Arsiv

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

Windows Vista ile birlikte uzunca bir süredir geliştirilmekte olan Internet Explorer 8′in yeni Beta sürümü, bizlerle buluştu. Yenilenen özellikler, tamamen değiştirilen görünüm ve yeni fikirler, IE 6 ve önceki sürümleri ile yakalanan başarıyı bir adım öteye taşıyabilecek mi, yoksa bugüne kadar çıkartılmış en başarısız tarayıcı sürümü olarak biz bilgisayar kullanıcılarının anılarımızda mı yer alacak? Aşağıda, Internet Explorer 8 yazılımını eksisiyle artısıyla, bir ön fikir olması açısından sizler için inceledik.

41348 Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Artılar :

Sekmeli Tarama : Birden çok siteyi tek bir tarayıcı penceresinde görüntülememizi sağlayan bu özellik ile ayrı bir tarayıcı sayfası açma gereksinimi olmadan aynı pencere içerisinde birden çok web sayfası görüntülenebiliyor.

Hızlı Arama : Araç çubuğuna entegre edilmiş özelleştirilebilen ve 3. parti eklemelerine izin veren arama çubuğu (Google, Yahoo, Msn gibi çok çeşitli arama motorlarına kolay erişim hizmeti)

RSS Desteği : RSS desteği veren siteler ile tam uyum içerisinde çalışabilme imkanı.

Sayfa Yakınlaştırma Özelliği : Web sitelerinin orjinallerinden daha büyük biçimlerde büyütülebilme ve görüntülenebilme imkanı.

AVI Filtresi : Kötü niyetli web sitelerinin tespit edilip, her türlü içerik paylaşımlarının engellenebilmesini sağlayan bir teknoloji.

Kolaylaştırılmış Dosya Silme Desteği : Tek bir tuş ile bilgisayara kaydedilen çerezler, sayfalar, klasörler ve her türlü çevrimdışı veriyi temizleyebilme imkanı.

CSS Geliştirilmesi : CSS 2.1 desteği ile birlikte, web sayfalarında kullanılan en son görsellikleri başarıyla görüntüleyebilme imkanı.

Güvenlik Geliştirmeleri : Geliştirilmiş ActiveX denetimi (Eklenti yöneticisi dahilinde), Entegre edilmiş Kötü amaçlı yazılım tespit programı, Güvenlik bildirimleri için eklenen Güvenlik Durum Çubuğu, URL güvenlikleri (arttırılmış veri güvenlik protokolleri), Tüm eklentileri pasifleştirebilme imkanı (Sadece Windows Vista kurulu bilgisayarlarda çalışan sabit sürücüye dosya yazılımını engelleyen Korumalı Kip ve Gelişmiş Ebeveyn Denetimleri de bulunuyor), Grup İlkeleri ve dahili tarayıcı motoru geliştirilmeleri ile daha da sağlamlaştırılmış internet güvenliği.

İyileştirilmiş AJAX Desteği : AJAX uygulamaları için tam destek (IE6 içinde bu destek kısmi olarak sağlanabiliyordu)

PNG Şeffaflık Desteği : Şeffaf PNG resimlerini tam olarak görüntüleyebilme ve kaydedebilme imkanı.

True Type Yazı Tipi Eklentisi : Office 10 ve Vista ile birlikte standart olarak sunulan, True Type, yani Gerçek Biçimdeki metin görüntüleme desteğinin tüm IE ve Web sayfalarında uygulanabilmesi imkanı.

Geliştirilmiş Yazdırma Özellikleri : Yenilenen sayfa ve resim yazdırma özellikleri ile, herhangi bir harici program ile düzenlenme gereksinimi olmadan yazıcıdan çıktı alınabilmesi imkanı.

Yararlı Özellikler : Tek bir tuş ile tüm tarayıcı ayarlarını ve eklentilerini sıfırlayabilme imkanı, Uluslararası uyumluluk ve görüntülenme bağlantılarının sağlanması, iyileştirilmiş sayfa içi araması ve reklam engelleyici özellikleri.

ie712qi Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Yukarıda da göreceğiniz gibi Internet Explorer 8, gerçekten de tüm yeni teknolojileri sunmaya, görselliğe ve güvenliğe daha fazla önem veren bir tarayıcı olma yolunda ilk adımlarını atıyor. Ancak firmanın, tüm bu yenilikler için uzunca bir süredir geç kalmış olduğunu görüyoruz.

ie720sm Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

Zira eklenen hemen hemen tüm yeniliklere baktığımızda, en yakın rakipleri olan Mozilla Firefox ve Opera’nın, bu özellikleri senelerdir başarıyla sunduklarını görüyoruz. Her iki tarayıcıya da aşina olan ziyaretçilerimiz, Internet Explorer 8′i ilk kurduklarında görünümün ne kadar diğer tarayıcılara benzediğini farkedeceklerdir. Özellikle Firefox’un Hızlı Arama Kutusu ile Internet Explorer’in Arama Aracı adeta birbirlerinin kopyası gibiler.

ie736yx Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2

Sayfa büyütme simgesinin konumu ve içeriği de, bu özelliği ilk kez kullanan Opera’dan neredeyse aynen alınmış gibi gözüktü bizlere. Bu hususlara kısaca değindikten sonra; IE 8′in bizim gördüğümüz eksikliklerini ve beğenmediğimiz yönlerini detaylı biçimde anlatmaya geçebiliriz.

populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 Eksiler :

Aktivasyon Zorunluluğu : Yeni Media Player uygulaması gibi, Internet Explorer 8 de aktivasyon yapılmadan kuruluma izin vermiyor. Microsoft’un korsan ürün kullananları tespit edebilmesine ne oranda yararlı olabilir bu uygulama bilinmez ama, IE7′yi CD/DVD’ye yazıp da internet bağlantısı bulunmayan bir bilgisayara kurmayı düşünen kullanıcıları oldukça rahatsız edeceği kesin.

Sekmeli Tarama : Ne yazık ki kullanıcılar tarafından diğer tarayıcılarda oldukça işe yaradığı için önemle istenen bu yeni tarama özelliği, olabilecek en kötü haliyle Internet Explorer 8 içine eklenmiş durumda. Çubuğunun neredeyse 2 adres satırı kadar gereksiz alan işgal etmesinin dışında, adres satırına girilen sitenin farklı sekmede değil aynı pencere içinde açılması problemi giderilememiş. Ayrıca yeni bir sekme elle açıldığında, karşımıza boş bir sayfanın hemen gelmesi yerine, IE8′in bir yerlere bağlanmaya çalıştıktan sonra bu sekmeyi açabildiğini görüyoruz. Sonuç olarak Sekmeli tarama konusunda Microsoft’un geçmesi gereken çok uzun yollar bulunuyor.

Tarayıcı Hızı : IE6 içindeki web sayfası açarken yaşanan kısa beklemeler, sekmeli tarama desteğinin bu kadar kötü olması ile bir kat daha büyüyerek karşımıza çıkıyor. Problem, sadece internette birkaç sayfa ile aynı anda gezinirken çıkmakla kalmayıp, ilk tarayıcı açılışında da baş gösteriyor. IE 6 açılışı, rakip tarayıcılardan nispeten kısa iken, IE8 malesef ki diğer tüm rakipleri arasında açılış yönüyle en son sırada yer alıyor. Özellikle eski konfigurasyonlu bilgisayar sahipleri, IE7′nin yavaşlığından dolayı oldukça hayal kırıklığına uğrayacaklar.

True Type Yazı Tipi : Office 10 ve Vista ile standart olarak kullanıma sunulan bu yazı tipi, malesef ki IE8 sürümü ile göze hoş gözükmesinden ziyade göz yorucu bir unsur olarak ilk değiştireceğimiz ayarlardan biri olmaktan kurtulamıyor. Sayfaları oldukça hoş göstermesi gereken bu biçim, aşırı parlak olması ve birçok sitede görünüm bozulmalarına yol açması ile ilk hayal kırıklığımız oldu.

İşlemci ve Hafıza Kullanımı : Sekmeli tarama özelliğinin en büyük artısının, çoklu internet sayfaları açıldığında sistem hafızasından kazanç sağlaması olması gerekirken, IE8′de tam tersi bir duruma neden olduğunu görüyoruz. Internet Explorer’ın önceki tüm sürümleri, eski konfigurasyonlu sistemlerde bile herhangi bir yavaşlama yapmazken, IE8 henüz tek bir sayfa açıldığında bile oldukça yüksek biçimde hafıza kullanımına neden olarak belirgin bir yavaşlamaya sebep oluyor. Yüksek hafıza kullanımının yanına bir de aynı oranda işlemci kullanımını da kattığımızda, sistem takılmalarının yaşanması için hiçbir engel kalmıyor.

Güvenlik Problemleri : Yenilenmiş güvenlik protokolleri gerçekten de IE8′in tek tartışılamayacak üstün özellikleri bizce de. Ancak daha ilk kurulumda başlayan Aktivasyon ile Microsoft’a bilgi gönderimi ve devamında yine Microsoft ve yanındaki ortak kuruluşlarına sürekli bilgisayarımızdan bilgi sızdırma girişimleri, tüm yapılan güvenlik ayarlamalarına büyük bir gölge düşürüyor.

Bağlanma Problemleri : Eski sürümlerindeki sayfa görüntülenemeyince yenileyip form aktarabilme yeteneği, özellikle yazı gönderilen forum ve sitelerde yaşanabilecek problemleri asgariye indiriyordu. Malesef ki IE8 ile birlikte gelen adres satırı komutu sınırı, form kutusuna yazdığımız uzunca bir metnin, siteye bağlanılamaması durumunda geri alınmasını ve yeniden gönderilmesini imkansız hale getiriyor. Küçük ama oldukça işimize yarayabilen bir detayın atlanması oldukça üzücü olmuş.

Daha uyumsuz Java desteği : Microsoft’un kendi Java Sanal Makinasının kullanımını teşvik etme isteğinden midir bilinmez, IE6 ve harici Sun Java Runtime paketi ile düzgün görüntülenen siteler, IE8 ile bir anda bozulmaya uğruyorlar. Geriye ve artık standartlaşmış harici firmaların ürünlerine yönelik benzer uyumsuzluklar, IE8 içinde bol miktarda bulunuyorlar.

Şifre Kaydetme Yetersizliği : 8 sürümü ile artık standart olarak gelmesi gerektiğine inandığımız, form verilerine girilen kullanıcı adı ve şifrelerin (siteler ve forumlarda kullanılanlar) otomatik olarak kayıt edilmesi özelliğinin hala eklenmemiş olmasını görmek bizleri gerçekten de şaşırttı. Adres satırından kullanıcı adı ve şifre girişi ise, aynı Internet Explorer 6 ve öncesi sürümleri gibi, ek bir kayıt anahtarı girdisine gereksinim duyuyor.

Adeta Kopyalanmış Arabirim ve Özellikler : Bahsettiğimiz üzere, gerek görünüm, gerekse de yeni özelliklere göz attığımızda; IE6 kendine has görünümü ve tarzı ile rakiplerinden farklı bir tarayıcı olsa da, IE8 sanki Firefox ve Opera tarayıcılarının hibritlenmiş halini andırıyor. Internet Explorer 4, 5 ve 6 sürümlerine alışkın bir kullanıcı iseniz, 8 sürümünün aynı tarayıcının yenisi olduğuna ancak Hakkında kutusuna bakıp inanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

indirmekiinvr1 Internet Explorer (Vista) 8 Beta 2 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

Windows Vista ile birlikte uzunca bir süredir geliştirilmekte olan Internet Explorer 8′in yeni Beta sürümü, bizlerle buluştu. Yenilenen özellikler, tamamen değiştirilen görünüm ve yeni fikirler, IE 6 ve önceki sürümleri ile yakalanan başarıyı bir adım öteye taşıyabilecek mi, yoksa bugüne kadar çıkartılmış en başarısız tarayıcı sürümü olarak biz bilgisayar kullanıcılarının anılarımızda mı yer alacak? Aşağıda, Internet Explorer 8 yazılımını eksisiyle artısıyla, bir ön fikir olması açısından sizler için inceledik.

41348 Internet Explorer (XP) 8 Beta 2

populer6yq Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer6yq Internet Explorer (XP) 8 Beta 2 Artılar :

Sekmeli Tarama : Birden çok siteyi tek bir tarayıcı penceresinde görüntülememizi sağlayan bu özellik ile ayrı bir tarayıcı sayfası açma gereksinimi olmadan aynı pencere içerisinde birden çok web sayfası görüntülenebiliyor.

Hızlı Arama : Araç çubuğuna entegre edilmiş özelleştirilebilen ve 3. parti eklemelerine izin veren arama çubuğu (Google, Yahoo, Msn gibi çok çeşitli arama motorlarına kolay erişim hizmeti)

RSS Desteği : RSS desteği veren siteler ile tam uyum içerisinde çalışabilme imkanı.

Sayfa Yakınlaştırma Özelliği : Web sitelerinin orjinallerinden daha büyük biçimlerde büyütülebilme ve görüntülenebilme imkanı.

AVI Filtresi : Kötü niyetli web sitelerinin tespit edilip, her türlü içerik paylaşımlarının engellenebilmesini sağlayan bir teknoloji.

Kolaylaştırılmış Dosya Silme Desteği : Tek bir tuş ile bilgisayara kaydedilen çerezler, sayfalar, klasörler ve her türlü çevrimdışı veriyi temizleyebilme imkanı.

CSS Geliştirilmesi : CSS 2.1 desteği ile birlikte, web sayfalarında kullanılan en son görsellikleri başarıyla görüntüleyebilme imkanı.

Güvenlik Geliştirmeleri : Geliştirilmiş ActiveX denetimi (Eklenti yöneticisi dahilinde), Entegre edilmiş Kötü amaçlı yazılım tespit programı, Güvenlik bildirimleri için eklenen Güvenlik Durum Çubuğu, URL güvenlikleri (arttırılmış veri güvenlik protokolleri), Tüm eklentileri pasifleştirebilme imkanı (Sadece Windows Vista kurulu bilgisayarlarda çalışan sabit sürücüye dosya yazılımını engelleyen Korumalı Kip ve Gelişmiş Ebeveyn Denetimleri de bulunuyor), Grup İlkeleri ve dahili tarayıcı motoru geliştirilmeleri ile daha da sağlamlaştırılmış internet güvenliği.

İyileştirilmiş AJAX Desteği : AJAX uygulamaları için tam destek (IE6 içinde bu destek kısmi olarak sağlanabiliyordu)

PNG Şeffaflık Desteği : Şeffaf PNG resimlerini tam olarak görüntüleyebilme ve kaydedebilme imkanı.

True Type Yazı Tipi Eklentisi : Office 10 ve Vista ile birlikte standart olarak sunulan, True Type, yani Gerçek Biçimdeki metin görüntüleme desteğinin tüm IE ve Web sayfalarında uygulanabilmesi imkanı.

Geliştirilmiş Yazdırma Özellikleri : Yenilenen sayfa ve resim yazdırma özellikleri ile, herhangi bir harici program ile düzenlenme gereksinimi olmadan yazıcıdan çıktı alınabilmesi imkanı.

Yararlı Özellikler : Tek bir tuş ile tüm tarayıcı ayarlarını ve eklentilerini sıfırlayabilme imkanı, Uluslararası uyumluluk ve görüntülenme bağlantılarının sağlanması, iyileştirilmiş sayfa içi araması ve reklam engelleyici özellikleri.

ie712qi Internet Explorer (XP) 8 Beta 2 Yukarıda da göreceğiniz gibi Internet Explorer 8, gerçekten de tüm yeni teknolojileri sunmaya, görselliğe ve güvenliğe daha fazla önem veren bir tarayıcı olma yolunda ilk adımlarını atıyor. Ancak firmanın, tüm bu yenilikler için uzunca bir süredir geç kalmış olduğunu görüyoruz.

ie720sm Internet Explorer (XP) 8 Beta 2

Zira eklenen hemen hemen tüm yeniliklere baktığımızda, en yakın rakipleri olan Mozilla Firefox ve Opera’nın, bu özellikleri senelerdir başarıyla sunduklarını görüyoruz. Her iki tarayıcıya da aşina olan ziyaretçilerimiz, Internet Explorer 8′i ilk kurduklarında görünümün ne kadar diğer tarayıcılara benzediğini farkedeceklerdir. Özellikle Firefox’un Hızlı Arama Kutusu ile Internet Explorer’in Arama Aracı adeta birbirlerinin kopyası gibiler.

ie736yx Internet Explorer (XP) 8 Beta 2

Sayfa büyütme simgesinin konumu ve içeriği de, bu özelliği ilk kez kullanan Opera’dan neredeyse aynen alınmış gibi gözüktü bizlere. Bu hususlara kısaca değindikten sonra; IE 8′in bizim gördüğümüz eksikliklerini ve beğenmediğimiz yönlerini detaylı biçimde anlatmaya geçebiliriz.

populer27vl Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (XP) 8 Beta 2populer27vl Internet Explorer (XP) 8 Beta 2 Eksiler :

Aktivasyon Zorunluluğu : Yeni Media Player uygulaması gibi, Internet Explorer 8 de aktivasyon yapılmadan kuruluma izin vermiyor. Microsoft’un korsan ürün kullananları tespit edebilmesine ne oranda yararlı olabilir bu uygulama bilinmez ama, IE7′yi CD/DVD’ye yazıp da internet bağlantısı bulunmayan bir bilgisayara kurmayı düşünen kullanıcıları oldukça rahatsız edeceği kesin.

Sekmeli Tarama : Ne yazık ki kullanıcılar tarafından diğer tarayıcılarda oldukça işe yaradığı için önemle istenen bu yeni tarama özelliği, olabilecek en kötü haliyle Internet Explorer 8 içine eklenmiş durumda. Çubuğunun neredeyse 2 adres satırı kadar gereksiz alan işgal etmesinin dışında, adres satırına girilen sitenin farklı sekmede değil aynı pencere içinde açılması problemi giderilememiş. Ayrıca yeni bir sekme elle açıldığında, karşımıza boş bir sayfanın hemen gelmesi yerine, IE8′in bir yerlere bağlanmaya çalıştıktan sonra bu sekmeyi açabildiğini görüyoruz. Sonuç olarak Sekmeli tarama konusunda Microsoft’un geçmesi gereken çok uzun yollar bulunuyor.

Tarayıcı Hızı : IE6 içindeki web sayfası açarken yaşanan kısa beklemeler, sekmeli tarama desteğinin bu kadar kötü olması ile bir kat daha büyüyerek karşımıza çıkıyor. Problem, sadece internette birkaç sayfa ile aynı anda gezinirken çıkmakla kalmayıp, ilk tarayıcı açılışında da baş gösteriyor. IE 6 açılışı, rakip tarayıcılardan nispeten kısa iken, IE8 malesef ki diğer tüm rakipleri arasında açılış yönüyle en son sırada yer alıyor. Özellikle eski konfigurasyonlu bilgisayar sahipleri, IE7′nin yavaşlığından dolayı oldukça hayal kırıklığına uğrayacaklar.

True Type Yazı Tipi : Office 10 ve Vista ile standart olarak kullanıma sunulan bu yazı tipi, malesef ki IE8 sürümü ile göze hoş gözükmesinden ziyade göz yorucu bir unsur olarak ilk değiştireceğimiz ayarlardan biri olmaktan kurtulamıyor. Sayfaları oldukça hoş göstermesi gereken bu biçim, aşırı parlak olması ve birçok sitede görünüm bozulmalarına yol açması ile ilk hayal kırıklığımız oldu.

İşlemci ve Hafıza Kullanımı : Sekmeli tarama özelliğinin en büyük artısının, çoklu internet sayfaları açıldığında sistem hafızasından kazanç sağlaması olması gerekirken, IE8′de tam tersi bir duruma neden olduğunu görüyoruz. Internet Explorer’ın önceki tüm sürümleri, eski konfigurasyonlu sistemlerde bile herhangi bir yavaşlama yapmazken, IE8 henüz tek bir sayfa açıldığında bile oldukça yüksek biçimde hafıza kullanımına neden olarak belirgin bir yavaşlamaya sebep oluyor. Yüksek hafıza kullanımının yanına bir de aynı oranda işlemci kullanımını da kattığımızda, sistem takılmalarının yaşanması için hiçbir engel kalmıyor.

Güvenlik Problemleri : Yenilenmiş güvenlik protokolleri gerçekten de IE8′in tek tartışılamayacak üstün özellikleri bizce de. Ancak daha ilk kurulumda başlayan Aktivasyon ile Microsoft’a bilgi gönderimi ve devamında yine Microsoft ve yanındaki ortak kuruluşlarına sürekli bilgisayarımızdan bilgi sızdırma girişimleri, tüm yapılan güvenlik ayarlamalarına büyük bir gölge düşürüyor.

Bağlanma Problemleri : Eski sürümlerindeki sayfa görüntülenemeyince yenileyip form aktarabilme yeteneği, özellikle yazı gönderilen forum ve sitelerde yaşanabilecek problemleri asgariye indiriyordu. Malesef ki IE8 ile birlikte gelen adres satırı komutu sınırı, form kutusuna yazdığımız uzunca bir metnin, siteye bağlanılamaması durumunda geri alınmasını ve yeniden gönderilmesini imkansız hale getiriyor. Küçük ama oldukça işimize yarayabilen bir detayın atlanması oldukça üzücü olmuş.

Daha uyumsuz Java desteği : Microsoft’un kendi Java Sanal Makinasının kullanımını teşvik etme isteğinden midir bilinmez, IE6 ve harici Sun Java Runtime paketi ile düzgün görüntülenen siteler, IE8 ile bir anda bozulmaya uğruyorlar. Geriye ve artık standartlaşmış harici firmaların ürünlerine yönelik benzer uyumsuzluklar, IE8 içinde bol miktarda bulunuyorlar.

Şifre Kaydetme Yetersizliği : 8 sürümü ile artık standart olarak gelmesi gerektiğine inandığımız, form verilerine girilen kullanıcı adı ve şifrelerin (siteler ve forumlarda kullanılanlar) otomatik olarak kayıt edilmesi özelliğinin hala eklenmemiş olmasını görmek bizleri gerçekten de şaşırttı. Adres satırından kullanıcı adı ve şifre girişi ise, aynı Internet Explorer 6 ve öncesi sürümleri gibi, ek bir kayıt anahtarı girdisine gereksinim duyuyor.

Adeta Kopyalanmış Arabirim ve Özellikler : Bahsettiğimiz üzere, gerek görünüm, gerekse de yeni özelliklere göz attığımızda; IE6 kendine has görünümü ve tarzı ile rakiplerinden farklı bir tarayıcı olsa da, IE8 sanki Firefox ve Opera tarayıcılarının hibritlenmiş halini andırıyor. Internet Explorer 4, 5 ve 6 sürümlerine alışkın bir kullanıcı iseniz, 8 sürümünün aynı tarayıcının yenisi olduğuna ancak Hakkında kutusuna bakıp inanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

indirmekiinvr1 Internet Explorer (XP) 8 Beta 2 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

20 Ağustos 2008
Yazar: | Kategori: Haberler
Yorum: 0

Önce gelen araştırma şirketlerinden Janco’nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı ağustos ayı market payları raporu, işlerin Internet Explorer (IE) için pek de iyi gitmediğini gösteriyor.

Rapora göre IE, önemli bir kan kaybı yaşamayarak bir yıl içinde yüzde 65.48′den yüzde 58.50 seviyesine kadar gerilemiş durumda.

firefox 16 Internet Explorer Düşüyor

Tarayıcı pazarında ikinci sırada olan Firefox ise pazar payını yüzde 15.30′dan yüzde 18.98′ kadar artırmış durumda.

İşler Safari ve Opera için de iyi gitmiyor.Araştırmaya göre Safari, bir yıl önce 0.94 olan pazar payını bu yıl sadece yüzde 1.04′e yükseltmiş durumda.Opera ise önemli bir kan kaybı yaşayarak yüzde 1.91′den yüzde 0.78′e geriledi.

17 Temmuz 2008
Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

IEraseTraces, etkinlik izlerini temizleyebilen bir Windows aracıdır. Gizlilik koruma aracı olarak geliştirilen yazılım, gelişmiş işlevselliğe sahip olmasının yanı sıra kullanıcı dostudur.

Yazılımın Genel Özellikleri

# Etkinliklerinizin izleri için bilgisayarınızı tarar ve onları temizler.
# Yeni aktivite izleri olduğunda gerçek zamanlı monitörü ile onları algılar ve denetimini sağlar.
# Yeni izler algılandığında küçük bildiri penceresi ile sizi uyarır.
# Sistem görev çubuğuna küçültülebilir.
# İnternet bağlantısını kullanarak sık sık güncellemeleri denetler.

Temizlediği İzler

# Bilgisayar geçmişi
# Dosya geçmişi
# En son görüntülenen dökümanlar geçmişi
# Başlat menüsü ‘Çalıştır’ geçmişi
# En son ziyaret edilen konumlar
# Uygulamaların günlük dosyaları
# Pano hafızası
# Media Player geçmişi
# Media Player çalma listeleri
# Geri Dönüşüm Kutusu
# Kayıt Defteri Düzenleyicisi favoriler listesi
# Sistem yedek dosyaları
# Windows geçici dosyaları

Temizlediği İnternet ve Uygulama İzleri

# Firefox yer imleri, önbellek dosyaları, çerezler, innDirme geçmişi, kaydedilmiş formlar, web sitesi geçmişi
# Internet Explorer otomatik tamamlama, kayıt defteri yedekleri, önbellek dosyaları, çerezler, hata günlükleri, sık kullanılanlar, web sitesi geçmişi, son görüntülenen bağlantılar
# Opera yer imleri, önbellek dosyaları, innDirme geçmişi, web sitesi geçmişi
# Netscape yer imleri, önbellek dosyaları, çerezler, innDirme geçmişi, kaydedilmiş formlar, web sitesi geçmişi
# ICQ, Miranda, Msn, Pidgin, Skype, Trillian, Yahoo! Messenger, BearFlix, BitComet, BitLord, DC++, Download Accelerator, FlashGet, GetRight, Internet Download Manager, LimeWire, Morpheus, ODC, Steam, uTorrent yazılımlarının etkinlik izleri
# ACDSee, Acrobat Reader, Ahead Nero, MS Office, RealPlayer, Visual Studio, WinRAR, WinZip yazılımlarının etkinlik izleri

indirmekiinvr1 IEraseTraces 1.1 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

preview scan IEraseTraces 1.1

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 3

ie7 internet explorer eklentileri

birçok platformda firefox’un ve/veya opera’nın üstünlüğü savunulsa da internet görüntüleyicisi alanında, özellikle ülkemizde internet explorer’ın kullanıcı sayısı bir hayli yüksek. işletim sistemi olarak Windows kullanılması, ie’nin malum nedenlerden her bilgisayarda bulunması, internet kullanıcısı profilinin henüz görece bilinçsiz, “amatör” olması program seçimini, başka bir deyişle alternatif arayışsızlığını belirleyen faktörlerden. bu demek olmuyor ki ie tercih eden biri iyi bir internet kullanıcısı olamaz. elbette olur, hatta işte onların yararlanabileceği eklentiler:

  • Internet Explorer Developer Toolbar: adından da anlaşılacağı gibi web geliştiricilerinin faydalanabileceği bir eklenti. firefox web developer‘ın birçok özelliğini karşılıyor.
  • debugbar: css ve javascript düzenlemeleri için kullanılabilecek bir eklenti. ie6 ve ie7 versiyonlarında kullanılabilir.
  • Aardvark: bookmarklet (türkçe karşılığını bilmediğim için özür dilerim, yer imleri ekleyicisi diyebiliriz sanırım) olarak kullanabileceğiniz bir eklenti.
  • IE7Pro: ie7′yi birçok alanda geliştirmek için (sekme görünümü, reklam bloklama, Proxy değiştirme birkaç özellik) bir eklenti.

“ie kötü bir tarayıcı, şu daha hızlı, bu daha güvenli” gibi yorumları kullanıcılara bırakıyorum ama firefox’un bu alandaki eklentiler konusunda daha zengin olduğu kesin. ie için daha fazla eklentiye buradan, yazının kaynağına ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

internet explorer 7 by weboso Microsoft Internet ExpLorer 7

Karışıklıktan kurtulun.

Basit iyidir. Yeniden tasarlanan akıcı arabirim,
gereksinim duyduğunuzdan fazlasını sağlıyor ve gerekli olmayanları ortadan kaldırıyor.
Yeni görünüm ekranda Web sayfasının görüntülenen alanını en üst düzeye çıkarıyor.

ie7home feature1 Microsoft Internet ExpLorer 7


Daha azıyla daha fazlasını yapın.

Sekmeli gözatma ile, tek bir Internet Explorer penceresinde birden çok Web sitesi açın.
Tüm açık sekmelerin küçük resimlerini tek bir görünümde görüntüleyin.
Birden çok sekmeyi tek bir sekme grubunda düzenleyin ve sık kullanılan olarak kaydedin

ie7home feature2 Microsoft Internet ExpLorer 7

Güvenliği elden bırakmayın.

Yeni ve güçlü Internet Explorer 7 mimarisi ve geliştirilmiş güvenlik özellikleri, kötü amaçlı yazılımlardan korunmanıza
ve kişisel verilerinizin sahte
Web sitelerinden ve
çevrimiçi kimlik avı dolandırıcılığından uzak tutulmasına yardımcı olur.

r 20070208235314 explorer Microsoft Internet ExpLorer 7

indirmekiinvr1 Microsoft Internet ExpLorer 7 İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

Zip şifresi:  hackhell.com

 

Yazar: | Kategori: windows
Yorum: 1

Microsoft’tan yapılan açıklamalara göre Internet Explorer’ın yeni sürümünün isminde herhangi bir değişiklik yok. Tahmin edileceği üzere Internet Explorer 8 olacak.

Microsoft‘un Internet Explorer‘ın sekizinci sürümü hakkında fazla açıklama yapmaması ilgi çekiyor. Kullanıcıları kısmen de olsa hayal kırıklığına uğratan bu durum bir yandan da oldukça kafa karıştırıcı. Bir sonra ki sürümde ne gibi değişiklikleri bilmemelerinden dolayı ortaya çıkıyor bu hayal kırıklığını önümüzde 3-4 ay içerisinde gidermeyi planlıyorlar. Önümüzdeki sene içerisinde Mart ayında gerçekleşecek olan MIX’08 toplantısında yeni sürümün detaylarının açıklanacağı da belirtildi.

Mozilla Firefox‘a göre güncellemeler ve geliştirmeler konusunda oldukça geride kalan Microsoft‘un Internet Explorer web tarayıcı yazılımı, bu sessizliğin ardından oldukça sağlam bir çıkış yapacağı düşünülüyor.

Yukarı
Yazilar iin RSS aboneligi