Arsiv


20 Ağustos 2008
Kategori: Güvenlik

Dosyada yer alan Msn kayıtları açık ve net bir şekilde Internet iletişiminin birileri tarafından izlendiğini kanıtlıyor.

Pek çok ülkede durum bizdekinden çok farklı değil.Hatta ABD, İngiltere, Almanya gibi bazı ülkelerde Internet’in tamamını düzenli olarak takip edilmesi yasalarla garanti altına alındı ya da alınmaya çalışılıyor.Benzer bir yasa çalışmasının ilerleyen süreçte bizde de yapılması oldukça yüksek bir olasılık.Peki bu şartlar altında Internet’i kullanmak ne kadar güvenli?

Ziyaret ettiğimiz siteler, bloglar, sosyal ağlardaki profillerimiz, Msn ve benzeri programlar üzerinden yaptığımız görüşmelerin kayıtları net kullanıcısının profili çıkartılabilir.Türkiye Internet kullanıcıların profillerinin fişlemeye seven çeşitli ‘yetkililerin’ ne kadar hoşuna gideceğini bir an düşünün.Dahası da var: Bizim için sıradan olan, arkadaşlımızla yaptığımız bir sohbet sırasından sarf ettiğimiz bir cümle hakkımızda dava açmak için ya da hakkımızda açılan bir davada kanıt olarak kullanılabilir.Hiçbirini yapmasalar bile Internet iletişiminin takip edilmesi kişi hayatının gizliliğini ihlal eden bir durumdur.

Bunların dışında herhangi biri bağlı olduğunuz ağda iletilen veri paketlerin tümünü izleyip toplayarak sizin görüşlerinizi çok da zorlanmadan izleyebilir.

Bütün bu şartlar altında Internet’i kullanırken daha titiz olmak gerekiyor.İletişimi çift taraflı olarak şifrelemek için çeşitli yazılımlar var:

Sesli iletişimde sağlam şfreleme yapan ve kullanışlı bir program olan Skype tercih edilebilir.

- Msn yerine şifreli iletişimsağlayan ve sesli görüşme desteği de olan GoogleTalk kullanılabilir.Bu elbette Msn listenizdeki kişilerin bir kısmı ile görüşmeniz GoogleTalk’a geçmemeleri nedeniyle zorlaşacaktır ancak siz yeterince ısrarcı olursanız bu bir sorun olmaktan çıkar.

- E-posta ve dosya gönderiminde GNU Privacy Guard – GPG kullanılabilir.

- Web’de gezinirken anonim Proxy sunucuları, https protokolü kullanan web Proxyler, ve tor gibi yazılımlar şifrelenmiş bağlantılar üzerinden Internete çıkmanızı ve dolayısıyla daha zor izlenmenizi sağlayacaktır.

- İşletim sistemi olarak güncel bir Linux da dağıtımı kullanmak işleri bilgisayarınıza sızmak isteyenler için oldukça zorlaşacaktır.

Bütün bunlar her ne kadar zaman zaman paranoyaklık seviyesinden önlemler olarak düşülse de Internet’in mevcut durumu göz önünde bulundurulduğunda işin aslında gerçekten bu kadar vahim olduğu ortaya çıkacaktır.Bu tedbirler –izlensek de izlenmesekde- en azından belli bir seviyede güvenlik sağlayacaktır.Sonuç olarak ‘Paranoyak olmam izlenmediğimi kanıtlamaz’

‘Saygılarımızla’ hell-world.org |anizations.

~eXeLLanC

- Etiketler:, ,
- Bu yazı şu ana kadar 279 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi