Öncelikle, Half Life Blue Shift tamamiyle orijinal bir oyun (genişleme paketi değil). Yani oyunu oynayabilmeniz için Half Life’ın sisteminizde kurulu olmasına gerek yok. Oyunun yapımcılığını Opposing Force’u yapan ekip Gearbox üstleniyor. Blue Shift’in en büyük özelliği de oyunla birlikte gelecek HD PACK adlı program. Bu programla yeni Half Life oyunuyla gelecek yenilikleri diğer Half Life oyunlarına aktarmak mümkün olacak. Bir de oyun çıktığında diğer bütün Half Life oyunlarını upgrade edecek. Yani Blue Shift öteki Half Life oyunlarını yeni grafik ve sesten mahrum bırakmayacak.

Oyunun CD’sinde Half Life High Definition Pack adlı bir program bulunuyor. Bu program sayesinde grafikleri geliştirebiliyoruz. Zaten oyuna başladığınızda 2 seçeneğiniz var. Birincisi ister Half Life’ı orijinal grafiklerle oynarsınız, isterseniz gelişmiş grafiklerle. Bu programı nasıl kuracağız önce onu söyleyeyim. CD’yi taktığınızda açılan arabirimde Half Life High Definition Pack’i tıklayın ve program otomatik olarak kurulsun. Sonra açın Blue Shift’i ve gelişmiş grafiklerin keyfini çıkarın. Sadece Blue Shift değil bu program diğer bütün Half Life oyunlarında grafiklerini değiştiriyor. Grafiklerdeki temel değişimler ise silahlar, yaratıklar, doktorlar ve güvenlik görevlileri üzerinde oluyor. Onun dışında mekanlarda pek fazla değişim yok. Ama silahlar ve diğer karakterler bayağı değişmiş. Özellikle silahlar gerçeğine daha uygun ve sesleri daha dolgun çıkıyor.

Oyundaki karakterlerin tipi de çok daha detaylı çizilmiş. Doktorlar ve diğer karakterlerin değişimini görmek için oyunun görüntülerine mutlaka bakmalısınız. Sonunda insana benzemişler.