Championship Manager ile menajerlik oyunları dünyasına bomba gibi giren ve eidosla yollarını ayırdıktan sonra kabuk ve isim değiştiren efsane serinin son oyunun incelemesi ile karşınızdayım.Football Manager 2007 de yeni neler var.Daha ne kadar bu oyuna kapılıcaz.Eksikler giderilmiş mi?Yoksa efsane oyun eskisi kadar iyi değil mi?Hepsini bu yazıda bulacaksınız.

Öncelikle oyunun CD’sini aldık ve setup işlemi için CD-ROM’ a koyduk. O da nesi oyunun kurulumuna bir türlü başlıyamıyoruz. Ekranda boş bir form çıkmakta. Javanın eksik olduğunu öğrenip hemen netten java yazılımın güncel sürümünü indirip kurmayi deniyoruz. Oyunu bu sefer kurmayı başarıyoruz ama sorunlar bitmiyor. Oyunda bir İngilizce dil takıntısı var. Oyunu başarı ile kursanız bile PC’nizdeki tüm ayarlari İngilizceye çevirmeniz gerekecek. Demoda da aynı sorunla karşılaşanlar bunun hazırlığını daha önceden yapmışlardır. Ama yapmayanlara şimdiden soyelemek isterim ki ya İngilizce klavyeye alışın yada başka bir kullanıcı hesabı açarak tüm dil ayarlarını İnglizce yapın. Kurulumu bu kadar sorunlu olan başka bir oyun tanımıyorum. Umarım bunu yakında gelecek olan yama ile düzeltirler.

Oyun Sonunda Açıldı, Uykusuz Geceler Başlasın

FM 2007 gene FM serilerinden alıştığımız klasik açılış ekranı ile karşımıza geliyor. Eski serilere göre biraz daha modern bir dizaynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. New Game diyerek oyun giriş yapıyoruz. İlk dikkatimi çeken olay loading sürelerinin eski serilere göre daha hızlı olması oldu. Ayrıca loading’ler esnasından oyun hakkında küçük ipuçları veren yazılar hazırlanmış. Bu sürelerde bu yazılara göz gezdirerek de vakit geçirebilirsiniz.

İlk loading ekranını geçtikten sonra karşımıza oyunda yer almasını isteğimiz ligler çıkıyor. Oyunda olmayan lig yok diyebilirim. Türkiye’de ligi de alt ligleri ile tamamen oyuna aktarılmış. Daha önceki serilerde de zaten Türkiye ligi mevcuttu oyunda. Oyuna getirebileceğim en büyük eleştirilerden biri Türkiye ligi konusunda olacak. Ne yazık ki son senelerde Türkiye liginin veritabanında büyük yanlışlıklar yer almakta. Özellikle bu sene veritabanı oldukça kötü hazırlanmış. Örnek vermek gerekirse Okan Koç hala çok iyi bir futbolcu olarak gözükmekte. Umarım gelecek resmi yama ile Türkiye ligi üzerinde birçok hata düzeltilir.

Oyunda oynamak isteğimiz ligleri seçimini yaptıktan sonra kısa bir kurulum gerçekleşiyor ve oyunda canlandıracağımız karakter hakkında bilgilerin istendiği ekrana ulaşmayı başarıyoruz. Bu ekranda göze batan en büyük yenilik artık bir geçmişimizin de olması. Eskiden ya ünlü bir futbolcu olabiliyorsunuz ya da ünlü olmasa da futbol oynamış biri olarak kendinizi gösterebilirisiniz. Bu seçimin ilerde medyanın bize olan yaklaşım şeklinde belirleyici rol oynadığını belirtmek isterim.

Tüm bu bilgileri verdikten sonra takımımızı seçiyoruz ve devam butona basarak FM 2007 dünyasına tam manası ile giriş yapıyoruz. Dizaynın bir önceki sürüme göre daha modern bir hal aldığını söylemiştim. Takım ekranında da bu modern çizgiyi fark etmemizin yanında göze batan en büyük yenilikler kısa yol tuşları olmuş. Artık tek bir tuşla taktik ekranına ulaşabiliyoruz. Yerlerine koyulan ikonlarla da daha anlaşılır olmuş bu yeni yol.

Oyuna bu sene getirilen en büyük yenilik hiç kuşku yok ki feeder club(Besleyici Takım) olayı olmuş. Mesela Türkiye liginden Galatasaray’ı yönetiyoruz. Kadroda çok genç yetenek var ama ne yazık ki fazla süre alamıyorlar. İşte bu durumda olaya feeder kulüpler giriyor. Hemen bu genç oyuncumuzu daha önceden belirlediğimiz bir feeder kulübe göndererek orda pişmesini sağlıyoruz. Feeder kulüpleri yönetimimiz belirlemekte, biz yönetime bu yöndeki isteğimizi belirtiyoruz onlarda bizlere seçenekleri sunuyor. Bu kulüplere sadece oyuncu göndermiyoruz. Bazılarından oyuncu alırken öncelik hakkı kazanıyoruz bazılarından özellikle Asya ülkelerinden gelen takımlar sayesinde kendi formalarımızı Asya pazarına sokabiliyoruz.

Feeder club olayı sadece büyük kulüpler için geçerli değil. Mesela ligimizde yer alan Bursaspor kendisine parent club(büyük kulüpler) bir kulüp seçerek ondan oyuncu alabiliyor. Bu sayede daha küçük bütçeli takımlarda kendileri geliştirebiliyor.