Kategori: Yazilim

.torrent dosyaları, p2p (peer to peer) programlarının en bilinen uzantısıdır. torrent dosyaları aslında çok ufak dosyalardır. Bu dosyalar, bir torrent programı tarafından çalıştırılır ve dosyanın gerçek boyutu, torrent programı vasıtasıyla bilinir ve indirilir.

torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirirken, torrent programları vasıtasıyla dosyanın gerçek boyutuyla indirilmesi sağlanır. Bilinen en ünlü torrent programı Azureus‘dur. Azureus‘u bilgisayarınıza indirdikten sonra, bütün torrent uzantılı dosyalar, Azureus‘la açılmaya başlar, bu nedenle Azureus‘un kullandığı ikon, o dosyalarda gösterilir.

.torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra, üzerine çift tıklarsanız Azureus programı açılır ve dosya kaynağından indirilmeye başlanır.

Bilinen en ünlü diğer torrent programları ise Bittorrent, emule, bitcomet gibi programlardır, bu sayı daha da arttırılabilir. Ancak bir torrent programının indirme hızının çok iyi olması, o programı kullanan kişi sayısına bağlıdır. Çünkü torrentin amacı, bir hosta bağlı olmadan, internet kullanıcılarının hard disklerinden oluşan bir ağın kullanılmasıdır. Yani, bir hosttan değil, programı daha önceden Download etmiş internet kullanıcılarının band genişliğinden yararlanarak Download sağlanır. Bu nedenle Azureus, kullanan sayısının çok olmasından dolayı tavsiye edilir.

- Etiketler:,
- Bu yazı şu ana kadar 8.740 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
4 adet
inan #
28 Aralık 2008, 19:55

dayı çok saol..önemli bilgiler

gül #
20 Ocak 2009, 20:52

yha nasıl messenger dosyası indircem yapamıyorummmmm:(

epunkt #
15 Aralık 2009, 17:20

Teşekkürler… Kısa ve öz bi anlatım kafa karıştırmıyor…:)

zeliha #
6 Mayıs 2010, 13:10

nasıl indiriliyo hala iindiremedim

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi