Kategori: Genel
Program Ekle veya Kaldır aracındaki Şu anda yüklü programlar listesi, kaldırma programı veya özelliği bulunan Windows uyumlu programların tümünü listeler. Bazen, bir program tamamen kaldırılmayabilir ve programı Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülemek için kullanılan kayıt defteri anahtarı kalmaya devam eder. Bu durumda, programı Program Ekle veya Kaldır aracındaki Şu anda yüklü programlar listesinden el ile kaldırmanız gerekebilir. Bunu yapmak için şu adımları izleyin.
UYARI: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni yanlış kullanırsanız, işletim sisteminizi yeniden yüklemenizi gerektirebilecek ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Microsoft, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin yanlış kullanımı sonucunda ortaya çıkan sorunları çözebileceğiniz konusunda garanti vermez. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır.
1. Başlat‘ı ve sonra Çalıştır‘ı tıklatın.
2. kutusuna regedt32 yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
3. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde, aşağıdaki kayıt defteri anahtarını bulun:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall
4. Sol bölmede Uninstall kayıt defteri anahtarını tıklatın ve Dosya menüsünde Ver‘i tıklatın.
5. Görüntülenen Kayıt Defteri Dosyası Ver iletişim kutusunda, Konum listesinde Masaüstü öğesini tıklatın, Dosya adı kutusuna Kaldır yazın ve sonra Kaydet‘i tıklatın.
6.Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol bölmesinde Uninstall altında listelenen her anahtar Program Ekle veya Kaldır aracının Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülenen bir programı temsil eder. Her bir anahtarın temsil ettiği programı belirlemek için, ilgili anahtarı tıklatın ve sonra sağdaki ayrıntılar bölmesinde aşağıdaki değerlere bakın:
DisplayName: DisplayName anahtarının değer verisi Program Ekle veya Kaldır’da listelenen addır.

-ve-
UninstallString: UninstallString anahtarının değer verisi programı kaldırmak için kullanılan programdır.
7. Kaldırmanıza karşın Program Ekle veya Kaldır’ın Şu anda yüklü programlar listesinde görüntülenmeye devam eden programı temsil eden kayıt defteri anahtarını belirledikten sonra, Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresinin sol bölmesinde anahtarı sağ tıklatın ve ardından Sil‘i tıklatın.
“Bu anahtarı ve tüm alt anahtarlarını silmek istediğinizden emin misiniz?” iletisine yanıt olarak Evet‘i tıklatın.
8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nden çıkmak için Dosya menüsünde, Çıkış’ı tıklatın.
9. Başlat‘ı, Denetim Masası‘nı ve sonra da Program Ekle veya Kaldır‘ı tıklatın.
Şu anda yüklü programlar listesinde, kayıt defteri anahtarını sildiğiniz programın artık listelenmediğini doğrulayın.
10. Aşağıdakilerden birini yapın:
Program Ekle veya Kaldır’daki program listesi doğru değilse, kayıt defterindeki özgün program listesini geri yüklemek için 5. adımda masaüstünüze kaydettiğiniz Kaldır.reg dosyasını çift tıklatın.
-veya-
Program Ekle veya Kaldır’daki program listesi doğruysa, masaüstünüzdeki Kaldır.reg dosyasını sağ tıklatın ve ardından Sil‘i tıklatın.
- Etiketler:, , ,
- Bu yazı şu ana kadar 674 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi