sega rallySEGA konsol işini bırakıp ağırlığını oyun işine vermesinden bu yana çok güzel işlere imza atıyor. Oyun çeşitliliği konusunda bir hayli geniş bir yelpazeye sahip firmanın oyunları herkese hitap etmese de oynayanların ortak fikri eğlenceye yönelik ve hedefini hakkıyla yerine getiren oyunlar olduğu yönünde. İşte öyle bir amaçla gelen simülasyon ruhuyla sizi boğmayan ve öyle bir iddiası da olmayan Arcade tarzında oynanışı ile Sega Rally’ye bir göz atalım.

Sega Rally oyunlarını daha önceden oynayanlarınız var mıdır bilmem ama o zamanlar Ralli oyunları arasında sağlam bir yeri vardı. Öyle ki Colin Mcrae Rally gelmeden önce Sega Rally Championship vardı diyebilirim. Sega Saturn’u olan oyuncular eminim çok iyi hatırlayacaklardır. Sega Rally Revo ise uzun bir aradan sonra oyuncular ile buluştu. Oyun ile ilgili çıkmadan hemen hemen tüm videoları izlemişimdir. Merakla da beklediğimi söyleyebilirim.

Oyunu 30′un üzerinde lisanslı 4WD ve 2WD Ralli aracı ile oynayabiliyorsunuz. Kesinlikle araç tasarımları çok kaliteli olmuş ve her halinden bir hayli emek harcandığı anlaşılıyor. Eğer oyunu her üç platformda da oynayanınız oldu ise oyunun grafiklerinin neredeyse aynı olduğunu anlayabilirler. Son zamanlarda platformlar arası grafik farkına alışmış olsak da Sega Rally Revo için bu güzel bir artı. Başta belirttiğim gibi Sega Rally Revo bir simülasyon değil. Beklentilerinizi ona göre ayarlamanız da fayda var. Oyun Arcade yapısı ile daha fazla dikkat çekiyor. Yani diğer Ralli oyunlarından gerek grafik, gerek oynanış ve atmosfer olarak tamamen farklı. Bu farkının da hakkını kesinlikle veriyor.

Sağa mı sola mı?

Eğer gamepad’iniz yada direksiyon setiniz var ise oyundan çok daha fazla zevk alacağınızı belirteyim. Yani bu oyun klavye ile zevk alacağınız bir oyun değil. Zaten oyunun kontrollerinden yakınan oyuncular genelde klavye ile oyunu oynamaya çalışan oyuncular. Gamepad yada direksiyon setinizle Birkaç kez oynamanız oyunun kontrollerine hakim olmanız için fazlası ile yeterli. Zaten çok fazla ralli ve yarış oyunu oynayan oyuncular fazla zorlanmayacaktır.

Yok canım düpedüz çamur bu..

Sega Rally Revo’da pistler Tropical, Canyon, Alpine, Safari, Arctic diye kategorilere ayrılmış. Bu pistler de farklı 6 yarış kategorisinde 16 farklı pistte yarışabiliyorsunuz. Pistlerin her biri birbirinden güzel tasarlanmış. Bu pistlerde ağırlık hava ve yol düzenine göre kategorilere ayrılmış durumda. Mesela Tyropical’de yeşil, gözünüze hitap eden, yol tasarımı çamurlu, sulu engebelerle dolu iken Alpine’de buzlu yollarda yarışıyorsunuz. Oyunun en güzel yani bu pistlerin aracınızın görünümüne fazlası ile etki ediyor olması. Görsel yanı bir hayli ağır basan bir oyun Revo. Yani daha önce Sega Rally Revo’daki gibi bir çamur efekti hiçbir ralli oyunun da yoktu. Buzlu yolda giderken aracınızın tamponundan tekerlerine buz tutması, çamurlu yoldan giderken tekrar düzlüğe giderken çamurun kuruması ve toz efekti kesinlikle görülmeye değer. Aracınızın görünümünün yarıştığınız piste göre şekil alması kesinlikle çok güzel tasarlanmış. Bu oyundan bir kat daha fazla zevk almanızı sağlıyor. Oyunda kokpit hariç tüm kamera açıları mevcut. Ama kokpitin olmaması bu oyun için bir eksi değil belirtmekte fayda var.

Oyunda yarışlara başlamadan önce off-road ve road olarak oynanış sitilinizi belirleyecek seçeneklerden bir tanesini seçiyorsunuz. Bu aracın ve sizin oyun performansını etkiliyor. Yarıştığınız araçlarınız bir sonraki tura geçtikçe yeni bir renk paleti seçenekleri arasında açılıyor. Oyunuun kamera filtreleri çok canlı ve renkli. O yüzden oyun sizi bir simülasyon ralli oyunundan öte farklı bir çekicilik ile sizi içine alıyor. Dediğim gibi kimse bu oyundan bir Colin Mcrae ortamı beklemesin ya da onun gibi oynamaya kalkmasın gerçi DIRT’ün de oynanış olarak eski oyunlarından bir hayli farklı olduğu da ortada. Ama bu bir simülasyon oyunu değil ve tamamı ile eğlenceye yönelik Arcade bir ralli oyunu. Peki hiç mi gerçekçilik yok tabi ki var. Oyunda çevre ve atmosfer son derece başarılı; bu oyunu oynarken kendimde bir rahatlama hissi uyandığını söyleyebilirim. Zaten yeşillik oyunlarda bile olsa pozitif bir etki bırakıyor insanda.

sega rally

Oyunun ses efektleri ise oyun için son derece yeterli. Ama çok daha iyi olabilirdi. Araç sesleri ve kokpit pilotunuzun komutları rahatsız etmeyecek derecede sade. Gümbür gümbür bir Evo sesi duyamıyorsunuz. Sanırım oyunun konsepti ile ilgili düşünülmüş bir durum. Oyunu iki kişi ekranı bölerek yada altı kişiye kadar internet üstünden de çoklu olarak oynayabilirsiniz.

Kapanış sözleri

Sega Rally son zamanlarda eğlenerek oynadığım oyunlardan bir tanesi. Oyun hakkında çok da fazla söylenecek bir şey yok aslında. Eğer ralli oyunlarını seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın derim. Zaten eğer iyi bir sisteminiz var ise oyun görsel anlamda fazlası ile sizi tatmin edecektir. Gerek araç tasarımları, farklı ortamı ve atmosferi ile Sega Rally Revo kesinlikle oynanmayı hak eden bir oyun. Eğer PS3 ve Xbox 360′ınız var ise hatta bir PSP kesinlikle oynayın derim. Oyunsuz kalmayın iyi eğlenceler.