Konusu savaş olan bu çevrimiçi karşılıklı oyun, rol oynama (rpg) türü olarak yazı tabanlı oynanmaktadır. Amacını ise ülkenizi geliştirip diğer oyunculara üstünlük sağlamak. Nasıl mı?

Öncelikle oyuna kayıt olmanız gerekiyor (http://kayit.ulkesavaslari.com). Kaydınızın ardından oyunu indirmeniz ve kurmanız gerekli. Oyun oynanabilmek için başka bir işleme gerek duymamaktadır.

Ardından oyununuza giriyorsunuz. Oyunda temel olarak 4 adet geliştirilebilir bölüm mevcut. Bunlar sırasıyla Yapılar, Araştırmalar, Askeri Birimler ve Silahlar’dır.

Öncelikle gelişmenizdeki en temel etkenlerden birisi asker üretmektir. Çünkü ürettiğiniz asker sayısı 20 dakikada bir hesabınıza eklenen vergilerin hesaplanması için kullanılıyor.

Yapılar ve kısa açıklamaları:
Askeriye Binası: Üretebileceğiniz asker limiti bu yapıyla yükseltilebiliyor (seviye başına fazladan 100 asker.).
Araştırma Binası: Araştırmalar bölümünde bulunan araştırmaları yapabilmeniz için gerekli bina (seviye başına fazladan 2 araştırma daha.).
Mühimmat Deposu: Gittiğiniz savaşlarda elde ettiğiniz mühimmatı savaş sonunda paraya çevirmenizi sağlar (seviye başına fazladan 25-35 para.)
<>Eğitim Kampı: Çeşitli askeri birimlere kavuşmanızı sağlayan yapı (seviye arttıkça askeri birimlerde daha fazla indirim olmaktadır.).
İlkyardım Binası: Savaş sonunda yaralanan askerlerin kurtarılma ihtimalini arttıran yapı (sadeec yağma saldırısını kaybettiğinizde devreye girer.)

Araştırmalar ve kısa açıklamaları:
Silah: Daha güçlü silahlar almanız için bu araştırmayı yükseltmeniz gerekir.
Savunma: Askeri birimlerin yanısıra ülkenize gelen saldırılarda savunmanızın artmasını sağlar (seviye başına fazladan 25 savunma gücü.).
Muhasebe: Oyundaki tüm harcamalarda indirim kazanmanızı sağlayan ve 20 dakikada bir hesabınıza eklenen vergilerin artmasını sağlayan araştırma.
Taşıt: Savaş ve casusluk için gönderilen birimlerin en az sürede düşman tarafına ulaşmasını sağlayan araştırma.
Casusluk: Düşmanlarınızın askeri raporlarını tamamen görebilmek için ve kendi askeri raporlarınızı güvenle saklayabilmek için yükseltilmesi gereken araştırma.

Askeri Birimler ve kısa açıklamaları:
Er: Saldırı gücü 1 – Savunma gücü 1 – En küçük askeri birimdir. Saldırı ve savunması çok düşüktür.
Piyade: Saldırı gücü 1 – Savunma gücü 2 – Ülke savunmasında rol alabilen ilk askerlerdendir ancak saldırısı düşüktür.
Teğmen: Saldırı gücü 3 – Savunma gücü 2 – Diğer ülkelere karşı saldırı gücü olarak üstünlük göstermenize fayda sağlayacak ilk askeri birim.
Lejyoner: Saldırı gücü 4 – Savunma gücü 2 – Diğer ülkelerin askeri birimleri çok üstün olmadıkça savaşa çok büyük etki eden ilk önemli saldırı birimi.
Komando: Saldırı gücü 5 – Savunma gücü 5 – Savunma ve saldırma olarak üretebileceğiniz ilk çift yönlü güce sahip askeri birim.
Sat Komandosu: Saldırı gücü 7 – Savunma gücü 4 – Yalnızca Özel Tim tarafından engellenebilen saldırı birimi.
Tim: Saldırı gücü 6 – Savunma gücü 10 – Oyunda bulunan ve ülkenizi güvenle savunabilecek en yüksek savunmaya sahip askeri birim.
Özel Tim: Saldırı gücü 11 – Savunma gücü 7 – Herhangi bir birimin saldırı yönünü engelleyemediği, savunma gücü de bulunan oyunun en yüksek saldırı özelliklerine sahip askeri birim.

Silahlar ve kısa açıklamaları:
Tekli Silah: Sağladığı ekstra Savunma 2 – Saldırı 2
Makineli Tüfek: Sağladığı ekstra Savunma 4 – Saldırı 4
AK-47: Sağladığı ekstra Savunma 5 – Saldırı 5
Colt-M4: Sağladığı ekstra Savunma 6 – Saldırı 6
Ağır Taramalı: Sağladığı ekstra Savunma 8 – Saldırı 8

Savaş sistemi: Oyununuzu geliştirdikten ve kuvvetli hale getirdikten sonra yapmanız gereken elbetteki savaşmaktır. Bunun için ise oyunda bulunan “Savaş” bölümü dizayn edilmiştir. Oyunda bulunan tüm ülkeleri o anda hesaplarında bulunan miktarlarla birlikte görebileceğiniz bir savaş listesini barındıran, ayrıca 3 saldırı türü (Casusluk, Yağma, Katlet) sunan ve bunlara ilavetten 6 saldırı şiddeti (%25, %50, %75, %100, %200, %400) belirletebildiğiniz savaş seçenekleri vardır. Savaş türleri amacınıza göre seçeceğiniz bir bölümdür. Düşmanlarınızın askeri raporları için casusluk, para kazanmak için yağma ve düşmanın askeri birimlerini tamamen yoketmek için katletme saldırısı vardır.

Casusluk: Düşmanınıza ait askeri raporları öğrenebileceğiniz bir saldırı türüdür. Casusluk araştırmanız yüksek olduğu kadar ayrıntılı bir rapor görürsünüz. Ayrıca daha fazla ayrıntı almak için %200 ve %400’lük saldırı şiddetlerini seçebilirsiniz (fazladan saldırı hakkı kaybedersiniz.)
Yağma: Oyunda en çok kullanılan savaş türüdür. Düşmanı yağmalayarak parasını alabileceğiniz türdür. Bu saldırı türünün en önemli özelliği ise düşmanlar arasındaki askeri fark ne kadar az ise, kazanan tarafın o kadar fazla para kazanmasıdır. Örneğin çok güçlü bir oyuncu, güçsüz bir oyuncuya saldırdığında çok düşük paralar kazanacak, ancak 2 adet aynı seviyedeki oyuncu birbirlerine çok az farkla üstünlük gösterdiğinde neredeyse paranın tümünü alabilmektedir. Bu yüzden askeri gücünüzü Genel durumdan öğrenip saldırı şiddetinizi azaltır yada yükseltirseniz kazandığınız para daha yüksek olabilir. Ayrıca yağmalama saldırısında bulunan saldırı şiddetleri özelliği, çok güçsüz oyuncuların daha güçlü oyunculara ve daha güçlü oyuncuların daha güçsüz oyunculara saldırabilmesini kolaylaştırır. Ancak %200 saldırı şiddeti ve %400 saldırı şiddeti daha fazla saldırı hakkı götürmektedir.
Katlet: Oyunun en ağır saldırı türüdür. 2 temel özelliği vardır. Bunlardan biri asla bir kazananın olmaması, yani her iki tarafın da çok büyük askeri kayıplar vermesidir. Diğer özelliği ise iki tarafın da herhangi bir para kazanmaması. Bu saldırının tek amacı vardır. Oyundaki bir düşmanınızın tüm askeri gücünü tamamen yoketmek. Ancak bu saldırı türünde %200 ve %400 saldırı şiddetleri kullanılamamaktadır ve sahip olduğunuz silah saldırıya etki etmemektedir.

Genel Durum: Bu bölüm sayesinde askeri özetinizi görebileceksiniz. Ayrıca o an askerlerinizin karakolda mı yoksa ülkede mi beklediğini de bu bölümden öğrenebiliyorsunuz. Bunlara ek olarak toplam saldırı gücünüz ve toplam savunma gücünüz de bu bölümde gösterilmektedir.

Askeri birimlerin korunması (ülke/karakol): Bu özellik Askeri Birimler bölümündeki Karakol Düzenlemesi kısmından ayarlanabilmektedir. Oyunda olmadığınız zaman askerlerinizin zarar görmemesi için askeri birimlerinizi karakola taşıyabiliyorsunuz. Bu durumun dezavantajları; ülkenizde sadece Savunma araştırmasının koruma sağlaması ve 20 dakikada bir ülkenize eklenen vergilerin neredeyse yarı yarıya azalmasıdır. Bu dezavantajların sebebi ise askerlerinizin karakolda bulunduğu süre boyunca tamamen güvende olması, herhangi bir şekilde katledilememesi/öldürülememesidir. Ayrıca bu özelliği kullanırken askerlerinizi karakola taşıdığınız her defada askeri birim sayısı kadar para kaybedersiniz. Askerleriniz karakoldayken size gelen casuslar raporlarda bu askeri birimleri göremezler.

Saldırı hakkı: Bu sayı oyuncuların askeri saldırılarını daha mantıklı yapabilmeleri için eklenmiş bir özelliktir. Oyuncuların saldırı almaktan bıkmaması ve saldırıların daha az olabilmesi için eklenen bu özellik, saldırı haklarının daha iyi kâr getirebilecek savaşlarda kullanılmasını sağlar. Bu saldırı hakkını yükseltmenizin bir yolu vardır, o da beklemektir. Ülkenize 20 dakikada bir 2 saldırı hakkı eklenmektedir. Oyuna başladığınızda ise toplam 15 saldırı hakkınız mevcut olacak.

Mesajlar bölümü: Bu bölüm oyununuzu daha zevkli hale getirmek için dizayn edilen bir bölümdür. Bu bölüm ile diğer üyelerle mesajlaşabileceğiniz gibi, saldırı raporlarınızı, casusluk raporlarınızı okuyabilirsiniz. Ayrıca mesajlar bölümünün en büyük özelliği ise “size gelmekte olan saldırıların kaç saniye sonra ulaşacağını söylemesi”dir. Bu bildirme sayesinde oyundayken askerlerinizi ülkenize taşıyabilir, kayıp vermeden kurtulabilirsiniz. Bu bölümde ayrıca size saldıran ülkelerin savaş raporları da görüntülenmektedir.

İndirmek İçin:

http://rapidshare.com/files/270948785/ulkesavaslari.rar