linkte mevcuttur. Resimli bir anlatım yapılmıştır.
  • İçerisinde zaten SATA Driver bulunan Windows Xp Sp3 ile Windows Xp Kurmak
En yaygın sürüm olan Windows Xp sp2 ile SATA Disk e kurulum yapamıyoruz. Sebebi ise, içerisinde gerekli driverlerin bulunmaması. Bunun önüne geçmek için Microsoft firması Windows işletim sisteminin Service Pack 3 (SP3) Sürümünü yayımladı. Bu sürümü satın alarak, kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.
Saygılarımızla.
hell-world.org – hellboy726
- Bu yazı şu ana kadar 6.002 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi