Yazar: | Kategori: Genel
Yorum: 1

1 Torrent Nedir ? Torrent Ne İşe Yarar ?

Torrent internet ağı üzerinde kullanılan bir paylaşım platformudur. Paylaşım platformu olan torrent sistemi aracılığı ile video,müzik,program, gibi vb. dosyaları indirebilirsiniz. Torrent haricinde kullanılan farklı sistemler mevcuttur örnek olarak en çok kullanılan “http”,”ftp” gibi sistemler verilebilir bu sistemler aracılığı ile de dosya indirmemiz mümkündür. Torrent sisteminin diğer sistemlerden farkı bir dosyayı indirirken bir sunucu yerine binlerce sunucudan birden dosyayı çekmenizi sağlar.
Torrent Sistemi Nasıl Çalışır ?
Torrent’in çalışma sistemi de şu şekildedir önce istenen dosya bir server tarafından paylaşıma başlatıldıktan sonra diğer kullanıcılar indirmeye başlar ve dosyayı tamamladıkları kadarını da diğer kullanıcılar ile paylaşmaya başlarlar gönderimler arttıkça da kullanıcılar dosyaları daha hızlı indirebilirler.
2 Torrent Nedir ? Torrent Ne İşe Yarar ?
Torrent Nasıl Kullanılır ?
Torrent sistemini kullanmak için bir torrent indirme programının kendi sisteminizde mevcut olması gerekir önerdiğim torrent programı utorrent (utorrent indir) programıdır. Torrent programımızı indirip Bilgisayarımıza kurduktan sonra geriye kalan ne indirmek istiyorsak onun torrent dosyasını bilgisayarımıza indirip torrent programı aracılığı ile açıp indirmeye başlamaktır.
Torrent İçin Nasıl Port Açılır ?
Torrent’den dosya indirmek için illa ki modemimizden port açmamız gerekmiyor ama daha sağlıklı dosya indirebilmemiz için  port açmak gerekiyor. Port açmak için Portacma.net adresini kullanabilirsiniz.
Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 4

.torrent dosyaları, p2p (peer to peer) programlarının en bilinen uzantısıdır. torrent dosyaları aslında çok ufak dosyalardır. Bu dosyalar, bir torrent programı tarafından çalıştırılır ve dosyanın gerçek boyutu, torrent programı vasıtasıyla bilinir ve indirilir.

torrent dosyalarını bilgisayarınıza indirirken, torrent programları vasıtasıyla dosyanın gerçek boyutuyla indirilmesi sağlanır. Bilinen en ünlü torrent programı Azureus‘dur. Azureus‘u bilgisayarınıza indirdikten sonra, bütün torrent uzantılı dosyalar, Azureus‘la açılmaya başlar, bu nedenle Azureus‘un kullandığı ikon, o dosyalarda gösterilir.

.torrent uzantılı dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra, üzerine çift tıklarsanız Azureus programı açılır ve dosya kaynağından indirilmeye başlanır.

Bilinen en ünlü diğer torrent programları ise Bittorrent, emule, bitcomet gibi programlardır, bu sayı daha da arttırılabilir. Ancak bir torrent programının indirme hızının çok iyi olması, o programı kullanan kişi sayısına bağlıdır. Çünkü torrentin amacı, bir hosta bağlı olmadan, internet kullanıcılarının hard disklerinden oluşan bir ağın kullanılmasıdır. Yani, bir hosttan değil, programı daha önceden Download etmiş internet kullanıcılarının band genişliğinden yararlanarak Download sağlanır. Bu nedenle Azureus, kullanan sayısının çok olmasından dolayı tavsiye edilir.

Yukarı
Yazilar iin RSS aboneligi