Baglantilar


Kategori: Genel


 

WordPress‘te RSS kopyalanmasına yarayan bir eklentinin, webmaster forumlarında uzun süredir arandığını biliyorum. Yaklaşık bir senedir elimde olmasına rağmen paylaşmaktan imtina ettiğim bir eklenti oldu. Zira şu sıralar Lanlun.net  vakasında yaşandığı gibi bir çok site içeriğinizi sizden habersiz çekebiliyor. Bu kopyalamaya karşı da yapacağınız tek şey, RSS desteğinizi kapatmak… Bu durumdan da takipçileriniz, emin olun, pek hoşnut kalmayacaktır.

Elliot Back eklentinin mimarı… Hangi düşünce ile bu eklentiyi yazma gereği hissetti bilmiyorum ama kişisel blogundan spamcılar, içerik hırsızları nedeniyle bu eklentiyi kaldırmış. Eklentinin asıl sahibi bile yazdıktan sonra pişmanlık duyduysa, bu eklenti internet açısından oldukça sakıncalı olsa gerek… Öyle ki, Elliot Back 5 dakikada spam site açmanın mümkün hale geldiğini farkettiğinde bazı şeyler için artık çok geç olmuş.

Spam siteler pıtrak gibi türerken, arama apileri kullanılarak, arama motorları üzerindeki sonuçlarımızdan bile spam yapılırken bu eklentinin çok masum kaldığını düşünmeye başladım. İyi niyetle düşünerek, belki birilerinin gerçekten işine yarar diyerek paylaşmaya karar verdim. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, defalarca bu eklentiyi benden satın almak isteyenler oldu. Açık kaynak bir eklentiyi parayla satmanın etik olmamaktan öte, ahlaksızlık olduğunu düşündüğümden hiç yanaşmadım.

En nihayetinde, bir cesaretle bu eklentiyi Türkçe’ye çevirdim ve ne olacaksa artık olsun dedim. Umarım kötü niyetli insanların elinde, kötü emellere hizmet etmez.

Eklentinin Türkçe halini indirmek için tıklayınız!

Eklentinin orjinal halini indirmek için tıklayınız!

Kurulumu: Eklentiyi “Wp-autoblog” klasörü şeklinde FTP sunucunuzdakiWp-content/plugins/” içerisine atınız. Admin panelinizden, herhangi bir eklentiyi aktifleştirdiğiniz gibi aktifleştiriniz. Daha sonra Tercihler’e gelip, Wp AutoBlogs diyip yönergeleri takip edin. İçeriğini alıntılamak istediğiniz sitelerin RSS besleme adreslerini yazmanız yeterli.

Not: Eklenti herhangi bir serverda, ya da makinede yavaşlamalara neden olabilir. Bol miktarda cache oluşturup, sitenizin açılmasını yavaşlatabilir.

- Bu yazı şu ana kadar 241 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi