28 Eylül 2007
Kategori: Yazilim

Pardus 2007 işletim sisteminin güncellenmiş ara sürümü Pardus 2007.2 Caracal caracal

Pardus, kullanıcılarına en güncel uygulamaları ve en son güvenlik yamalarını da internet üzerinden GNU GPL Genel Kamu lisansı ile özgürce sağlıyor. Bu güncellemelerin boyu zamanla oldukça yüksek değerlere ulaşıyor ve kurulum ardından tüm güncellemelerin çekilmesi hem kurulum zamanını, hem de internet kullanımını artırıcı etki yapıyor. Bu sakıncayı ortadan kaldırmak için Pardus ekibi, ortalama üç aylık periyotlarla güncellenmiş ara sürümler yayınlıyor. Pardus teknolojilerinde yapılan son değişiklikler de bu ara sürümlerle kulanıcılara ulaştırılabiliyor.

Güncellenmiş ara sürümler, Türkiye’ye özgü ya da soyu tehlikede hayvanların Latince isimlerini sürüm adı olarak taşıyorlar. Pardus 2007.2 ismini Orta Asya’dan Anadolu’ya Türkler’i takip etmiş karakulaktan aldı: Caracal caracal.

caracalcaracal Pardus 2007

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

Pardus Nedir?

Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Özgür yazılımlar kullanıcılarına diledikleri gibi çalıştırma, çoğaltma, inceleme ve değiştirme, ve yeniden dağıtma özgürlüklerini koşulsuz olarak verirler. Bu özgürlükler sayesinde kapalı kodlu ve sahipli yazılımlara göre daha fazla güvenlik, esneklik ve tasarruf sağlarlar.

Pardus 2007, proje kapsamında 18 Aralık 2006 tarihinde yayımlanan işletim sistemi sürümüdür. Tek bir CD ile kısa sürede ve kolayca işletim sistemi ve çok sayıda yazılım paketi sisteme kurulur, hızla ve kolayca üretken hale gelinir.

Pardus Kullanın, Çünkü Pardus …

… Özgürdür
Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

… Türkçe sever
Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

… Virüslere geçit vermez
İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz.

… Hızlı kurulur
30 dakikada yüklenir. Tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı gibi gerekli bütün programlar da yüklenir.

… Kolay kullanılır
Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

… Tamdır
Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…

… Özelleştirilebilir
Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

… Şeffaftır
Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

… Çok dil bilir
Ayrı ayrı CD’ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe’den İngilizce’ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

… Eğlencelidir
Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

Pardus 2007
nokta Değişenler

nokta Kolay kurulum // Pardus 1.0′dan sonra hayli yeteneklenen YALI ve Kaptan Masaüstü sayesinde Pardus 2007′yi kurmak çok daha kolay.

nokta Yeni ve güncel yazılımlar // Kurulum CD’si ile 641 yazılım paketi geliyor, 1000′i aşkın diğerleri de internetten indirileblir durumda. Pardus 1.0′dan bu yana 700′ü aşkın yeni yazılım Pardus paket deposunda yerini aldı…

nokta Küçük paketler, hızlı güncelleme // Pardus paket yöneticisi PiSi’de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar…

nokta Paket yöneticisi // PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı…..

nokta Hızlı açılış // Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor….

nokta Hata düzeltmeleri // Pardus 1.0′dan bu yana 1700′e yakın hata giderildi…

nokta Diğer iyileştirmeler // USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca), yeni ağ yöneticisi, Tulliana simge setine eklenen yeni semboller, …

Ve değişmeyenler

nokta Pardus, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor…

Pardus 2007 Kurulum Yardım Belgesi
Başlamadan önce…

İnternetten indirdiğiniz Pardus-Kurulan-2007.iso adlı dosya CD’lerde sıkça kullanılan bir dosya sistemi olan ISO biçimindedir. Eğer CD’yi yazacağınız sistemde bu dosya bir arşiv dosyası olarak görünürse bile bu dosyayı açmaMAnız gerekmektedir.

ISO Yazdırma Yardım Belgesi
ISO, MD5 ve diğerleri, nedir bunlar?

ISO bir CD ya da DVD üzerinde bulunan tüm bilgilerin tıpatıp saklanabildiği, açılışta başlatma özelliklerinin (bootable) korunabildiği bir dosya sistemidir. ISO dosyalarını CD/DVD yazma programlarını kullanarak “Kalıp Yazdır” seçeneğiyle yazdırmak gerekmektedir.

Windows® platformunda popüler olan arşivleme ve sıkıştırma programları (WinRAR, 7ZIP, Winace vb.) ISO dosyasını bir arşiv olarak gösterebilirler. Bu sizi yanıltmasın, ISO dosyalarının kesinlikle AÇILMAMASI gerekmektedir.

MD5SUM ISO dosyasının bütünlüğüne dair bir bilgidir. Edindiğiniz ISO dosyasının yayınlanmış orjinal ISO ile aynı olduğundan (İnternet’ten indirirken hasar görmemiş ya da üçüncü şahıslar tarafından değiştirilmemiş) emin olmak için bu bilgiyi kaynaktaki kopya ile kontrol edebilirsiniz.

Yaygın kullanılan CD/DVD yazma programları, kalıp yazdırma seçeneklerinde md5sum hesabını kendiliğinden yapmaktadır. Pardus 2007 ve diğer ürünlerin md5sum bilgileri indir sayfasında ve ftp klasörlerinde bulunmaktadır. Eğer CD/DVD yazma programınız bu hesabı yapmıyorsa, md5summer.exe adlı programı kullanarak ISO dosyanızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
Örnek bir kalıp yazma işlemi: Nero

Nero® 7 ve sonrası sürümlerde NeroSmart’ın YEDEKLEME başlığı altında “Kalıbı Diske Yazdır” seçeneğini görebilirsiniz (ekran görüntüsü). Bu seçeneğe tıklandığında açılacak pencereden ISO dosyasını göstermek gerekiyor.

CD’lerin fiyatlarıyla birlikte malesef kaliteleri de gittikçe azaldığı için bu işlem sırasında biraz dikkatli olmakta yarar var. Kullanıcılarımız 16X’dan daha hızlı basılmamasını ve “Bir-Kerede-Kayit / Disk At Once” seçeneğinin kullanılmasını öneriyor. (ekran görüntüsü).

Bu işlem sorunsuzca bittiyse bilgisayarınız Pardus’tan açılmaya hazır demektir. Son bir kez adım adım kurulum belgesine bakabilir ya da doğrudan işe koyulabilirsiniz.

Güle güle kullanın!

CD’nizi hazırladıktan sonra, bilgisayarınızın CD’den başlatılabilecek şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bunu BIOS ayarlarınızda başlangıç sıralamasında CDROM sürücüsünü sabit diskinizden önceki bir sıraya koyarak yapabilirsiniz. (Detaylı bilgiyi bilgisayarınızın/anakartınızın kullanım kılavuzlarında bulabilirsiniz)

Pardus 2007 Ekran Görüntüleri: Kurulum

Pardus önyükleyicisi ile kurulum için donanımınıza en uygun seçeneği seçebilir, hafıza testi yapabilir ya da sabit diskinizde bulunan bir yükleyiciyi çağırabilirsiniz.

pardus 01 Pardus 2007

GELDİK Download a

Pardus 2007.2 Caracal caracal

md5sum: d1647146158d65c492aadeb86c75b87d
sha1sum: 74483f0b84c142bc0c8794bedfb808fee2ef4a6a
Pardus 2007.2 Caracal caracal’u indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Pardus sunucusu (ftp)
Çanakkale 18 mart üniversitesi (ftp) (turkiye)
Gönüllü yansısı (yurt dışı)

Ayrıca Pardus 2007.2 Caracal caracal’u torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz.

Pardus 2007 kullanıcıları güncelleme yaparak 2007.2 Caracal caracal kullanmaya başlayabilirler, ayrıca kurulum yapmaları gerekmez.

Pardus 2007.2 Caracal caracal Çalışan CD

md5sum: 0b956062f219e619de31e75e383d6ccb
sha1sum: 380462f7b4911a422eabe0a804e0659b750be8da

Çalışan CD bilgisayara kurulmadan CD okuyucunuz üzerinden çalışan Pardus sürümüdür. Pardus’u bilgisayarınıza kurmak için Pardus 2007.2 Caracal caracal Kurulan’ı tercih etmelisiniz. Daha eski sürümlere ftp arşivinden ulaşabilirsiniz.

Pardus sunucusu (ftp) (Türkiye)
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ftp) (Türkiye)
Gönüllü yansısı (http) (Yurtdışı)

Ayrıca Pardus 2007.2 Caracal caracal Çalışan CD’yi torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz.

Pardus 2007.2 sürüm notları
1. Pardus 2007.2′ye hoşgeldiniz
Pardus 2007′nin, K Masaüstü Ortamı KDE üzerinde geliştirilmiş birçok kullanışlı, birbiriyle uyumlu ve güvenli program içeren, kolay kurulum ve kullanım sunan Pardus 2007.1′den sonraki bakım sürümü Pardus 2007.2′ye hoşgeldiniz. Bu belge Pardus 2007.1 ile 2007.2 arasındaki temel farkları içerir. Daha fazla bilgi için lütfen www.pardus.org.tr adresini ziyaret edin.
1.1 Geri bildirim
Pardus ile ilgili önerileriniz, düzelttiğiniz hata, ya da yeni bir hata bilgisi için bugs.pardus.org.tr Pardus hata takip sistemini kullanabilirsiniz. Kullanıcılarımız ve geliştiricilerimize, bu sürüm için bildirecekleri hata raporları, ilgili düzeltmeler, yeni paket veya özellik önerileri için teşekkür ederiz.

Ayrıca, menü üzerinden kullanılabilen geri bildirim uygulamasını kullanarak da Pardus hakkında fikirlerinizi internet üzerinden yollayabilirsiniz.
2. Temel özellikler
Bu kısım Pardus 2007.2′nin ortaya koyduğu özellikleri tanıtır. Pardus 2007.2 temel olarak bir hata düzeltme sürümüdür, çeviri güncellemeleri ve Pardus 2007.1′e yapılan küçük eklemelerden oluşur.
2.1 Güncel KDE (3.5.7)
Pardus 2007.2 şimdi kullanıcılarına, daha kararlı, çevirileri tamamlanmış ve alt yapısının yanında göze de hitap eden KDE 3.5.7′yi sunuyor. Bu paket, Pardus 2007 ve Pardus 2007.1 kullanıcılarına da Pardus paket yöneticisi aracılığıyla dağıtılmaktadır.
2.2 Ağ Yöneticisi için PEAP-MSCHAPv2 desteği
Ağ yöneticisi uygulaması artık PEAP-MSCHAPv2 desteği ile birlikte geliyor. Şimdi Pardus kullanıcıları kablosuz aygıtlara bu protokolü kullanarak, güçlü şifreleme olanaklarından yararlanarak bağlanabilirler.
2.3 Geliştirilmiş paket yönetim sistemi
Bazı kullanıcılar paket yöneticisindeki arama aracının hızı konusunda yakınmaktaydılar. Şimdi pisi, paket adları ve tanımları için yeni bir arama yönteminden yararlanıyor. Sonuç olarak, paket aramaları daha hızlı ve güvenilir durumda.
2.4 Paket güncellemeleri
Pardus 2007.2 deposunda, bu sürümdeki 1728 sınanmış ve kararlı paket dahil, sürekli-artan sayıda yazılım bulunmaktadır. Dahası, Pardus kullanıcıları katkı (contrib) deposunu Paket Yöneticisi’ne ekleyerek 650′den fazla paketi indirebilirler.
2.5 Açılış yöneticisi
Pardus 2007.2, açılış sürecinde görülen GRUB girdilerini eklemek, değiştirmek ya da silmek için kullanılabilen yeni bir açılış yöneticisi sunar.
2.6 YALI’da otomatik giriş desteği
Bir çok kullanıcı bize Pardus masaüstünü hızlı başlatmanın bir yolunu sormaktaydı, ve biz de bu özelliği ekledik. YALI (Yet Another Linux Installer) şimdi kurulum sırasında otomatik giriş desteği bulunduruyor. Bu, sistem başladığında KDE masaüstüne otomatik olarak giriş yapabilecek bir kullanıcı seçebileceğiniz anlamına geliyor.
2.7 Güncellemeler ve düzeltmeler
Pardus 2007.2′ye Jmicron desteği eklendi. Jmicron kontrolcülerine sahip olanlar şimdi Pardus 2007.2′yi hiç bir zorlukla karşılaşmadan kurabilirler.
3. Kurulum gereksinimleri
Pardus 2007.2′yi ortalama bir donanımda çalıştırabilirsiniz. Etkili bir performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 MHz işlemci öneriyoruz. Pardus 2007.2 için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri aşağıdadır:

* 256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
* 800 MHz Intel ya da AMD işlemci (1200 MHz tavsiye edilir)
* En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)

- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 255 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi