Arsiv

Yazar: | Kategori: Güvenlik
Yorum: 1

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab,  PC kullancılarından, tablet ve akıllı telefon kullanıcılarına; online alışveriş yapanlardan, sosyal ağ kullanıcılarına kadar toplam 23 farklı güvenlik ipucu ile kendilerini korumalarını sağlıyor.

1-      Sosyal ağları güvenle kullanın
Facebook ya da diğer sosyal ağlarda, paylaştığınız kişisel bilgilerinize dikkat etmelisiniz. Diğer kullanıcıların neleri görebildiğini kontrol edin ve kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilerde seçici olun. Sosyal ağlar, örneğin telefon numaralarının, paylaşılabileceği yerler değildir. Her zaman şunu unutmayın ki  detaylar kendi başına zararsız olabilir ancak birlikte pek çok konudaki bilgiyi açığa çıkarabilir.
2-      Güvenliğinizi göz önünde bulundurun
Güvenlik yazılımının amacı BT tehditlerine karşı etkili bir koruma sağlamaktır. Bununla beraber, kullanıcıların güvenliklerine sürekli olarak dikkat etmeleri önemlidir. Kaspersky Internet Security güvenliğinizi, bilgisayarınızın gerçek zamanlı koruma bilgilerini gösteren bir masaüstü öğesi ile daha da kolaylaştırır.
3-      Güvenli online alışveriş
Hassas verileri gönderirken mutlaka şifreli bir bağlantı kullanmanız gerekir. Bu internet adresi başında “https” olarak görüntülenir. Amazon ya da PayPal hesap detaylarınızı doğrulamanızı isteyen e-postalar, verilerinizi çalmaya yönelik saldırılardır.
4-      Çocuğunuzun internet kullanımını takip edin
Her ne kadar çocuğunuzun internet kullanımını direkt olarak kontrol edemiyorsanız bile, çocuk koruma yazılımı yüklemeniz gerekir. Virüs koruma ve Firewall yazılımlarına her durumda ihtiyacınız olduğundan, çocuk koruma fonksiyonları da bulunan Kaspersky PURE gibi yazılımlar tercih edilebilir.
5-      Önemli verilerinizi şifreleyin
Sık seyahat eden laptop kullanıcıları için en önemli kural önemli verileri şifrelemektir. Bu sayede laptopunuz istenmeyen veya yanlış kişilerin eline geçtiğinde, önemli bilgilerinize erişilemez. Aynı durum, gizli verileri saklamada sıkça kullanılan akıllı telefonlar için de geçerlidir.
6-      Güncellemeleri erkenden yükleyin
Kullanıcılar güncellemeleri mümkün olduğunca kısa zamanda, Windows ve Mac OS X içerisinde varsayılan ayarları kullanarak yüklemelidir. Adobe Reader, Java ve internet tarayıcıların eski sürümleri bu yüzden saldırı hedefleridir. Kaspersky Internet Security içerisindeki zayıf nokta tarayıcıları gibi yazılımları kullanarak bilgisayarınızı tarayabilirsiniz. Yine aynı şekilde programlar düzenli olarak güncellenmelidir.
Okumaya devam et »
Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 1

Bilgisayar kullanıcılarının her zaman aklında bulundurması gereken 12 altın kuralı yayınladı. İşte işinizi kolaylaştıracak bilgiler…

1- Bilgisayarınızı açıp kapayın: Bu basit kuralı herkes bildiğini sanır ama genellikle unuturuz. 10 seferin 9′unda bilgisayarınızı ya da bağlı olduğu cihazları kapatıp açmak sorunu çözecektir. Cihazları yeniden açmadan önce biraz soğumalarını beklemek de gerekebilir.

2- Anti-virüs ve Anti Spyware programlarınızın yeni sürümler olduğundan emin olun: Her gün güncellemek üzere ayarlayın ve haftada en az bir kez de tam sistem taraması yapın.

3- Bedava sitelere dikkat: Dosya paylaşım sitelerinden  ücretsiz müzik, film ve oyun indirmek sisteminizde ‘başkalarının girebileceği’ delikler açar. Kendinizi sağlama alın ve güvenilir siteleri kullanın.

4- Güçlü şifreler kullanın: Harfler ve sayılardan oluşan temel bir şifre oluşturun ve girdiğiniz siteler için sonuna belirleyici harfler ekleyin. Örneğin eşinizin isminin baş harfleri C.E. ise ve  evlilik tarihiniz 18 Eylül 1993 ise CE180993 gibi bir şifre belirleyin ve mesela Hotmail hesabınız için CE180993HO ve Yahoo CE180993YA gibi bir şifre kullanın. Internet bankacılığı için de buna benzer bir şifre sistemi kullanmanızı öneririz.

5- Wi-Fi kullanırken bir kez daha düşünün: Dışarıda herhangi bir yerde e-postalarınızı ya da  banka hesaplarınızı kontrol etmeniz gerçekten gerekmiyorsa, etmeyin. Halka açık bir ağı kullanırken, network şifrelendirilmiş bile olsa, yakınlarınızdaki bir hacker şifrelerinizi ele geçirebilir.

6- Bilgisayarınızı dinlendirin: Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatmak hem enerji tasarrufu sağlar hem de bilgisayarınızı yavaşlatacak RAM ya da geçici belleği temizler.

7- Fazla merak iyi değildir: Gelecek sefer posta kutunuza  internet dedikodusu düştüğünde arkadaşlarınıza göndermeden önce, etrafınızda ‘aklı başında’ birine “Bu e-mail’de yazanlar gerçek olabilir mi?” diye sorun.

8- Her zaman doğruyu söyleyin: Sistem çökmeden hemen önce gerçekten neler olduğunu itiraf etmeniz tamir için zaman kazandıracaktır.

9- Bilgisayarınızı temiz tutun: En azından ayda bir disk temizliği ve defragmantasyonu yapın.

10- Kabloları kontrol edin: Bir sorun olduğunda kablonun yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol etmekte fayda var.

11- Tedbiri elden bırakmayın: Bilgilerinizi harici bir hardiskte yedeklemeyi unutmayın.

12- İlk önce servis sağlayıcınızı arayın: Bağlantı problemleri sıklıkla kontrol edilebilir ve ücretsiz düzeltilebilir.

© 2008 hell-world.org® | eXeLLanC

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

cacover computer arts tasarımını yeniledi

bilgisayar ve sanat kavramlarının birlikte kullanıldığı işler için kaynak niteliğini taşıyan computer arts, sessiz sedasız mart sayısıyla birlikte tasarımını güncellemiş.

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

2006 Yılında yaptığı bir açıklama ile HD-DVD okuyabilen ve yazabilen bir laptopu piyasaya süreceğini açıklayan Toshiba nihayet bu küçük devi piyasaya sürdü. Bakalım Blu-Ray ile HD-DVD arasındaki çekişmeye bu yeni ürün nasıl bir etki edecek.

hddvdpics Ve Toshiba bombayı patlattı...
HD-DVD Recorder

Toshiba’nın Qosmio serisinin gözbebeği olarak piyasaya sürülen laptop (gerçi buna laptop demek biraz güç daha çok tam donanımlı gezen bir workstation yapmışlar (: ) ile ilgili detayları burdan öğrenebilirsiniz.

Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 0

Her konuda ilk göz ağrısı farklıdır deriz ya, bugünün 30′lu yaşlarında bulunanların döneminde bilgisayarı popüler yapan ilk göz ağrılarıdır Commodore 64.

260px c64 startup animiert 82nin bilgisayarı Commodore 64ün 25. yılı kutlanacak
commodore 64 konsolu

Aramızda 30′lu yaşlarında olupta kullanma fırsatı bulmuş olanlar var mıdır bilmem fakat o duyguyu yaşamamış fakat biraz olsun hissedebilenlerdenim.

1980′lerde piyasa çıkan ve o dönemin gözdesi haline gelen commodore 64, 25 yıl sonra bile ününü kaybetmemiş olacak ki, çeşitli emülatörler indirerek size kendisini kullanıyormuşsunuz hissini veren uygulamaları, oyunları edinebilmenizi sağlayan bir web sitesi mevcut. Popüler oyunlar olarak tecrübelerime göre değil fakat araştırmama göre Boulder Dash, Ghostbusters ve The Great Giana Sisters oyunlarını sayabilirim.

art c64 82nin bilgisayarı Commodore 64ün 25. yılı kutlanacak

Şuradaki makale’de PC World dergisi yöneticisi ve aynı zamanda editörü olan Harry McCracken Commodore 64 hakkında “çok çekici bir bilgisayar olmayabileceğini fakat birçok kişiselleştirmelere sahip olduğunu ve çok sevildiğini günümüzde de hala sevildiğini” belirtmiş.

1982-1993 yılları arasında 17 milyon Commodore 64 bilgisayar satılmış. Bu rekoruyla Guiness rekorlar kitabına en iyi satılan bilgisayar olarak adını yazdırmış.

180px c64gs and sx 64 82nin bilgisayarı Commodore 64ün 25. yılı kutlanacak
commodore 64

82 yılı için iyi bir değer olan 64 KB hafızaya sahip olan Commodore 64, eski bir ses kartına ve aileler adına uygun bir fiyata sahipti: $595.

10 Aralık Pazartesi günü, The Computer History Museum Kaliforniya’da Commodore’nin 25. yılı kutlanacak.

180px c64c system 82nin bilgisayarı Commodore 64ün 25. yılı kutlanacak
commodore 64

Bu bildiriyi yazmama sebep olan makaleden ve vikipedi‘den commodore 64 hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yazar: | Kategori: windows, Yazilim
Yorum: 0

Microsoft sizlere bilgisyarınızın Vistaya uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için bir program sundu. Bu programın adı Vista Yükseltme Danışmanı.

Bu programın kullanımını resimlerle anlattık.

:: Resimli anlatıma ulaşmak için tıklayın

down5 Vista Yükseltme Danışmanı

Vista yükseltme danışmanını indirmek için tıklayın

Yukarı
Yazilar iin RSS aboneligi