Hoşgeldin PageRate, Güle güle PageRank


Aşağıda yazdıklarım söylenti olmakla beraber yapılan bir ropötajda Google’ın sahiplerinin aksini iddia etmedikleri açıklamalardır.

Web 2.0’ın yaygınlaşmasıyla birlikte Google bu akımın gerisinde kalmamaya karar vermiştir. Web 2.0 için genel olarak kullanıcı odaklı, ziyaretçi beslemeli siteler diyebiliriz. digg, del.icio.us, bluedot gibi sitelerin kullanıcılar tarafından doldurulan yararlı/yararsız içerikleri Google’ın yakın zamanda sıralama sisteminde etken olacağa benziyor.
Bunun ön çalışmaları basitçe Google Toolbar’da gülen ve üzülen suratlar ile yapılmaya başlanmıştı. Şimdiki proje ise sosyal sitelere eklenecek olan oylama sistemleridir. Hatta Google’ın büyük bir proje ile del.icio.us a rakip olması beklenmektedir.
Buralarda verilecek oyların hesaplanmasına Pagerate deniyor.
Pagerate genel olarak Toolbar üzerinden çalışacak ve herkese açık olacak. Google hesabı olanların oyları daha ciddi olarak değerlendirilecek. Bu durumda spam yapılmasının önüne geçilecek. Rastgele bulduğunuz bir site oylanması için Google’a gönderilebilecek.

Oylamalarda Adsense gibi bir koruma sistemi olacak. Site sahipleri kendilerine oy veremezken başkalarının verdiği oylar sitesinin banlanmasına sebep olabilecek. Bu durum elden geldiği kadar engellenecek. Fakat kurunun yanında yaş da yanacak.

Konu ile ilgili olarak Sergey Brin’e sorulan “İnternet’i ele geçirmeye uğraşıyor musunuz?” sorusuna Brin “Hayır” cevabı vermiştir.
Page ise “Uğraşmak kelimesini kullanmayı sevmiyoruz” demiştir.

Buradan anlam çıkarmak bize kalmış.Kaynak: http://pr-pagerank.blogspot.com/2007/10/hogeldin-pagerate-gle-gle-pagerank.html 

- Bu yazı şu ana kadar 207 kez görüntülendi..
Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi