Arsiv


13 Temmuz 2008
Kategori: Genel

Apple ın popüler telefonu iPhone’u revize edildi fakat hala bir multimedya telefondan beklenen bazı özellikleri eksik. İşte bunların kısa bir listesi;

1. Multimedya Mesaj Servisi (MMS)

iPhone3Gv2 180 iPhone eksiklikleri

Birçok telefonda standart olan özellik birçok yeni yetenekle gelen 3G iPhone da desteklenmiyor. Söylenene göre hafızadaki veya iPhone ile çekilen fotoğraflarımızı email ile gönderme seçeneği MMS e alternatif olmakta. Ayrıca Youtube linkleri telefon üzerindeki uygulama ile doğrudan paylaşılabiliyor. Diğer yandan telefon ile kaydedilmemiş video kayıtları paylaşılamıyor. Müzik cephesinde ise DRM koruması nedeniyle iTunes müzik paylaşımını da kısıtlamakta.

2. Stereo Bluetooth / A2DP desteği

Yeni iPhone da kulaklıklar için adaptör gerekmemesi takdir edilen bir geliştirme olduğu açık. Peki ya kabloyu tamamen ortadan kaldıramazlar mıydı? BlackBerry, Windows Mobile ve Symbian platformlarının aksine iPhone hala -o kullanışsız adaptörü olmadan- on-board stereo Bluetooth kulaklık desteği vermiyor. Bu denli popüler olmasına ve Apple ın estetiğe önem vermesine karşın bu özelliğin olmaması şaşırtıcı.

3. Yazı seçme, kopyalama ve yapıştırma

Apple 2008 in başında ilk jenerasyon iPhone un birkaç sorunu yeni firmware ile düzeltmişti (mesajları birden fazla kişiye göndermesi gibi) fakat email veya diğer yazıların bir kısmını düzenlemek, yeni bir paragraf eklemek gibi ihtiyaçlar için bir seçenek eklenmedi. Ve yeni iPhone hâlâ bu özelliklere sahip değil. URL kopyalayıp yapıştırmak, email düzenlemek gibi yerlerde ihtiyacı hissedildiğinde bu eksikliğin farkedilmesi sinir bozucu olmakta.

4. Notlar ve email için yatay klavye

Bazı uygulamalar desteklese de not veya email yazarken ayrıca harita uygulamasında yatay klavyenin olmaması hala büyük bir eksiklik. Ki bu üçü klavyenin yatay olarak kullanılması ihtiyacını doğuran en önemli uygulamalar. Zaman geçtikçe telefonun yatay olarak tutulup başparmaklarla yazı yazmanın dikey olarak tutup işaret parmağıyla yazmaktan daha kayda değer bir yöntem olduğunu siz kullanıcılar da farkedecektir.

5. Geliştirilmiş sezgisel yazı (veya bunu kapatabilmek)

Yeni iPhone un sezgisel yazma özelliği (kelimenin ilk birkaç harfini yazdığınızda geri kalan kısmını “tahmin” etmesi, olası yazım hatalarını önlemek) günlük kullanım için iyi derecede iş yapıyor. Önerdiği kelimeyi iptal etmek için minik çarpı işaretine tıklamanız yeterli ama bazı durumlarda size zaman kazandırmak yerine kapatamadığınız bu özellik sizin zamanınızı harcıyor.

6. Tümleşik IM uygulaması

Bu uygulama iyileştirmeler listesinde yer alıyordu -tabi AOL instant messenger kullanıcısı iseniz. Ancak iPhone üzerine yüklenmiş bir IM oladan geliyor. Acaba yazışmak, email göndermek, görüntülü iletişim gibi uygulamaları web tabanlı olarak mı yapmak zorundayız, bu iPhone un yeni iletişim şekli mi?

7. Flash desteği

Ne yazık ki kimse iPhone da ne zaman Flash animasyonlar, filmler izleyebileceğimizi bilmiyor.
Bu çok istenen özellik ikinci jenerasyon iPhone da hala yok. Youtube daki videolar dahi Flash formun içinde sunulmasına rağmen iPhone merkezi tarafından Quicktime a çevrilip telefonda görüntülenmeye sunuluyor. Flash eksikliği Safari nin internette dolaşırken sayfa içerisindeki Youtube videolarının, flash öğelerinin yerinde kırık bir plugin simgesini göstermesine sebep olmasına rağmen Safari içinden bu flash öğeleri Youtube uygulamasına yönlendiremiyor olması başka bir kötü taraf.

146869 iPhone3Gwhite iPhone eksiklikleri

8. Daha iyi bir kamera

Youtube yönetmenleri ve fotoğrafçılar için üzücü ancak hala 3G iPhone max 2 megapiksellik fotoğraflar çekebilmekte, ayrıca kamerası ile video kaydetmek hala mümkün değil. Bu kısıtlamalar Apple bünyesindeki sayısız uygulamanın bile düzeltemeyeceği sorunlar.

9. Birleştirilmiş email gelen kutusu

Microsoft Exchange desteği dışında tüm Yahoo, Mac.com, Gmail, AOL maillerinizi bir posta kutusunda toplamanız mümkün değil.
Bu sitelerin spam filtresi olmasaydı bunu zaten yapmak istemezdiniz.

10. Sesli arama ve ses hafızası

Üçüncü parti yazılımlar yardıma koşun! Yeni iPhone un sesli arama veya ses kayıt özelliği bulunmamakta, ancak Jott gibi birkaç 3. parti yazılım ile bunu ücretsiz olarak halledebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.pcworld.com/article/148250/10_things_the_3g_iphone_is_still_missing.html

- Etiketler:, , ,
- Bu yazı şu ana kadar 2.529 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
3 adet
required #
3 Ekim 2008, 14:13

Pek hoş!

sanane #
2 Ocak 2010, 19:36

bişey dikkatimi çekti hepsini okumadım ama iPhonenin kamerası 3 megapiksel

ıphone5s #
8 Şubat 2014, 14:20

Bunların çoğu düzeldi.Bluetooth dışında.

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi