Arsiv


21 Eylül 2007

Web Site Trafiği Nedir?

Web site trafiği o anda web sitenizde kullanılmakta olan veri transferleridir. Bir başka deyişle bant genişliği (Bandwidth) olarak adlandırılır.

Örneğin; web sitenizden herhangi bir Download işleminin yapılması, bir resmin yada yazının gösterilmesi veya ziyaretçilerin sayfalarınızı ziyaret etmesi gibi işlemler aylık bant genişliğinizden harcamanız anlamına gelir.

Web site trafiğinin oluşturulma sebebi web sitelerinin sunucuları zorlamaması veya sunucular için yorucu işlemler oluşturmaması için düşünülmüş veri transfer sınırlamamasıdır.

Aylık veya günlük belirli oranlarda ziyaretçi sağlamanız web sitenize sabit trafik yaratmanız anlamına gelir.

Bir web sitesi aylık trafiğini aştığı anda, sınırı aşılan trafik limiti nedeni ile web sitesi ulaşılamaz hale gelir.

Bu neden ile aylık trafik limitinize göre web sitenizi dizayn edip ziyaretçi stratejilerini buna oranla geliştirmelisiniz.

Bunlara rağmen bütün web siteleri aylık trafik gereksimine ihtiyaç duyarlar. Çünkü Alexa veya Google arama motoru gibi internet üzerinden arama yaptıran firmaların web sitenize puan/hit verme algoritmalarından bir çoğu bunlara göre geliştirilmiştir.

Eğer arama motorlarından hit almak ve arama sonuçlarında web sitenizi üstlerde çıkarmak istiyorsanız web sitenize trafik sağlamalısınız.

Trafiğinizi arttırmak için hosting (barındırma) firmanızla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 348 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
1 adet
bcbcbc #
11 Ocak 2008, 02:23

bandwidth ile trafik aynı demişsiniz ama yanlış. bir şişe düşünün, bandwidth onun ağzının genişliği olsun. şişenin hacmi ise trafiktir. yani bandwidth büyük ama şişe küçükse şişe hemen dolar ya da tam tersi ise yeterince hızlı akmaz. bence bu yazıyı düzeltin…

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi