18 Kasım 2008
Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

Faydalı sistem araçları ve benzeri birçok ücretsiz program yazan Nir Sofer arkadaşımızdan yine bir faydalı ve ücretsiz yazılımı daha sizlere tanıtmak üzereyiz.

MozillaHistoryView; İnternet tarayıcıların (Firefox/Mozilla/Netscape gibi) sistemimizde kaydettiği, gezdiğimiz internet sitelerin kaydını tutan, history.dat adlı dosyadan, en son ziyaret ettiğimiz sitelerin adlarını ve bu siteler için tutulan istatistiki bilgileri okuyan küçük bir araçtır. Küçük olduğu kadar da marifetli ve faydalı bir programdır.

Yukarıda bahsettiğimiz history.dat adlı dosyadan normalde biz işletim sistemi kullanıcıları herhangi bir okuma işlemi yapamayız, çünkü bu tür sistem dosyalarına normal kullanıcıların erişmesi, üzerinde işlem yapması sistem güvenliği, sağlamlığı gibi çeşitli sebeplerle işletim sistemi üreticileri tarafından engellenir yani bu dosyalar korunur.

MozillaHistoryView programını yazan arkadaşımızın programcılık bilgileri sayesinde bizler de bu tür istatistiki bilgileri alabilmekteyiz.

10834 MozillaHistoryView 1.18

Bu Programla :

# En son girilen web sitelerinin adresleri,
# Siteyi açma tarih ve saati,
# Siteden çıkış tarih ve saati,
# Sayfanın kaç kez açıldığı,
# Referrer Bilgisi (Sayfaya nereden geldiğimiz),
# Host Name (Sayfanın ana site adresi),
# Title (Sayfanın üst başlığı),
# Record index (Hangi sayfanın kaçıncı sırada açıldığı)
Gibi bilgileri görebilir, gördüğünüz listenin içerisindeki herhangi bir alandan, herhangi bir kelime ile arama yapabilirsiniz. Çok uzun sayfa geçmişi olan kişilerde faydalı bir özelliktir.

Geçmiş ziyaret listesini aşağıdaki türlerde kayıt edebilirsiniz :

# .Txt (Çeşitli özelliklerde Metin Belgesi)
# .Htm, .Html (Dikey ve/veya Yatay Tablolu)
# .Xml (Kayıtlarınızı başka programlara aktarmak için ideal bir özellik)
# Liste bilgilerini Ctrl+A ile tümünü veya fare ile istediğinizi seçerek kopyalayıp Excel, OpenOffice spreadsheet gibi programlara da yapıştırarak kayıt yapabilirsiniz.

MozillaHistoryView Kullanımı :

# MozillaHistoryView hiçbir kurulum veya ilave dosya (DLL gibi) gerektirmez, sadece indirdiğiniz dosyanın içindeki MozillaHistoryView.exe yi istediğiniz bir klasöre kopyalayıp, çift tıklayıp çalıştırabilirsiniz.
# Programı çalıştırdıktan sonra Mozilla/Firefox kullanıcı profilinizde bulunan history.dat adlı dosyadan son gezdiğiniz web siteleri ve hakkında tutulan bilgiler liste halinde 1 saniye gibi kısa bir zamanda karşınıza gelecektir.
# İsterseniz program ana penceresinde Ctrl+H tuş kombinasyonuyla görmek istediğiniz diğer history.dat dosyalarının da içeriğini görebilirsiniz.
Örneğin : Bazı tarayıcılar gezilen siteler ile sayfalardaki form verilerini ayrı ayrı kaydetmektedir. Bu özellik ile hangi sitede, hangi başvuru formu ile ne bilgi yazıp gönderdiğinizi bile bulabilirsiniz.

Sistem Gereksinimi :

# Windows 98′den Windows Vista’ya kadar tüm Windows İşletim Sistemlerinde kullanabilirsiniz.
# Sisteminizde Firefox/Mozilla programı kurulu olmasa da kullanabilirsiniz. (history.dat’ı programa göstererek)

Programın Türkçe Kullanımı :
Buraya tıklayarak indireceğiniz dosyanın içindeki MozillaHistoryView_lng.ini adlı dosyayı program ile aynı klasöre koymanız ve programı yeniden açmanız yeterli, gerisini program halledecektir.
Türkçe Dil Ekini ve diğer dil eklerini programın Üretici Sitesindeki sayfasının alt kısmındaki Dil Ekleri Kısmından da indirebilirsiniz.

indirmekiinvr1 MozillaHistoryView 1.18 İndirmek İçin:

http://www.nirsoft.net/utils/mozillahistoryview.zip

04 Kasım 2008
Yazar: | Kategori: Yazilim
Yorum: 0

ImTranslator, Internet Explorer ve Firefox için kullanışlı bir çeviri eklenti aracıdır. Bu eklentiyle çok dilli metinleri girebilir ve farklı bir dilde çevirisini alabilirsiniz. Kelime arayabilir, çıkan sonuçları e-postayla gönderebilir ve ayrıca yazdırabilirsiniz.

Programın arayüzü Türkçe hariç 6 dil desteğine sahiptir. Program kademeli olarak geliştirilip yeni özellikleriyle desteklenen bir projedir. Programın üst kısmına özgün metni girip alt kısımda yer alan çapraz dillerden birini seçip ‘Translate’ butonuna bastığınızda metniniz çevrilir.

ImTranslator 2 ImTranslator 3.2

Özellikleri

# Yazım kılavuzlu 8 dilde imla kontrolü
# Sözlük: Kelime arama ve eşlenen diller arasında çeviri yapabilme
# Şifre çözücü: Uygun kodlanmayan Rusça metni dönüştürebilir.
# E-posta: 40′dan fazla dile gönderim
# Türkçe hariç 6 dilde arayüz desteği. İngilizce, Almanca, Fransızca, Portekizce ve Rusça’dır.
# Yazdırma: Özgün ya da çevrilmiş metni yazdırabilirsiniz.
# Sanal klavye desteği
# Arayüz dilleri haricinde program yine Türkçe hariç çeşitli dillerde çeviri imkanı sunmaktadır.
# IE 5.x ve üstü, Firefox 1.5 ve üstü ayrıca Macintosh Firefox 1.5 ve üstüyle çalışır.

Notlar:

# Çeviri penceresi bir pop-up (açılır pencere) içinde geldiği için eğer bu tür açılır pencere engelleyici program kullanıyorsanız ayar yapmalısınız.
# Program çevrimiçi çalışır. Bu yüzden açık bir internet bağlantısına ihtiyacınız var.
# Eğer güvenlik duvarı programı kullanıyorsanız, bu programın internete çıkmasına izin vermelisiniz.
# Bu eklentiyi kurmadan önce açık Internet Explorer penceresi varsa, sağlıklı bir kurulum yapılabilmesi için bu pencereleri kapatmanız önerilir.
# Kurulum yapıldıktan sonra eğer bunu Internet Explorer’da göremiyorsanız; ‘Görünüm > Araç Çubukları > Özelleştir’ yoluyla ‘Özelleştir’ penceresi içinde programı bulup ‘ekle’ diyerek araç çubuğuna eklenmesini sağlayabilirsiniz.
# Eklentiyi ayrıca masaüstünde bulunan kısayol tuşundan da çalıştırabilirsiniz.

Firefox’la çalışan eklentiyi indirmek için buraya tıklayınız.

indirmekiinvr1 ImTranslator 3.2 İndirmek İçin:

http://smartlinkcorp.com/download/imtranslatorie3.exe

Yukarı
Yazilar iin RSS aboneligi