03 Mart 2008
Kategori: Yazilim

Notepad++ açık kaynak kodlu, ücretsiz, birçok programlama dilini destekleyen, Windows altında çalışan yararlı bir editördür. Notepad yerine kullanılabilecek uygun ve işlevsel yazı düzenleyicisidir.

Notepad++ tamamen C++ Win32 api ile yazılmıştır, yani Windows MFC kullanmadan yazılmıştır. Bu sayede birçok editörde olduğu gibi yavaş açılma problemi yoktur. GPL lisanlı bu yazılım beklediğinizden de daha hızlı çalışır.
Syntax (sözdizimi) hatası bulma, vurgulama ve renklendirme yapabilir. Desteklediği programlama dilleri: C, C++, Java, C#, XML, HTML, Php, Javascript, RC kaynak kodları, Makefile, ASCII art dosyası (uzantısı .nfo, doxygen, ini olanlar), batch dosyası, Asp, VB/VBS kaynek kodları, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python ve Lua.

Yazılımın Genel Özellikleri

# WYSIWYG (MS Frontpage tarzı dizayn önizlemeli) özelliği vardır: Eğer renkli bir çıktı almanız gerekiyorsa renklendirme yapıp renkli çıktı alabilirsiniz.
# Çoklu dil desteği vardır. Türkçe dil desteği de mevcut.
# Kullanıcı tanımlamalı Syntax (sözdizim) vurgulamaları ayarlayabilirsiniz. Mesela anahtar kelimeleri, operatörleri, yorumları renklendirebilirsiniz.
# Aynı anda birden fazla belge ile çalışabilirsiniz.
# Gelişmiş arama modülü vardır. Belge içerisinde aramalarınızı kolayca yapabilirisiniz.
# Yeni sekme açma özelliği ve sürükle-bırak özelliği kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. CTRL+N tuşuna basarak yeni bir sekme açıp herhangi bir dokümanı sürükleyerek açabilirisiniz.
# Büyütme(ctrl+), küçültme(ctrl-) özellikleri sayesinde yazıları istediğiniz büyüklüğe getirebilirisiniz.
# Parantez belirteçleri sayesinde açtığınız bir parantezi { } [ ] ( ) vb. belirginleştirir ve kapattığınız parantezi de belirginleştirerek (renklendirerek) simetrik bir kolaylık sağlar.

Türkçe desteğinin olması ve ücretsiz olması programın en büyük artıları.

Yazılımın Bu Sürümündeki Değişiklikler
# Kod yazarken otamatik tamamlama özelliği eklenmiştir.
# Düzenli ifadeler kullanarak arama ve değiştirme özelliği eklenmiştir.

indirmekiinvr1 Notepad++ 4.8.1  İndirmek İçin >>Tıklayınız<<

32125 Notepad++ 4.8.1 sp Notepad++ 4.8.1

- Etiketler:
- Bu yazı şu ana kadar 141 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi